Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Ucieczka od FOMO
Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Literatura

Migawki z chwili

3 czerwca, w OPK „Gaude Mater”, odbyło się spotkanie autorskie częstochowskiego prozaika Łukasza Suskiewicza. Promował swoją najnowszą, czwartą w karierze, książkę „Hotele”. Jest to zbiór dwudziestu opowiadań rozgrywających się w różnym czasie i różnych przestrzeniach.

Miejskie zjawiska

Weekendowe turlanie

​​Zacznę banałem: gry planszowe od wielu lat przeżywają swój renesans. Po chwilowym zachwyceniu się elektroniczną rozrywką, wiele osób zrozumiało, że zamiast grać samemu w ciemnym pokoju w Tomb Raider, mogą iść jednak na tego Sylwestra i pobawić się wspólnie ze znajomymi w świecie gier analogowych, gdzie skala wyboru i rozmach wydawniczy często oszałamiają. Oprócz rozruszania szarych komórek, ważny jest tu aspekt społeczny. Człowiek może poznawać nowych ludzi, a nic tak nie dodaje rumieńców rywalizacji, jak siedzenie przy planszy twarzą w twarz. Myślę, że po pandemicznych latach jest to doświadczenie, które możemy docenić o wiele bardziej niż kiedyś.

Literatura

Wiersze zwarto-wybuchowe

​20 maja – a był to jeden z piękniejszych piątków tego roku - w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Zegadło, częstochowskim poetą, publicystą i recenzentem literackim. Asumpt do wydarzenia, które brawurowo poprowadził Tomasz Florczyk, dała wydana właśnie przez Marcina nowa książka poetycka „Martwe i Ozdobne”. Chciałbym tutaj spróbować opisać wrażenia z jej lektury, ale zdać także krótką relację z samego spotkania, bo przybrało ono nieszablonową i intrygującą formę.

Sztuki wizualne

Miasto, maszyna, robaki

W piątkowy wieczór 22 kwietnia, w gościnnych progach Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, rozpętał się wernisaż wystawy Bartłomieja Stypki. Zwiedzających przywitał artysta oraz dyrektor OPK - Robert Jasiak, po czym uroczyście zerwano plomby założone na salę wystawową. Goście rozeszli się, by obcować ze sztuką, pomiędzy suto zastawionymi stołami z poczęstunkiem i wszelakimi napojami, które najlepiej nadają się do wernisaży w Polsce - bo są białe (zwykle trochę słomkowe) albo czerwone.

Literatura

Mroczne zaułki miasta

Częstochowa ma dość pokaźną reprezentację autorów kryminałów i thrillerów. Osobiście raczej rzadko sięgam po te gatunki, ale ostatnio znowu się skusiłem. Ten lokalny aspekt książek jest pociągający, szczególnie gdy człowiek zetknął się wcześniej z pisarką/ pisarzem w zupełnie nieliterackim kontekście. Wydawnictwa z tego klucza, które ostatnio wpadły mi w ręce, to dwa thrillery psychologiczne Anny Krystaszek: „W cieniu terapeutki. Zazdrość” oraz „Wizje. Gniew”. Pierwszą książką autorka zadebiutowała rok temu, a druga miała premierę przed miesiącem.

Muzyka

Kwietniowa kumulacja koncertowa

Już za chwilę kwiecień, a w nim kolejna rocznica wybuchu w elektrowni czarnobylskiej. Pojawiają się już pierwsze oznaki wiosennej, postpandemicznej odwilży: tramwaje żywiej świergolą przy zamykaniu drzwi, dzieci dynamicznie spadają z huśtawek, w mieście pojawiają się pierwsze ścigacze. Ale ważniejsze od hałasujących jednośladów i rozpłakanych placów zabaw jest to, że częstochowskie sceny i kluby zapełniają żywo swój lineup. Zrobiłem mały przegląd tego, co muzycznie ma się dziać w miesiącu, w którym u astrologów rządzi niepodzielnie Mars. Moja lista nie jest pełna. Skupiam się na tym, co mnie osobiście ciekawi. No i wiadomo, że przez „ciekawe czasy”, w których żyjemy, z łatwością coś może wypaść lub niespodziewanie się pojawić.

Literatura

Poeci to złodzieje ognia...

​… lub szamani. Taką tezę, w trakcie dyskusji „Quo vadis poetica”, postawił jeden z rozmówców. Spotkanie odbyło się w gmachu głównym naszej biblioteki i udział w nim wzięli częstochowscy twórcy, doskonale rozpoznawalni w kontekście krajowej sceny poetyckiej. Przy mikrofonach zasiedli: Katarzyna Zwolska-Płusa, Aleksander Wierny i Marcin Zegadło, a rozmowę poprowadził Tomasz Florczyk.

Literatura

Zysk ważniejszy niż prawda

Szczerze mówiąc, ciężko jest skupić się na czytaniu czy pisaniu recenzji w trakcie tak tragicznych wydarzeń, jakie dzieją się za naszą wschodnią granicą. Jednak higiena psychiczna – szczególnie wtedy, gdy czujemy żal, złość, bezradność i nieustanny niepokój - jest ważna. Chwila wytchnienia pozwala zebrać trochę psychicznych sił, niezbędnych do skutecznego działania w tych ciężkich czasach. Dlatego też zabrałem się za kryminał. Uważam, że dobrze skrojona literatura gatunkowa świetnie nadaje się do resetu mojego układu nerwowego.

Literatura

Poezja, sława, pieniądze!

24 lutego o godz. 20.00, po miesięcznej przerwie, wraca Turniej Jednego Wiersza. Cykliczna impreza, która odbywa się w naszym mieście od ponad 25 lat, po raz kolejny zmienia lokalizację. Turniej wystartował w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, by następnie wyemigrować w bardziej klubowe rewiry do: Carpe Diem, Cafe Belg, Kawiarni Alternatywa 21. Teraz nadszedł czas na nowe miejsce. Nowe dosłownie, bowiem Turniej odbędzie się w świeżo otwartej Klubokawiarni Bank, przy alei Kościuszki 2a ​

Muzyka

Poezja w rytmie jazzu

Halina Poświatowska, przedwcześnie zmarła poetka, jest jedną z literackich wizytówek naszego miasta. Mam do niej i jej poezji duży sentyment, ponieważ łączy nas kilka rzeczy.