SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Przytulona para ogląda film na laptopie
12/2020

Pobierz PDF

KINO NA ZDALNYM

Ostatnie miesiące to bardzo trudny okres dla kin na całym świecie. Globalna pandemia i wynikające z niej restrykcje nie pozwalają im właściwie funkcjonować. Trudno dziś przewidywać, jakie konsekwencje dla całej branży będzie miał ten kryzys, ale dużo się mówi nawet o najczarniejszych scenariuszach - zarówno w odniesieniu do największych sieci kinowych, jak i kameralnych kin studyjnych. Na szczęście lokalni miłośnicy filmu nie są zupełnie bezradni i dzięki seansom na platformie vod MOJEeKINO.pl mogą wesprzeć Kino Studyjne OKF Iluzja.


Oczywiście żadna wirtualna projekcja nie jest w stanie w pełni zastąpić prawdziwego doświadczenia kinowego. Wielki ekran, specjalne nagłośnienie, półmrok i ta wyjątkowa atmosfera. Kino sprzyja skupieniu, uważnej percepcji. Nie można zrobić pauzy, cofnąć. Trzeba wyłączyć telefon i odciąć się od wszystkich gadżetów, które w ciągu dnia tak skutecznie odwracają naszą uwagę. W sali kinowej, nawet wtedy, kiedy jest ona pełna, jesteśmy tylko my i film. Niestety, w ostatnim czasie jesteśmy tych kinowych przyjemności pozbawieni i skazani na oglądanie nowości filmowych w Internecie. Można tam oczywiście wybierać wśród wielu platform streamingowych i vod, lecz jedna z nich jest naprawdę wyjątkowa.


Platforma vod MOJEeKINO.PL ma przynajmniej dwa atuty, które powodują, że warto stawiać akurat na nią w czasach, gdy wyprawy do ulubionego kina są niemożliwe. Po pierwsze, jest ona portalem kin studyjnych, który daje możliwość wsparcia lokalnego kina - w tym naszego OKFu. Mechanizm jest tu bardzo prosty: rejestrujemy się na stronie, wybieramy film, który chcemy obejrzeć, a przy zakupie biletu zaznaczamy kafelek OKF Iluzja - i w ten sposób część przelewanych przez nas środków trafia właśnie do tego kina.


Drugim atutem tej platformy jest bardzo bogaty i unikatowy repertuar. Wszyscy pasjonaci kina znajdą tu filmy niebanalne, wyjątkowe, autorskie i arthouse’owe. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy inteligentnej rozrywki, jak i ci, którzy lubią, gdy kino stawia przed nimi wyzwania oraz trudne pytania. Platforma współpracuje między innymi z takimi dystrybutorami, jak: Aurora Films, Against Gravity, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty czy Gutek Film. Można na niej znaleźć zarówno nowości, jak i klasyczne hity. Wśród dostępnych tytułów uwzględniono również filmy polskie, np.: „Kamerdyner”, „53 wojny”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Słodki koniec dnia”, „Plan B”, „Kult. Film”.


Repertuar jest na portalu cyklicznie zmieniany i - przede wszystkim - wzbogacany o wydarzenia dodatkowe: spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne, a nawet festiwale filmowe. To wyjątkowa okazja, żeby śledzić większe i mniejsze inicjatywy związane z kinem, na co dzień rozsiane po całej Polsce, przez co umykające całościowemu oglądowi. I tak, w listopadzie na platformie można było między innymi zobaczyć: „Ukraina! 5 Festiwal Filmowy”, przegląd filmów „O!znaki pracy”, „The Best of Filmowe Podlasie Atakuje! 2020”, „Dni Filmu Niemieckiego”, a na grudzień zapowiedziano już chociażby „Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA” oraz „14. Sputnik nad Polską – Festiwal Filmów Rosyjskich”. Warto uważnie śledzić ofertę portalu i polować na filmowe perełki z całego świata, które często nie mają pełnej dystrybucji kinowej w Polsce.


Widz może wejść na platformę poprzez stronę www.okf.czest.pl lub z poziomu strony www.mojeekino.pl. Filmy można oglądać na komputerze, tablecie albo telefonie. Dodatkowo platforma jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych jest z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Warto również wspomnieć, że projekt realizowany jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


af