Zdjęcie przedstawia grupę ludzi w lotniczych mundurach
10/2020

Pobierz PDF

303 Jag Squad

W tym roku mija 80. rocznica bitwy o Anglię. Dwa lata temu na ekrany kin weszły dwie produkcje filmowe utrwalające pamięć o polskich lotnikach z Dywizjonu 303: „Bitwa o Anglię” oraz „Dywizjon 303”. My natomiast wspominamy o współczesnym, częstochowskim łączniku z historią bohaterskich pilotów - jest nim projekt 303 Jag Squad, w którym działa częstochowianka Paula Malicka, rzecznik naszego Aeroklubu.


Projekt „Jag Squad – Remember The Heroes” jest wspólną misją instytucji polskich i brytyjskich. Został założony przez Toma i Janette Chrabaszcz. Początkowo miał być tylko pomysłem na rodzinne spędzanie czasu, ale z czasem stał się przedsięwzięciem non-profit, którego celem jest promowanie polskiej historii, polskiego dziedzictwa i kultury. Obecnie w zespole Jag Squad udzielają się również córki założycieli, Natalia i Julia.


Z projektem Jag Squad zetknęłam się po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie wystawione było auto dedykowane tematyce historycznej oraz stoisko 303 Jag Squad. Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że jedna rodzina może w tak niezwykły sposób promować polską historię. Ponieważ sama od zawsze się nią interesowałam, urzekła mnie idea projektu. Nawiązałam współpracę i szybko zostałam ambasadorem przedsięwzięcia w Polsce – mówi Paula Malicka. Ambasadorami 303 Jag Squad zostają weterani wojenni, ludzie kultury oraz, tak jak Paula - sympatycy projektu.


Aktywność członków 303 Jag Squad skupia się na zachęcaniu lokalnych społeczności do zachowania pamięci o lotnikach. Założyciele i ambasadorzy grupy organizują wystawy i imprezy, podczas których prezentowane są oryginalne pamiątki z czasów wojny, prowadzą spotkania z weteranami. Takie duże spotkanie odbyło się w ubiegłym roku w Coventry, na który przybyło prawie stu weteranów. Dało to możliwość zarejestrowania ich historii. Obecnie praca w projekcie skupia się na dotarciu do rodzin polskich lotników i przekonaniu ich, aby przekazały pamiątki po nich do polskich muzeów. Warto też wspomnieć, że grupa 303 Jag Squad była, wraz piłkarzem Łukaszem Fabiańskim, ambasadorem filmu „Dywizjon 303” na terenie Wielkiej Brytanii.


Z projektem można się zetknąć na wielu imprezach lotniczych. Jeśli tylko zauważycie auto Jaguar XJL w barwach dywizjonu 303, czy samolot typu Hawker Hurricane (podobnym latał as polskiego lotnictwa, generał Witold Urbanowicz - dowódca dywizjonu 303), także oznakowany elementami dywizjonu, możecie być pewni, że spotkacie ambasadorów 303 Jag Squad. Są oni zwykle ubrani w mundury pilotów z tamtej epoki lub współczesne kombinezony.


Paula podkreśla, że dzięki swemu udziałowi w projekcie miała możliwość znaleźć się w miejscach niedostępnych powszechnie: w bazach lotnictwa, na wydarzeniach lotniczych, spotkaniach. Tym, które wywarło na niej najmocniejsze wrażenie, było kameralne spotkanie w muzeum-pracowni literackiej Arkadego Fiedlera, autora książki „Dywizjon 303” - z jego synem, Markiem Fiedlerem oraz z Krystynem Witoldem Lanowskim, synem Witolda Łanowskiego, dowódcy eskadry 302 „poznańskiego” dywizjonu myśliwskiego.


Jest to jedna z najciekawszych form działalności, w jakiej przyszło mi uczestniczyć. Ciągle poszerzam swoją wiedzę i propaguję ją także w Aeroklubie Częstochowskim. Obcowanie w środowisku 303 Jag Squad stało się moim sposobem na życie, nie wyobrażam sobie braku tego projektu. Praktycznie codziennie towarzyszą mi publikacje na jego stronie: ciekawostki, wspomnienia, wydarzenia – mówi Paula Malicka. W ramach projektu prowadzone są dwa fanpage na Facebooku’u: „303 Jag Squad”, na którym prezentowane są sylwetki polskich pilotów oraz „Remember The Heroes”, gdzie przedstawiane są wydarzenia z tamtego okresu. Profile obserwuje już 30 tys. osób z różnych części świata, z którymi założyciele projektu korespondują na bieżąco.


„Remember The Heroes” stanie się wkrótce fundacją – zapowiadają twórcy 303 Jag Squad. Z kolei Paula Malicka zachęca do zajrzenia na stronę www.303jagsquad.org, która wciąż jest aktualizowana. Każdy, kto fascynuje się historią Bitwy o Anglię i udziałem w niej polskich lotników, znajdzie na tych platformach coś dla siebie.


Magda Fijołek