SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

baner typograficzny z baśniowymi postaciami
9/2020

Pobierz PDF

BAJKI I KOMIKSY W WERSJI ONLINE

Łatwo spotkać się z opinią, że młodzi nie interesują się dziś kompletnie literaturą, że świat wirtualnych rozrywek pochłonął ich całkowicie. Festiwal Bajki od kilku lat pokazuje jednak, że to nie do końca prawda, że istnieje grupa (wcale nie tak mała) młodych czytelników, którzy żarłoczne połykają kolejne książki. Inicjatywa Biblioteki Publicznej w Częstochowie ma ambicje podsycać w nich tę pasję, a pozostałym pokazać, jak olbrzymia frajda przechodzi im koło nosa.


Niestety, ze względu na pandemię, VI edycja Festiwalu Bajki odbędzie się wyłącznie w trybie online. Od 16 do 19 września na bibliotecznym profilu fb będzie można znaleźć transmisje wszystkich spotkań i warsztatów. Tematem przewodnim tegorocznego projektu będzie komiks jako coraz popularniejszy wśród młodzieży gatunek literatury, a także jego wykorzystanie w pracy z młodym czytelnikiem.


Przez dekady komiks funkcjonował w Polsce na marginesie kultury. Postrzegany był jako medium infantylne, przeznaczone tylko dla najmłodszego czytelnika. Później często oskarżano go o to, że jest narzędziem propagandy (w okresie PRLu władze najpierw wyklęły komiks jako owoc kapitalistycznego imperializmu, a później same wykorzystywały go do szerzenia socrealizmu i opowiadania dydaktycznych historyjek). Po systemowym przełomie komiks stał się symbolem zalewającej nas kultury masowej. Na szczęście, mimo obiegowej złej opinii, miał on przez cały czas grono oddanych fanów, dbających o to, żeby komiks w Polsce się rozwijał. Dzięki temu komiksy stają się coraz ważniejszą częścią polskiego rynku książki, a nasi twórcy robią karierę również za granicą. Polscy czytelnicy mają aktualnie dostęp nie tylko do żelaznego kanonu światowego komiksu, ale również do ogromnej ilości nowości z różnych wydawnictw i w różnych stylistykach. To dobry czas dla fanów komiksów i organizatorzy Festiwalu Bajki chcą to zaakcentować.


Pierwszy dzień imprezy tradycyjnie wypełniony będzie wykładami skierowanymi do bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Podczas VI edycji Festiwalu wirtualny wykład o komiksie dla dzieci i młodzieży wygłosi literaturoznawca i komiksoznawca, dr Michał Traczyk, a Małgorzata Swędrowska opowie o roli ilustracji w książkach dla najmłodszych czytelników. Następnie Berenika Kołomycka przeprowadzi wirtualne warsztaty, w ramach których przedstawi pomysły na ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia zostaną również tradycyjnie ogłoszone wyniki festiwalowych konkursów. W tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają starsze dzieci i młodzież (dwie kategorie wiekowe: 10-14 i 15-18 lat) do udziału w konkursie literackim „Biblioteka przyszłości”, w którym zadaniem będzie napisanie opowiadania, a młodszych i nie tylko (trzy kategorie wiekowe: 6-9 lat, 10-14 lat, 15-18 lat) - do udziału w konkursie plastycznym na stworzenie komiksu. Prace konkursowe wraz z kartami zgłoszeń można zostawiać w Bibliotece Głównej (al. NMP 22) lub przesyłać do 10 września na adres: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, al. NMP 22, z dopiskiem „Festiwal Bajki - konkurs”. Regulaminy oraz karty zgłoszeń można pobrać z internetowej strony Biblioteki Publicznej.


17 i 18 września czeka nas z kolei pakiet festiwalowych warsztatów. Zajęcia poprowadzą: Edyta Bystroń - rysowniczka, twórczyni komiksów niezależnych, współpracująca m.in. z magazynem „Pismo”; Piotr Nowacki - twórca m.in. kultowej serii komiksowej „Detektyw Miś Zbyś na tropie”; Berenika Kołomycka, której wielokrotnie nagradzane komiksy z serii „Malutki Lisek i Wielki Dzik” cieszą się olbrzymią popularnością wśród młodych czytelników; Artur Nowicki - ilustrator m.in. książek z popularnego cyklu książek „Ale historia...”; Joanna Zagner, która ilustrowała wiele książek dla dzieci i współpracowała z takimi czasopismami dla najmłodszych, jak „Supełek”, „Świerszczyk” i „Miś”; Agnieszka Żelewska, która za swoje ilustracje otrzymała szereg nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie prestiżową i najważniejszą w naszym kraju nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książki „Marceli Szpak dziwi się światu” oraz za ilustracje do „Bajek o rzeczach i nierzeczach”.


Na finał Festiwalu Bajki organizatorzy zazwyczaj zapraszali na Literacki Piknik w Parku im. S. Staszica. W tym roku zostanie on zastąpiony trzema spotkaniami o charakterze literacko-warsztatowym, adresowanymi do całych rodzin. 19 września czeka nas najpierw spotkanie autorskie z Joanną Olech, autorką „Dynastii Miziołków” - książki wyjątkowej, nie straciła ona bowiem wśród młodych czytelników na popularności, nawet wtedy, gdy stała się lekturą szkolną. Później przyjdzie czas na rozmowę z potentatem polskiego komiksu dla dzieci, Tomaszem Samojlikiem. Jest on twórcą fantastycznych serii o Żubrze Pompiku i Ryjówce Dobrzyku; wraz z Adamem Wajrakiem stworzył historie z Umarłego/ Nieumarłego Lasu, a z Marcinem Podolcem „Bardzo Dziką Opowieść”. Festiwal zamknie w tym roku Monika „Bajanka” Skikiewicz i jej warsztaty z żubrem.


oprac. af