SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

baner przedstawia twarze częstochowian
9/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Agata Czeremuszkin–Chrut - Malarka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz wrocławskiej ASP. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w ASP w Łodzi. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawodowo związana z Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny w Warszawie, New Blood Art w Londynie, EC Gallery w Chicago, Galerie Sandhofer w Salzburgu oraz marką Winsor & Newton. Jej malarstwo sztalugowe można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, a realizacje ścienne w budynkach użyteczności publicznej czy w przestrzeni takich miast, jak Wrocław, Warszawa, Poznań i Bruksela.


Juliusz Sawka - Pochodzący z Częstochowy sportowiec, który ma na koncie wiele sukcesów w zawodach pływackich osób niesłyszących. W 2014 r. zdobył tytuł mistrzowski podczas Mistrzostw Europy Niesłyszących w Rosji w Sarańsku. Rok później, podczas Mistrzostw Świata Niesłyszących w San Antonio w USA, zdobył wicemistrzostwo świata. W 2017 r., na Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących, zdobył brązowy medal i poprawił rekord Europy na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. W 2018 r., podczas Mistrzostw Europy Niesłyszących w Lublinie, obronił tytuł Mistrza Europy na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym.


Kinga Odziemek - Właścicielka Brainy Bees, agencji marketingowej działającej dla klientów na całym świecie. Pochodzi z Częstochowy, to tutaj uczęszczała do szkół i tu zaczęła przygodę z marketingiem. Pracowała z dużymi markami z ponad 20 państw, w tym m.in.: B2B, B2C i SaaS. Regularnie szkoli (także w Częstochowie) i publikuje w międzynarodowych (amerykańskie wydanie Forbes) oraz ogólnopolskich mediach branżowych.


Konrad Chęciński - Od urodzenia mieszka w Częstochowie i tutaj działa jako animator kultury. Od 10 lat w swoim Black Cat Studio promuje młodych częstochowskich artystów. Współpracował z Teatrem im. Adama Mickiewicza oraz Teatrem Niezależnym TLEN. W latach 2012-2016 tworzył festiwal muzyczno-teatralny Noc Kultury Niezależnej. Ilustrował serię bajek dla dzieci. Od ponad 15 lat jego główne działania skupiają się na rekonstrukcjach historycznych, w ramach których organizował lub pomagał w organizacji takich wydarzeń, jak: Festiwal Saski w Kutnie, XVIII-wieczny piknik w częstochowskim Parku im. S. Staszica, projekt Niepodległa, Juromania, 300-lecie koronacji obrazu NMP na Jasnej Górze, obchody Święta Niepodległości w Częstochowie, 300-lecie Suwałk.


Marta Rembielak-Kucharska - Urodzona w Częstochowie, tu ukończyła VII LO im. M. Kopernika. Studiowała geodezję i kartografię we Wrocławiu i Krakowie. Od 2002 roku jest sędzią siatkówki halowej, a od 2003 roku także arbitrem siatkówki plażowej. Przez 18 lat sędziowania uczestniczyła w wielu siatkarskich wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. W 2012 roku znalazła się w obsadzie sędziowskiej w europejskim finale Challenge Cup. W 2014 roku została nominowana na siatkarskie Mistrzostwa Świata, gdzie sędziowała m.in. półfinał Mistrzostw Świata Brazylia – Francja. Była też nominowana m.in. na mecze: Mistrzostw Europy, Ligi Światowej, Grand Prix, Volleyball Nations League, Finał Klubowych Mistrzostw Świata, europejskich pucharów oraz mecze polskiej Plus Ligi.


Mateusz Adamkiewicz - Urodzony w Częstochowie, uczęszczał do IX LO im. C. K. Norwida. Ukończył wydział lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pracę zawodową rozpoczynał od specjalizacji z Chirurgii Ogólnej w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie. Obecnie kończy specjalizację z urologii w Klinice Urologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W wolnych chwilach jest amatorem kolarstwa, zdobył m.in. złoty medal w Kolarstwie Szosowym na Igrzyskach Lekarskich (2016 r.), złoty medal Mistrzostw Polski Lekarzy w kolarstwie górskim XC (2018 r.) oraz złote medale w kolarstwie górskim i szosowym na Światowych Igrzyskach Medycznych w Czarnogórze (2019 r.).


Patrycja Świącik–Jeż - Absolwentka IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2015 roku za namową ojca aktywnie działa na rzecz klubu żużlowego Włókniarz Częstochowa. Z końcem 2017 roku objęła stanowisko dyrektora klubu Włókniarz Częstochowa. Pracuje nad tym, by przez działania klubu promować Częstochowę w skali ogólnokrajowej, a także międzynarodowej. Pod jej kierownictwem, oprócz działalności drużyny ekstraligowej, klub rozwija również zawodników w kategoriach mini żużlowych i juniorskich, uzyskując w rozgrywkach tych sekcji wiele wyróżnień i medali. Nazywana jest żelazną damą w ekstralidze żużla.


Szymon Szlendak - Rodowity częstochowianin. Absolwent Technikum Gastronomicznego im. M. Skłodowskiej-Curie. W rodzinnym mieście zdobywał pierwsze doświadczenia jako kucharz. Punktem zwrotnym w jego karierze było rozpoczęcie pracy w Restauracji Platter by Karol Okrasa w hotelu InterContinental Warszawa. Wspólnie ze swoim mentorem współprowadził program „Przez żołądek do zdrowia”. W roku 2012 zdobył prestiżowy tytuł „Kucharz – Odkrycie Roku”, a rok później wspólnie z Teamem Polska Gastronomia wywalczył 4. miejsce podczas Internationaler Leipziger Preis der Koche. Jest też licencjonowanym trenerem PZPS, a przez 9 lat był sędzią tejże dyscypliny. Obecnie pełni funkcję drugiego trenera i managera klubu ZAKSA Strzelce Opolskie.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL