SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

9/2020

Pobierz PDF

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI W CZĘSTOCHOWIE

Dzieci to nasza przyszłość. Kiedy dorosną, będą miały wpływ na rzeczywistość. Warto więc stworzyć im odpowiednie warunki, pozwalające na rozwój i zmianę świata na lepsze. A takie warunki zapewnia właśnie Akademia Przyszłości.


Akademia Przyszłości to nowatorski program edukacyjny, skierowany do dzieci szkół podstawowych, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, znane np. z akcji Szlachetna Paczka. Zasadniczym celem programu jest zapewnienie dzieciom poczucia ważności i motywacji do rozwoju. Dzięki temu mogą dążyć do realizacji marzeń związanych ze swoją przyszłością. To z kolei bardzo ważne, ponieważ odpowiedzialne i mądre podejście do najmłodszych sprawia, że budujemy społeczeństwo zmieniające otaczający nas świat na lepsze.


Całość opiera się na unikalnej metodologii projektowania doświadczeń, nazwanej Systemem Motywatorów Zmiany. Oznacza to przeniesienie dziecka z rzeczywistości znanej mu na co dzień do nowej, w której może odnaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Miejsce, w którym konkretna osoba stawia przed nim wyzwania, motywuje do działania, docenia jego starania oraz dostrzega potencjał w nim samym i podejmowanych przez nie decyzjach. Co więcej, miejsce, w którym dziecko może liczyć na zrozumienie i możliwość współdziałania, a więc partnerskie traktowanie. W efekcie powstaje relacja dająca wiarę w siebie i swoje możliwości, a co za tym idzie – pozwalająca z powodzeniem osiągnąć sukces.


Głównymi bohaterami Akademii Przyszłości są więc dzieci. Równie ważni są jednak wolontariusze – pełniący rolę przyjaciół, mentorów i tutorów swoich podopiecznych, a także darczyńcy – fundatorzy Indeksu Sukcesu, czyli osoby udzielające m.in. pomocy materialnej. Należy przy tym pamiętać o istotnej roli rodziców, szkół, w których Akademia jest prowadzona oraz liderów pomagających wolontariuszom w ich pracy.


Do Akademii mogą dołączyć dzieci uczęszczające do danej szkoły. Są wówczas rekrutowane przez koordynatora szkolnego - zazwyczaj pedagoga szkolnego czy inną osobę, która jest w stanie ocenić, czy dane dziecko skorzysta z programu. Koordynator szkolny uzyskuje też oczywiście zgodę Rodziców na udział w programie oraz podstawowe informacje na temat dziecka – wyjaśnia Olga Zajączkowska-Szopa, liderka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Częstochowie.


Z kolei, by zostać wolontariuszem, wystarczy być osobą pełnoletnią i mieć chęć do działania. Następnie – po przygotowaniu do wykonywania swoich zadań – wolontariusz spotyka się z podopiecznym raz w tygodniu przez okres roku szkolnego. W tym czasie pomaga mu w ważnej dla niego sprawie, np. w lekcjach, z którymi dziecko ma trudności. Ponadto wolontariusz na bieżąco kontaktuje się z darczyńcą i liderem oraz uczestniczy w spotkaniach integracyjnych pozostałych członków społeczności. Całość wieńczy Gala Sukcesów – dziecko otrzymuje wówczas Indeks Sukcesów i dyplom ukończenia Akademii, ufundowane przez darczyńcę, którym można zostać, po prostu zgłaszając się do Akademii i ustalając niezbędne szczegóły.


Zgodnie z przyjętym harmonogramem rekrutacja wolontariuszy Akademii Przyszłości (np. poprzez formularz na stronie superw.pl) odbywa się między lipcem a październikiem. W Częstochowie Akademia funkcjonuje przy Szkołach Podstawowych nr 12, 20 i 22. Chcąc skontaktować się z częstochowskim oddziałem, można przesłać wiadomość na adres: akademia.czestochowa@gmail.com


Jeśli jednak nie jest możliwe, byśmy zostali wolontariuszem czy darczyńcą, warto pomóc na wiele innych sposobów – chociażby poprzez przekazanie darowizny lub podjęcie współpracy. Wiele zależy od naszych chęci i możliwości. Należy przy tym podkreślić, że każda forma wsparcia jest inwestycją w pozytywną zmianę dla dzieci – dzieci, które w przyszłości będą kształtowały historię naszego świata. Więcej informacji na temat Akademii Przyszłości i jej funkcjonowania znajdziemy na stronach internetowych: akademiaprzyszlosci.org.pl lub superw.pl


mw