Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunkowy portret Kacpra Kapsy

Z notatek kryptooptymisty
Kacper Kapsa

Kacper Kapsa to prawdziwy człowiek renesansu: DJ, bloger, socjal media ninja, koneser rajdów samochodowych i zasłużony animator kultury. W internetowym wcieleniu CGK będzie tropił to, co w częstochowskiej kulturze skrywa się w cieniu, a ma potencjał, by za chwilę pojawić się na pierwszym planie. Będzie oprowadzał po zakamarkach lokalnej muzyki, sztuki i literatury.

Muzyka

Zatrać się w tańcu

Zatrać się w tańcu - do tego wzywali od lat Daft Punk. Do tego wzywa także ich pilny uczeń z Częstochowy, Biernaski. Jestem w stanie się z nimi zgodzić.

Muzyka

Smutno nie było

Znów zawyły wszystkie marudy. Internetowy ranking miast, w którym Częstochowa została ogłoszona najsmutniejszym miastem w Polsce, dał pole do popisu wszystkim hejterom. Można narzekać, ale nic tak mnie nie denerwuje jak ignorancja, ponieważ żaden z nich nie próbuje nawet zmienić swojego zdania. Wystarczy czasem niewiele, żeby przekonać się, że wcale nie jest tak smutno. Na przykład w ostatni weekend lipca wystarczyło wpaść na koncert do Pestki.

Literatura

Żywa legenda Ziuta

Fajnie byłoby zadbać w Częstochowie o eksponowane miejsce dla jej legend. Kilka majowych wydarzeń jasno mi to pokazało. W pierwszej kolejności pomnik trzeba wznieść Ziutowi Gralakowi.

Muzyka

Dywan na słońcu, wiosna, czilson i SUPERKOCIK

Gdy termometr pokazał mi w samochodzie 28 stopni, potraktowałem to jako znak, że nadeszła wiosna. A wiosna potrzebuje wiosennej muzyki, więc to dobry moment na odpalenie SUPERKOCIKA.

Muzyka

Świadectwo wiary w jazz

​„Polish jazz” to klucz do uwagi odbiorców z całego świata, który dzierżyliśmy przez dekady. Być może te złote lata wrócą dzięki Markowi Pospieszalskiemu. W nim siła.

Muzyka

Zmienne zakłócające

Rap to obecnie najprężniej rozwijający się gatunek muzyczny. Gdybym to zdanie napisał 10 lat temu, pewnie oskarżyłbym samego siebie o niepoczytalność. Jednak dekadę wstecz nie było susk.

Muzyka

All we need is punk

To nie jest dobry czas na koncerty. Gdy 12 marca wybrałem się do Muzycznej Mety, w głowie wciąż siedziały mi wątpliwości, czy w tym momencie wypada. Punk okazał się jednak potrzebny, podobnie jak przewietrzenie głowy.

Muzyka

Duch gitar

Duch w narodzie nie ginie. Duch gitar w Częstochowie też nie. Choć pewnie, jak to zwykle bywa, niewiele osób tutaj, na miejscu, o tym wie.

Miejskie zjawiska

KRYPTOOPTYMISTA

Gdyby istniał konkurs na częstochowskie słowo roku, to pewnie wygrywałyby go, od kilkunastu lat niezmiennie, wariacje wokół „tu nic się nie dzieje”. Od dawna uparcie walczę z tym „nicsięniedziejstwem”, choć z roku na rok wymaga to coraz większej siły i samozaparcia.