SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Złoty wieczór w częstochowskim teatrze

​Trzy nominacje, a cztery Złote Maski. Tak wygląda bilans rozdania najważniejszych teatralnych nagród województwa śląskiego. To największy „złoty” sukces, który Teatr im. Adama Mickiewicza odniósł w tym stuleciu.

Teatrowi był potrzebny ktoś, kto zajmuję się frymuśną tematyką

- Nie uważam, aby moje prace były odważne, to raczej puszczanie oka do widza – przekonuje częstochowska artystka, Joanna Ambroz. To jej plakat promuje jedną z najnowszych propozycji Teatru im. Adama Mickiewicza, czyli „Seks dla opornych”.

Tam chodzimy „na film”, a nie „do kina”

​Zawsze coś się dzieje w częstochowskim OKF-ie. Ostatnio na przykład: rano dzieciaki przychodziły na seanse dla szkół, po nich - całe wycieczki z parafii, by obejrzeć film "Wandei", wieczorem na ekranie szalał słynny skrzypek David Garrett, a pośród tego wszystkiego kręcili się zwykli widzowie.

Bardzo dobra noc

​Muzyki Spiętego nie da się zamknąć w sztywne gatunkowe ramy. Autor zszywa w nowe muzyczne istnienia rock, reggae, hip-hop, jazz i miejskie ballady. I tym ściegiem uszyta jest najnowsza płyta artysty „Heartcore”. „Blue”, „Halo” czy „Pan Piotruś Pan” zabrzmiały niedawno w częstochowskiej „Rurze”.

Człowiek roku 1903 - Gustaw Florian Wolski

​Był bankowcem, lecz też wyróżniającym się w Częstochowie działaczem społecznym, politycznym i sportowym. W 1903 roku został dyrektorem oddziału częstochowskiego Banku Handlowego w Warszawie. Dzięki jego aktywności w roku 1905 oddano do użytku budynek oddziału częstochowskiego Banku Handlowego przy ulicy Piłsudskiego.

Demony zabijają naprawdę

​Opętanie i mające mu zaradzić egzorcyzmy, to jeden z częstych motywów wykorzystywanych w kulturze masowej, przede wszystkim w horrorach. Mikołaj Kołyszko, religioznawca, a przy okazji profesjonalny researcher zajmuje się tym tematem od półtora roku. Najciekawszymi, ale i też najbardziej przerażającymi przypadkami, na które trafił, podzielił się z uczestnikami spotkania, podczas Częstochowskiego Dnia Fantastyki.

Turlanie przygód

​W przyciemnionym pokoju, przy stole siedzi kilka postaci. Pochylają się nad porozrzucanymi wśród rozstawionych świec arkuszami papieru i żywo dyskutują. Na twarzach widać ekscytację, a co chwila słychać odgłos turlających się kości, jęki zawodu lub okrzyki triumfu. Właśnie grupa śmiałków, pod przewodnictwem Mistrza Gry, przeżywa kolejne przygody w grze fabularnej.

Właściwie mógłbym siedzieć i nie kończyć tych obrazów

​Adam Patrzyk pracuje nad obrazami miesiącami, żartuje, że nie oszczędza na farbach. Nie ukrywa, że cały czas się uczy i ciągle zastanawia jak np. malować zieleń (bo drzewa od liceum wychodzą mu jakieś czerwone). Jego prace (w tym te wielkoformatowe) do 11 lutego prezentowane są w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. O „Poza realnością” w rozmowie dla portalu CGK opowiadają autor i kuratorka ekspozycji Katarzyna Sucharkiewicz.

Historie opowiedziane ruchem

W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

Czytelnia Adama: Prosto z piekła

​Komiks Alana Moore’a liczy prawie 600 stron. Po jego przeczytaniu Adam Florczyk nie miał wątpliwości: „Prosto z piekła” to dzieło wybitne. To również ósma pozycja w tej wyjątkowej Czytelni.

Paganini kaca, siekana pietruszka i weselne szlagiery

Podczas sierpniowego występu Kabaretu Hrabi robienie zdjęć i nagrywanie było zabronione. Dozwolone było jedynie robienie notatek. Pisanie po ciemku ma pewne minusy, więc nie jestem pewna czy kochany z weselnej pieśni jechał spychaczem, czy może traktorem i co dokładnie pewna Grażyna robiła na drabinie. Na pewne nieścisłości warto przymknąć oko. Zresztą Hrabi wszystkim zaleca naukę życiowego dystansu.

eFKA po sąsiedzku

Choć piątkowy ranek był deszczowy, festiwalowa eFKA przegoniła chmury, zapewniając sobie upalną pogodę, dobrą frekwencję i pozytywną energię. Widać, że impreza już na dobre zakorzeniła się na ul. Mielczarskiego.

Tajemnice i damy

Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.

Ego sum qui sum

​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.