Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Balansująca stabilizacja
Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.
Teatr

Kapelusz czy wąż boa?

Zbliżający się do końca sezon teatralny 2021/2022 przyniósł premierę spektaklu „Mały Książę. Opowieść”. Choć odbyła się w Dzień Dziecka, to częstochowski teatr obdarował tym tytułem nie tylko najmłodszych.

Teatr

Listy niosące miłość

Spektakl poetycki skonstruowany na podstawie listów i wierszy Haliny Poświatowskiej zachęca do tego, by poznać częstochowską poetkę lepiej. Bo jej zaledwie 32-letnie życie miało naprawdę wiele barw, których często nie odkryliśmy.

Fotografia

Fotokreacje

​„Cyberfoto” wyróżnia się na tle innych konkursów fotograficznych, głównie reporterskich. Tam decyduje moment, refleks, bycie tu i teraz. Jeśli chodzi o cyfrową fotokreację, nagrodzone prace stanowią raczej wypadkową wielu refleksji. Choć w obu przypadkach liczy się zmysł i to fotograficzne „oko”.

Sztuki wizualne

„Czyn-iąc piękno”. Nie kicz, a sztuka

​Najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Częstochowskie udowadnia, że z kojarzonymi z naszym miastem dewocjonaliami nie musi się wiązać kicz. Tworząc je w latach 40. i 50. XX w., „Czyn-iło” się piękno.

Sztuki wizualne

Malarstwo w sercu MGS

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki zafundowała zwiedzającym prawdziwy malarski boom, w jeden wieczór zorganizowała bowiem aż cztery wernisaże. Wszystkie wystawy pozostaną w gmachu przy Al. NMP 64 do 12 czerwca.

Muzyka

Blurred Pink - z kartką i piórem, przy pianinie

Gdy „Czy tu jest nasz dom?” królowało na Liście Piosenek 357, wyprzedzając utwory Kwiatu Jabłoni, Darii Zawiałow, Brodki czy Kaśki Sochackiej, trudno było uwierzyć, że Blurred Pink tworzy pomiędzy przygotowaniami do matury, zajęciami, szkołą…

Muzyka

Nie wyobrażam sobie miły…

Ten koncert miał wyglądać inaczej. Gdy przygotowywano go jesienią ubiegłego roku, czasy może nie były spokojne, ale nikt nie przypuszczał, że słowo „wojna” nie będzie tylko widmem lęku, ale rzeczywistością.

Sztuki wizualne

Wspólna sala, dwa odmiennie spojrzenia na sztukę

Do 3 kwietnia Salę Gobelinową Miejskiej Galerii Sztuki wypełniają ekspozycje Tomasza Pietrka i Marleny Promnej. Wernisaż obu wystaw odbył się 17 lutego.

Teatr

Młodość, która szybko nie nasyci się sceną

Choć Teatr Nowy nie ma jeszcze nawet roku, zebrał już na swym koncie trzy produkcje i sporo pomysłów na dalszą działalność. Taka niezależna teatralna równowaga była Częstochowie potrzebna!

Fotografia

Portretowy kronikarz miasta

​„Portret ma być pochwałą duszy, intelektu, pochwałą człowieka w człowieku” – mówi Piotr Dłubak. Ideę tę doskonale oddają fotografie, które trafiły na łamy jego albumu „Mgnienie”.