SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kolejna ósemka Twarzy Przyszłości
10/2020

Pobierz PDF

Twarze Przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Adam Pietraszko - urodził się w Częstochowie i mieszka tutaj do dziś. Gdy miał 15 lat, rodzice zapisali go do szkółki żużlowej. Dwa lata później uzyskał licencję żużlową i został zawodnikiem CKM Włókniarz Częstochowa, gdzie jako junior startował w latach 2000-2003. Jego największe sukcesy w tamtym czasie to medale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Mistrzostw Par Klubowych oraz Drużynowych Mistrzostw Polski. W 2004 r. rozpoczął swoją przygodę z ligą angielską, w której przez 2 sezony reprezentował zespół Berwick Bandits. Po zakończeniu kariery otworzył wraz z ojcem salon BMW w Częstochowie. W 2017 r. salon ten, w którym Adam Pietraszko zarządza sprzedażą, otrzymał z rąk Prezesa BMW POLSKA nagrodę „DEALERA SPRZEDAŻY w sieci BMW Polska za rok 2019” - za najlepiej zarządzany salon BMW w Polsce.


Agata Lankamer - absolwentka częstochowskiego Plastyka, malarstwa na wrocławskiej ASP, aktualnie studentka sztuki mediów na ASP w Warszawie. Odbyła praktyki w Ekkisens Art Space w Reykjaviku. Tworzy za pomocą różnorodnych mediów: wideo, działań performatywnych, instalacji, malarstwa. Interesuje się różnymi problemami płynnej rzeczywistości - od kultury masowej po feministyczne nowe materializmy. Wspólnie z kolektywem „JEST grupa” prowadzi we Wrocławiu niezależną galerię JEST. Od kilku lat współtworzy Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” oraz nomadyczną galerię RELAX ART SPAC w Częstochowie.


Cezary Łopaciński - absolwent częstochowskiego Plastyka i AJD. Zajmuje się projektowaniem. Współpracował z takimi markami, jak: Nikon, Procter & Gamble, ING Bank, Profoto. W dziedzinie kultury projektował dla: Łódź Design Festiwal, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, Nocy Kulturalnej oraz Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Współpracował i współpracuje jako freelancer z ośrodkami kultury: Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz OPK „Gaude Mater” w Częstochowie. Uczestniczył w II Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych, na którą zakwalifikował się ze znakiem dla FDS „Czytaj!” oraz w wystawie Symbol to Logo w Berlinie. Jako reprezentujący Częstochowę twórca street art/graffiti wielokrotnie uczestniczył w festiwalu sztuki ulicy „Meeting of Styles”.


Klaudia Respondek - urodziła się i wychowała w Częstochowie. Jest absolwentką II LO im. Romualda Traugutta oraz Politechniki Częstochowskiej. Swoją przygodę z rugby rozpoczęła w 2013 roku w Rugby Clubie Częstochowa. Obecnie mieszka w Gdańsku i trenuje w klubie Biało Zielone Ladies Gdańsk. W sezonie 2019/2020 jej drużyna po raz dziesiąty z rzędu zdobyła tytuł Mistrzyń Polski. Od 2016 r. Klaudia jest powoływana na zgrupowania prowadzonej przez Janusza Urbanowicza Reprezentacji Polski w Rugby Kobiet. Dwukrotnie reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Europy. Na co dzień pracuje w gdańskim Kole Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.


Marek Rachwalik - urodził się w Częstochowie, mieszka w Kłomnicach. Jest absolwentem częstochowskiego Plastyka i malarstwa na ASP w Katowicach. Maluje, rysuje, rzeźbi i uprawia „agrarno-libidalną” autofotografię. Bada tematykę psychodelii oraz obszary związane z muzyczną ikonografią, głównie konwencją muzyki metalowej. Finalista 10. Artystycznej Podróży Hestii. Nominowany do „Talentów Trójki 2013”. Zdobywca wyróżnienia regulaminowego i wyróżnienia Magazynu „Szum” na 43. Bielskiej Jesieni oraz Grand Prix 6. Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika. Jego prace były publikowane w „Szumie”, „Notesie na 6 Tygodni”, „Formacie”, „Opcjach”, „Aktivist”, „K Mag” oraz „Wyrobach” Olgi Drendy (nominowanych do Paszportów Polityki i nagrodzonych na Literackiej Gdyni).


Olga Desperak - absolwentka częstochowskiego Plastyka oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, wciąż naukowo związana z Częstochową. Jej praca licencjacka dotyczyła rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Częstochowy przełomu XIX i XX wieku, a praca magisterska - obiektów użyteczności publicznej, powstałych w naszym mieście w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W 2018 r. była laureatką w konkursie Prezydenta Miasta na najlepszą pracę dyplomową związaną z promocją Częstochowy. W ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta wraz z Pauliną Korneluk zorganizowała wystawę pt. „ Dom Księcia – historia i konteksty”. azem prowadzą również na Instagramie i FB konto pod nazwą „Nie tylko Jasna Góra”, na którym pokazują ujęcia częstochowskiej architektury powstałej przed II wojną światową.


Piotr Majer - absolwent Politechniki Częstochowskiej. Ukończył w Krakowie Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca współczesnego, uzyskując dyplom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży. Od 2018 roku współpracuje jako tancerz z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jest członkiem Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy - jako solista brał udział w wielu spektaklach CTT. Uczestniczył w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych w Częstochowie i innych miastach.


Sylwia Góra - kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Ukończyła I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Autorka książki „Ewa Kierska. Malarka melancholii”. Współredaktorka monografii: „Świat zmysłów. O znaczeniu zmysłów w kulturze”, „Oblicza szaleństwa w kulturze”, „Sztuka — wartość — sacrum”. Publikowała m.in. w „Estetyce i Krytyce”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Episteme”, „Krytyce Politycznej”, „Kulturze Liberalnej”. Pisze do naukowych i popularnych czasopism głównie o zapomnianych i niedocenianych kobietach. Współtworzy Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Pracuje nad kolejną książką, poświęconą oczywiście kobietom.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL