Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Muzyka

 • Powrót do korzeni

  Festiwal Frytka Off świętuje w tym roku okrągłą, dziesiątą edycję. Po pandemicznej przerwie najdłużej na powrót czekały festiwale muzyczne, które zawsze ściągały ogromną publiczność. W końcu na tym polega koncert – na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości ludzi, aby mogli bawić się wspólnie i razem wkraczać w Bachtinowski porządek karnawału, gdzie na rzecz świętowania zawieszone są prawa rządzące codziennością. I bez wątpienia w tym roku, 25 czerwca, cała Częstochowa będzie świętować.

 • Duch Delta

  Duch Delta pochodzi z Częstochowy. Zaczynał jako bluesowy zespół garażowy czerpiąc z korzeni lat 1955-1975. Z biegiem czasu panowie wyprowadzili się z garażu i przekształcili swoje brzmienie w kierunku bardziej współczesnym nie tracąc ducha vintage zakorzenionego w surowym bluesie.

 • Dywan na słońcu, wiosna, czilson i SUPERKOCIK

  Gdy termometr pokazał mi w samochodzie 28 stopni, potraktowałem to jako znak, że nadeszła wiosna. A wiosna potrzebuje wiosennej muzyki, więc to dobry moment na odpalenie SUPERKOCIKA.

 • Świadectwo wiary w jazz

  ​„Polish jazz” to klucz do uwagi odbiorców z całego świata, który dzierżyliśmy przez dekady. Być może te złote lata wrócą dzięki Markowi Pospieszalskiemu. W nim siła.

 • Liudmyla Kosteretska

  Liudmyla Kosteretska jest ukraińską pianistką. Po wybuchu wojny, aby ratować siebie i swoje dzieci, była zmuszona opuścić dom i ulubioną pracę.

 • Offline

  Jesteśmy online non stop. Przynajmniej większość z nas. Telefon w dłoni: w pracy, w szkole, w aucie, w pociągu, kiedy „hipotetycznie” wypoczywamy. Strzelamy fotki, nagrywamy, scrollujemy w poszukiwaniu treści ważnych i tak zwyczajnie z nudów. Instagram, Tik Tok, Facebook, Youtube, Messenger. Coraz bardziej nie umiemy być offline. Większość z nas nie umie usiedzieć w ciszy, nie robić „nic”. I o tym wszystkim właśnie jest najnowsza płyta Meek, oh Why? - artysty pochodzącego z naszego miasta, który dwa lata temu znalazł się w gronie częstochowskich Twarzy Przyszłości.

 • String Theory

  String Theory to częstochowski zespół mający na swoim koncie trzy kontrakty z amerykańską agencją Landau Music (Los Angeles), które zaowocowały ponad 1500 koncertami m. in. w: Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Hondurasie, na Dominikanie, Kostaryce, Portoryko, Gwatemali, w Panamie, na Alasce i Hawajach.

 • Kwietniowa kumulacja koncertowa

  Już za chwilę kwiecień, a w nim kolejna rocznica wybuchu w elektrowni czarnobylskiej. Pojawiają się już pierwsze oznaki wiosennej, postpandemicznej odwilży: tramwaje żywiej świergolą przy zamykaniu drzwi, dzieci dynamicznie spadają z huśtawek, w mieście pojawiają się pierwsze ścigacze. Ale ważniejsze od hałasujących jednośladów i rozpłakanych placów zabaw jest to, że częstochowskie sceny i kluby zapełniają żywo swój lineup. Zrobiłem mały przegląd tego, co muzycznie ma się dziać w miesiącu, w którym u astrologów rządzi niepodzielnie Mars. Moja lista nie jest pełna. Skupiam się na tym, co mnie osobiście ciekawi. No i wiadomo, że przez „ciekawe czasy”, w których żyjemy, z łatwością coś może wypaść lub niespodziewanie się pojawić.

 • Zmienne zakłócające

  Rap to obecnie najprężniej rozwijający się gatunek muzyczny. Gdybym to zdanie napisał 10 lat temu, pewnie oskarżyłbym samego siebie o niepoczytalność. Jednak dekadę wstecz nie było susk.

 • Blurred Pink - z kartką i piórem, przy pianinie

  Gdy „Czy tu jest nasz dom?” królowało na Liście Piosenek 357, wyprzedzając utwory Kwiatu Jabłoni, Darii Zawiałow, Brodki czy Kaśki Sochackiej, trudno było uwierzyć, że Blurred Pink tworzy pomiędzy przygotowaniami do matury, zajęciami, szkołą…