SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Plakaty Joanny Ambroz
10/2020

Pobierz PDF

CZĘSTOCHOWA NA PLAKACIE

Często nie zwracamy na nie uwagi, jednak obiekty architektoniczne i plakaty stanowią ważny element miejskiej przestrzeni. Warto więc poświęcić im chwilę. Tym bardziej, że ułatwia nam to „Częstochowa na plakacie”.


„Częstochowa na plakacie” to projekt plastyczny Joanny Ambroz. Częstochowska artystka postanowiła w plakatowej formie przedstawić jej zdaniem wyróżniające się, choć zapomniane, przestrzenie i obiekty. Przekonuje tym samym, że nasze miasto jest „romantycznym miejscem, w którym można jeszcze wiele odkryć”. W sierpniu plakaty trafiły na słupy ogłoszeniowe w różnych częściach Częstochowy, tworząc tym samym wystawę plenerową. I tak, na plakatach znajdziemy między innymi rzeźby Włodzimierza Ściegiennego, Władysława Łydżby, Szymona Wypycha, czy budynki powstałe według projektów architektonicznych Jacka Preisa. Wśród ciekawych przykładów znajdują się też radioteleskop, będący atrakcją jednego z częstochowskich klubów dyskotekowych oraz – charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej – kamieniołomy na Złotej Górze.


Plakaty to jednak nie wszystko. Do współpracy nad projektem artystka zaprosiła architekta i miłośnika urbanistyki – Kubę Matlingiewicza. Dzięki niemu poznajemy opowieść o mieście i ludziach, którzy pozostawili po sobie ślad w częstochowskiej historii i architekturze. Całość projektu to osobista wycieczka w głąb wspomnień i emocji towarzyszących poszczególnym miejscom.


Każdy z plakatów mówi coś o mieście, o moich przyjaciołach i o mnie – opowiada Ambroz. – „Pani Kowalska” na przykład stoi w parku, przy którym mieszkaliśmy, jak byłam maleńkim dzieckiem. Fascynowała mnie jej forma i nie rozumiałam, dlaczego nie ma więcej takich pomników – pokazywanie wyobrażenia człowieka jest dużo ciekawsze niż kolejne wierne odwzorowanie go takim, jakim jest. Później przychodziłam do tego parku po zajęciach w Plastyku, tutaj odpoczywałam po spacerach, jedząc lody z Consonni. Z kolei pomnik „Matka z Dzieckiem” był dla mnie nieoczywistą, schowaną w krzakach bryłą. Kształt przy pierwszym zetknięciu nie jest oczywisty, ale uważne oko odczyta trafność ukazania wyjątkowej więzi, która łączy wyobrażenie przedstawionych postaci. Dom Partii i Zakład Energetyczny to ulubione budynki mojego taty, który pokrętnie, chwaląc modernizm, zaszczepił we mnie miłość do prostych form.


Ambroz nie pierwszy raz zaprasza nas do bliższego poznania Częstochowy i jej artystycznej strony. Wystarczy chociażby wspomnieć cykl plakatów opowiadających historię Zapałczarni, prezentujących między innymi słynnego Czarnego Kota, czy też projekt graficzny zredagowanej przez Julitę Paprotną książki „Nasze miasto Często/chowa”, w której poznajemy obraz miasta oczami jego mieszkanek i mieszkańców.


Odkrywanie Częstochowy i pokazywanie jej walorów jest dla mnie bardzo ważne. To już trzeci projekt związany z jej historią, a drugi z architekturą. Na pewno będę kontynuować działania związane z miastem, ale chciałabym zacząć robić to na większą skalę - z pomocą instytucji lub za wstawiennictwem firm. Nie wykluczam rozpisania projektu na murale i instalacje, ale takie przedsięwzięcie potrzebuje dużo większego budżetu – dodaje Ambroz.


Joanna Ambroz jest artystką wizualną, projektantką plakatów, książek i ilustracji. Prezentowała swoją twórczość na wystawach w Polsce i za granicą. Doktoryzuje się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Znajduje się na liście Twarzy Przyszłości Częstochowy. Więcej informacji na temat jej osoby i twórczości poznamy na stronie autorskiej: joannaambroz.pl Z kolei „Częstochowę na plakacie” można podejrzeć na stronie: cznp.joannaambroz.pl i na facebookowym profilu: facebook.com/cznpl


Projekt „Częstochowa na plakacie” jest współfinansowany ze środków Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy.

mw