SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

8/2020

Pobierz PDF

HONOROWI OBYWATELE: MARIE-THÉRÈSE I PIERRE CHAUBON

Z okazji obchodów 800-lecia dziejów pisanych Częstochowy przypominamy sylwetki Honorowych Obywateli naszego miasta. Kluczem będą tu Wielkie Liczby, które zabiorą nas w błyskawiczną podróż po życiu wybitnych jednostek, w sposób szczególny złączonych z Częstochową i dla niej zasłużonych. W tym miesiącu naszymi bohaterami są Marie-Thérèse i Pierre Chaubon – wytrwali promotorzy Częstochowy w Lourdes i Francji.


91 lat temu przyszedł na świat Pierre Chaubon. 20 lipca 1929 r. w Lourdes urodził się przyszły radny tego francuskiego miasta.


84 lata temu przyszła na świat Marie-Thérèse Roubaud. 14 listopada 1936 r. w Lourdes urodziła się przyszła przewodnicząca Stowarzyszenia Charytatywnego Błękitna Gwiazda.


65 lat temu Marie-Thérèse i Pierre zawarli związek małżeński. Wspólnie zajmowali się hotelarstwem, gastronomią i handlem, jednocześnie aktywnie angażując się w życie lokalnej społeczności.


30 lat temu Pierre Chaubon został radnym Miasta Lourdes. Piastował tę funkcję w latach 1990- 1995. Przyczynił się do zawarcia 5 sierpnia 1990 r. umowy o partnerskiej współpracy między Częstochową a Lourdes.


30 lat trwa współpraca bliźniacza obu miast w obszarach m.in. turystyki, hotelarstwa, kultury oraz oświaty.


22 lata Marie-Thérèse była przewodniczącą Etoile Bleue - stowarzyszenia łączącego różnych ludzi i różne idee, które powstało, by organizować m.in. wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, kulturalne i sportowe, wsparcie dla domów dziecka i domów opieki społecznej, działania charytatywne i pomoc humanitarną.


12 lat temu, 14 czerwca 2008 r., Rada Miasta Częstochowy nadała Państwu Chaubon Honorowe Obywatelstwo za wieloletnie oddanie na rzecz współpracy i przyjaźni między miastami Lourdes i Częstochową.


57 lat małżeństwa. Doskonały przykład realizacji wspólnego zapału i postawy społecznej.


76 lat życia. 16 października 2012 r. zmarła Marie- Thérèse Chaubon która była przekonana, że współpraca prowadzona w lokalnych środowiskach powoduje więcej dobra i przynosi więcej pożytku niż cała wielka polityka państw współczesnej Europy.


oprac. Beata Grzanka