Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Balansująca stabilizacja
Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.
Muzyka

e/FKA z Mielczarskiego

W tym roku Festiwal Kultury Alternatywnej e/FKA doczekał się drugiej odsłony. Towarzyszyło mu hasło „Relacje” i - jak wielokrotnie powtarzano - bez ludzi ta impreza nie miałaby sensu.

Muzyka

nieMałe piosenki

Jak powinny brzmieć piosenki z tak zwanym przekazem? Można się nad tym głowić, a można tych piosenek po prostu słuchać. Doskonała ku temu okazja była ostatnio, na bibliotecznym podwórku, podczas koncertu zespołu Mały.

Teatr

Apok@lipsa covidowa

Ten tytuł nie mógłby powstać w lockdownie. I nie mam na myśli warunków technicznych - a brak dystansu, który mielibyśmy wówczas do nauki i pracy zdalnej. Dziś o tym, co przewróciło do góry nogami życie wielu rodzin, można mówić z uśmiechem i uwypuklać wszelkie absurdy pandemicznej sytuacji.

Teatr

Moje chmury płyną nisko

Za nami pierwsza edycja Festiwalu im. Piotra Machalicy. Pozostaną po niej wspomnienia i nie tylko. Symbolem festiwalu już na zawsze pozostanie ławeczka wybitnego aktora, która z początkiem lipca stanęła w częstochowskich Alejach.

Teatr

„Seks po krakosku”

Ten tytuł Teatr im. Adama Mickiewicza zaprezentował podczas długiego, czerwcowego weekendu. I choć to okres wyjazdowy, publiczność trzykrotnie zapełniła dużą salę, a aktorów – na czele z Sylwią Oksiutą-Warmus - za każdym razem oklaskiwano na stojąco.

Teatr

Kapelusz czy wąż boa?

Zbliżający się do końca sezon teatralny 2021/2022 przyniósł premierę spektaklu „Mały Książę. Opowieść”. Choć odbyła się w Dzień Dziecka, to częstochowski teatr obdarował tym tytułem nie tylko najmłodszych.