SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

8/2020

Pobierz PDF

MNIEJ CZASEM ZNACZY WIĘCEJ

Już po raz jedenasty Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na wystawę pokonkursową Międzynarodowego Biennale Miniatury. Będzie to doskonała okazja do spotkania ze sztuką w małym formacie, ale o dużej sile rażenia.


Po co tworzyć miniatury? Po co ograniczać się w sztukach wizualnych do formatu, który można schować do torebki? Czy to tylko formalne gierki i zabawy, czy może jednak kryje się za tym coś więcej? Organizatorzy Międzynarodowego Biennale Miniatury od lat wpisują się w nurt, który ukazuje, że sztuka w istocie polega na narzucaniu sobie samoograniczeń w akcie tworzenia. Nieustanne powściąganie swojej wyobraźni, szukanie wciąż nowych rozwiązań, przełamywanie schematów myślenia, to najlepsza droga, by nie popaść we wtórność i nudę. Oglądając prace, które przez lata zostały wyróżnione w tym konkursie, łatwo przekonać się, że to strategia ze wszech miar słuszna. Format 10 x 10 cm, który z początku może wydawać się ekstremalny, okazuje się mieścić zaskakująco wiele treści. Artyści prześcigają się w patentach, jak przy pomocy ograniczonej płaszczyzny i ograniczonych środków wyrazu opowiedzieć jak najwięcej. Strategie są tu różne, jedni stawiają na rozbuchaną metaforykę i symbolizm, inni na zabawę formalną lub estetyczną siłę prostych kompozycji, zaś jeszcze inni celebrują moc pojedynczych, wyizolowanych obiektów. I właśnie ta różnorodność jest największym atutem Międzynarodowego Biennale Miniatury. Konkursu, który zdążył już sobie wyrobić markę w naszym kraju i poza jego granicami. Międzynarodowe Biennale Miniatury organizowane jest od 2000 roku i niezmiennie stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania z twórczością artystów ze wszystkich kontynentów. Dotychczasowe edycje zgromadziły prace twórców z ponad 70 krajów (m.in. z Peru, Tajwanu, Urugwaju, Austrii, Francji, Grecji, Portugalii, Rumuni, Słowacji, Szwecji, Włoch, Kanady). Nadesłano łącznie ponad 7500 miniatur, wśród których znalazły się prace malarskie, rysunki, grafiki i fotografie.


Na jedenastą edycję konkursu 233 autorów nadesłało ogółem 638 miniatur. Oceniało je jury w składzie: prof. dr hab. Dariusz Kaca (przewodniczący) – Instytut Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. prof. ASP Piotr Korzeniowski – Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Justyna Warwas (komisarz wystawy) – Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Robert Sękiewicz – kurator Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Ten skład jurorski postanowił w bieżącym roku zakwalifikować na wystawę 296 prac 132 autorów i przyznać 3 nagrody regulaminowe oraz 5 wyróżnień honorowych.


Tegoroczna Miniatura z oczywistych powodów, czyli COVID-19, była dla nas wyjątkowo ciężką edycją. Wstrzymane przesyłki, przesunięte terminy nadsyłania prac... do końca nie byliśmy pewni, czy nie przeniesiemy konkursu na kolejny rok. Jednak miesiąc przed deadline’m zaczęły napływać do nas masowo prace... Artyści nie zapomnieli o naszej imprezie... Zgłoszenia nadsyłali zarówno twórcy, którzy są z nami od kilku edycji, jak również nowi, którzy z konkursem Miniatury zmierzyli się pierwszy raz. Finalnie mamy naprawdę ciekawą wystawę, wyjątkowe prace laureatów i cieszymy się, że mimo niesprzyjającej aury, kolejny raz uda się pokazać dobre wydarzenie na mapie Częstochowy - mówi Justyna Warwas, komisarz wystawy.


Pokonkursową ekspozycję Międzynarodowego Biennale Miniatury będzie można zobaczyć w Częstochowie od 29 sierpnia do 10 października. Później, zgodnie z tradycją, wyruszy ona w trasę po galeriach współorganizatorów projektu w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Pile, Warszawie, Rzeszowie, Tarnowie oraz w niemieckim Pforzheim.


af