SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Linoryt Leszka Sobockiego
10/2020

Pobierz PDF

Wolność i Solidarność

W październiku Muzeum Częstochowskie zaprasza na ekspozycję linorytów Leszka Sobockiego. To sztuka, która nawiązuje do ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski.


W Galerii Dobrej Sztuki mieści się stała wystawa prezentująca dzieła sztuki polskiej XIX i XX w. Przeznaczeniem jednej z sal ekspozycyjnych są czasowe pokazy grafik, rysunków oraz prac na papierze, pochodzących ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Od 2013 roku odbyły się w tym miejscu prezentacje m.in. rysunków Tadeusza Kantora do spektaklu „Kurka Wodna” i drzeworytów – ilustracji Stefana Mrożewskiego.


Od października Muzeum Częstochowskie udostępnia tam szerszej publiczności zbiór linorytów Leszka Sobockiego, artysty urodzonego w Częstochowie. Malarz, grafik, poeta studiował w krakowskiej ASP, od 1965 r. współtworzył – obok Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Jacka Waltosia – ugrupowanie artystyczne „Wprost”, którego podstawowym założeniem było twórcze komentowanie, mówienie wprost o bieżących wydarzeniach politycznych i zjawiskach społecznych. Brał udział w ok. 200 zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych wystawach w kraju i za granicą. Figuratywizm, ekspresja, odniesienie do wewnętrznych przeżyć człowieka wpisują malarstwo Leszka Sobockiego w nurt Nowej Figuracji.


Na wystawie „OWolności iSolidarności. Linoryty Leszka Sobockiego” prezentowane są symboliczne, wyraziste, a jednocześnie oszczędne w wyrazie linoryty pochodzące z cykli tematycznych „Biografia – stan na 1977” i „Drzwi polskie”, nawiązujące do wydarzeń z Grudnia 1970 r., oraz z cyklu „Wizyta”, upamiętniające drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1983 r. Ekspozycja zostanie uzupełniona pracami użyczonymi z kolekcji prywatnej.