Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Teatr

 • Kapelusz czy wąż boa?

  Zbliżający się do końca sezon teatralny 2021/2022 przyniósł premierę spektaklu „Mały Książę. Opowieść”. Choć odbyła się w Dzień Dziecka, to częstochowski teatr obdarował tym tytułem nie tylko najmłodszych.

 • Listy niosące miłość

  Spektakl poetycki skonstruowany na podstawie listów i wierszy Haliny Poświatowskiej zachęca do tego, by poznać częstochowską poetkę lepiej. Bo jej zaledwie 32-letnie życie miało naprawdę wiele barw, których często nie odkryliśmy.

 • Lady Makbet

  Wszystko, co dotyczy Williama Szekspira jest owiane tajemnicą. Podobno urodził się 23 kwietnia 1564 roku i podobno 23 kwietnia 1616 roku zmarł. Dokumentów poświadczających życie Szekspira jest niewiele: wpisy w księgach parafialnych, zakupy, podatki, pożyczki, żadnych listów, żadnych pewnych rękopisów. Niektórzy poddają nawet w wątpliwość samo istnienie Szekspira. Pytanie: był czy nie był? - dodaje mu tajemniczości. A my, ludzie lubimy tajemnice. Czyżby był to zaplanowany zabieg cenionego twórcy dramatów? Przecież na wątkach tajemnicy zbudowane są jego dzieła.

 • Do posłuchania

  Uwielbiam teksty kultury, które można przyswajać na różne sposoby. Tak jak dramat, z jednej strony oglądany na scenie w rozbudowanej formule teatralnej, z drugiej intymnie czytany w łóżku przed zaśnięciem. Niby ten sam punkt wyjścia ale zupełnie inna relacja z dziełem i inne emocje. Jest też trzecia droga, pośrednia – spotykamy się, by posłuchać jak dramat czyta ktoś inny. Interpretuje go głosem, by pobudzić wyobraźnię publiczności. Piszę o tym, bo właśnie startuje w naszym mieście akcja Czytania Dramatu Współczesnego.

 • Wojtku Ty Nasz

  Gdybym miał kiedyś pisać poradnik o tym, jak do syta i smacznie konsumować częstochowską kulturę, z pewnością zamieściłbym tam apel, by bardzo uważnie śledzić w mieście wszelkie teatralne atrakcje, bo to dobro deficytowe. I oczywiście w takiej publikacji swój osobny podrozdział musiałby mieć Wojtek Kowalski, człowiek-instytucja, jeśli chodzi o tzw. teatr niezależny w Częstochowie.

 • Młodość, która szybko nie nasyci się sceną

  Choć Teatr Nowy nie ma jeszcze nawet roku, zebrał już na swym koncie trzy produkcje i sporo pomysłów na dalszą działalność. Taka niezależna teatralna równowaga była Częstochowie potrzebna!

 • Do usłyszenia, Panie Bionulor!

  Jest taka pustka, której nie da się wypełnić. 2 lutego odszedł od nas aktor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, Sebastian Banaszczyk. I choć faktem jest, że wobec każdej śmierci jesteśmy tak samo bezradni, to ta tragiczna wiadomość przeszyła mnie do szpiku kości.

 • Historia zatoczyła koło?

  W środku zimy, w naszym „najpiękniejszym ze światów”, pojawiają się w częstochowskim teatrze światy „wymyślone” Voltaire’a. Czy rzeczywiście wymyślone?

 • Ile Skłodowskiej jest w „Skłodowskiej. Radium Girl”?

  Powiew świeżości pojawił się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie , kiedy zaprosił do współpracy Teatr PAPAHEMA . Wybrałam się na spektakl „Skłodowska. Radium Girl” i radość wypełniła moje „kulturalne” serce.