SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Półka z komiksami
10/2020

Pobierz PDF

BIBLIOTEKA PEŁNA KOMIKSÓW

Częstochowskim miłośnikom komiksów nie brakuje ostatnio powodów do radości. Swoje komiksowe akcenty miała zarówno tegoroczna odsłona Festiwalu Bajki, jak i Festiwalu „Czytaj!”. Przede wszystkim jednak, kilka tygodni temu, Filia nr 13 częstochowskiej Biblioteki Publicznej wzbogaciła swój księgozbiór o pokaźną kolekcję albumów komiksowych dla młodszych i starszych czytelników. Jest przy tym szansa, że ten zbiór będzie się systematycznie rozrastał i wreszcie doczekamy się w mieście wypożyczalni komiksów na dużą skalę.


Komiksy w Polsce przeżywają aktualnie swój prawdziwy renesans. Co miesiąc na naszym rynku wydawniczym pojawia się kilkadziesiąt nowych albumów. Oferta jest bardzo zróżnicowana, skierowana do różnych grup wiekowych, reprezentuje przekrój komiksowych gatunków i pochodzi z różnych kontynentów (dopieszczani są zarówno fani komiksu amerykańskiego, europejskiego, jak i azjatyckiego). Komiks zaczyna też być poważniej traktowany przez naszą krytykę literacką. Coraz częściej jego recenzje pojawiają się w branżowych czasopismach, a kilka lat temu album Macieja Sieńczyka był nawet nominowany do literackiej nagrody NIKE. W tym kontekście nie powinno dziwić, że w całej Polsce, jak grzyby po deszczu, powstają różnego typu wypożyczanie i czytelnie komiksów. W ten nurt wpisała się ostatnio również nasza biblioteka. Pomysł narodził się trochę spontanicznie, a trochę z pragnienia stworzenia kolekcji zbiorów unikatowych, jeśli weźmiemy pod uwagę Bibliotekę Publiczną w Częstochowie. Chciałam mieć po prostu coś, czego nie ma gdzie indziej. Oczywiście, pojedyncze tytuły znajdują się w poszczególnych filiach, ale są ich niewielkie ilości i nie były one kompletowane z myślą o stworzeniu kolekcji. Nie ukrywam też, że chciałam w ten sposób przyciągnąć do nas nowych czytelników, zwłaszcza młodych – opowiada Anna Przygódzka, kierowniczka Filii nr 13 Biblioteki Publicznej w Częstochowie.


Katalog komiksów dostępnych w Filii nr 13 robi wrażenie. Znajdziemy tam „żelazną” klasykę (np. „Maus” Arta Spiegelmana, „V jak Vendetta” Alana Moore’a, „Umowa z Bogiem” Walta Eisnera), kanon superbohaterów (np. „Batman: Azyl Arkham” Granta Morrisona, „Punisher Max” Gartha Ennisa, „Mister Miracle” Toma Kinga), historie obyczajowe (np. „Blankets” Craiga Thompsona, „Fale” AJ Dungo), nowości z mniejszych amerykańskich wydawnictw (np. „Criminal” Eda Brubakera, „Umbrella Academy” Gerarda Way- ’a, „Paper Girls” Briana K. Vaughana), europejskie albumy („Azymut” Jeana-Baptiste’a Andréae, „Garaż hermetyczny” Moebiusa), komiksy polskich autorów (np. „Osiedla swoboda” Macieja Śledzińskiego, „Łauma” Karola „KaeReL” Kalinowskiego), pozycje dla młodszych czytelników („Mysia Straż” Davida Petersena, „Hilda” Luke’a Pearsona, „Lucky Luke” Morrisa) oraz wiele innych tytułów. Oczywiście, jak zawsze w początkach tworzenia kolekcji, można wskazać różne braki, ale trzeba też docenić, że zbiór jest bardzo różnorodny i ciekawy. Przyznaję się, że do niedawna nie wiedziałam o komiksie nic, poza tym, że jest to coraz bardziej popularny gatunek literacki. Z tego powodu od razu pomyślałam, że powinnam zwrócić się o pomoc do kogoś, kto „w tym siedzi”. Na szczęście znam taką osobę – to Ela Kulik z bibliotecznej Filii nr 7 wybrała komiksy do pierwszej listy zakupów. Gdy lista była kompletowana, ja już trochę zagłębiłam się w tym świecie – ostatnio nie czytam praktycznie nic innego. Nie jestem wzrokowcem, ale kilka tytułów mnie zachwyciło – zarówno wizualnie, jak itekstowo - dodaje Anna Przygódzka.


Niestety, mimo rosnącej popularności, komiksy nadal w obiegowej opinii funkcjonują jako ta gorsza literatura, adresowana przede wszystkim do dzieci. Na szczęście już pierwsze tygodnie funkcjonowania komiksów w wypożyczalni łamią ten stereotyp. Największą grupę czytelników stanowią dorośli – młodzi, ale też w średnim wieku, ale to dlatego, że to właśnie komiksy dla dorosłych stanowią większą część kolekcji. Dużym powodzeniem cieszą się te dla najmłodszych, a wypożyczane są przeważnie przez rodziców. Najmniej jest nastolatków, ale ta grupa wiekowa w ogóle najsłabiej korzysta z oferty naszej Filii - relacjonuje kierowniczka Filii nr 13. Bardzo ważne jest przy tym to, że po komiksy w bibliotece mają szansę sięgnąć nie tylko ich fani, ale również inni czytelnicy, którzy w ten sposób „na własnej skórze” będą mogli się przekonać, na czym polega urok noweli graficznych.


Ważnym kluczem do sukcesu takiego projektu, jak „wypożyczalnia komiksów”, jest jednak systematyczne rozbudowywanie zbioru. Komiksy lubią mieć strukturę składającą się z wielu części. Jedna opowieść snuje się w kolejnych tomach, przez szereg lat. To rozciągnięte w czasie przywiązanie do postaci i fabuły jest jedną ze specyficznych, komiksowych przyjemności. Na szczęście w częstochowskiej Bibliotece doskonale zdają sobie z tego sprawę. W tym roku nasz budżet już się wyczerpał, powstawał bowiem jeszcze przed pomysłem zakupu komiksów. W przyszłym roku zamierzam jednak znacznie wzbogacić kolekcję – jeśli uda się pozyskać środki z Budżetu Obywatelskiego, planujemy przynajmniej podwoić zbiory – mówi Anna Przygódzka.


Warto na koniec dodać, że Filia nr 13 Biblioteki Publicznej w Częstochowie funkcjonuje przy ulicy Mireckiego 28 i jest przyłączona do sieci bibliotecznej, w związku z czym wszystkie osoby posiadające kartę biblioteczną w Bibliotece Głównej lub Oddziale dla Dzieci i Młodzieży mogą również korzystać z jej zasobów bez konieczności ponownego zapisywania się. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko wybrać się tam i dać się przekonać, że komiksy mogą być fantastyczną lekturą.

af