SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografia z oprowadzania po wystawie ?Żydzi Częstochowianie?
12/2020

Pobierz PDF

PAMIĘĆ O ŻYDOWSKIEJ SPOŁECZNOŚCI

Historia częstochowskich Żydów jest istotnym fragmentem dziejów naszego miasta. Popularyzacją wiedzy na ten temat, przede wszystkim wśród ludzi młodych, zajmuje się na przykład Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa.


Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa od roku szkolnego 2019/2020 realizuje projekt edukacyjny „Poznanie historii częstochowskich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz Holokaustu”. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat częstochowskiej społeczności żydowskiej, także w kontekście dramatycznych wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej i Zagłady.


Uczestnicy projektu podejmują działania, które pozwalają im poznać miejsca w Częstochowie związane z historią społeczności żydowskiej, a także poszczególne losy Żydów częstochowian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta, jego rozkwitu gospodarczego i kulturalnego – tłumaczy dr Daria Jekiel, nauczycielka Zespołu Szkół i koordynatorka projektu.


Pośród dotychczasowych działań, zrealizowanych w ramach projektu, można znaleźć chociażby społeczno-edukacyjne spotkanie online związane z Akcją Żonkile, zorganizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich. W trakcie tego spotkania częstochowscy uczniowie mogli obejrzeć film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kamy Veymont oraz zapoznać się z komentarzem Piotra Kowalika, historyka i edukatora Muzeum POLIN.


Częstochowska młodzież miała także okazję porozmawiać z Irit Yakhnes, Attaché ds. Dyplomacji Publicznej Ambasady Izraela w Polsce, Katarzyną Rybką-Iwańską z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu oraz Alonem Goldmanem, przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Częstochowskich w Izraelu, synem Jeruchama Goldmana, oficera Armii Andersa. Dzięki temu uczniowie poznali wiele mało znanych faktów historycznych, dotyczących obu społeczności z czasu wojny, tragedii częstochowskich Żydów, wędrówki armii generała Andersa oraz historii rodziny Goldmanów.


W ramach realizacji projektu uczniowie wzięli ponadto udział w kwerendzie w Bibliotece Publicznej im dr. Władysława Biegańskiego, której celem było znalezienie informacji na temat historii żydowskich mieszkańców Częstochowy. Z kolei we wrześniu upamiętnili 78. rocznicę początku likwidacji Getta w Częstochowie, składając kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żydów Częstochowian oraz biorąc udział w wirtualnym spotkaniu z dr. Juliuszem Sętowskim, historykiem Muzeum Częstochowskiego, podczas prezentowanej wówczas wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”.


Kolejnym elementem projektu jest film „Spotkania z historią Żydów częstochowian” w reżyserii Michała Tkaczyńskiego, którego premierę zaplanowano na 15 grudnia 2020 r. Obraz podejmuje problematykę historii społeczności żydowskiej zamieszkującej przedwojenną Częstochowę oraz przedstawia zaangażowanie szkoły w działania edukacyjne na rzecz popularyzacji wśród uczniów wiedzy na ten temat. Film będzie można obejrzeć na stronie internetowej Zespołu Szkół: zsanders.eu, dzięki czemu stanie się on dostępny dla wszystkich zainteresowanych osób.


Projekt „Poznanie historii częstochowskich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz Holokaustu” jest finansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa współpracuje przy jego realizacji między innymi z częstochowskim oddziałem Towarzystwa Społeczno--Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Częstochowskim, Alonem Goldmanem – przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Częstochowskich w Izraelu i Jerzym Mizgalskim – profesorem na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Więcej informacji na temat działań realizowanych w ramach projektu, a także premierę zapowiadanego filmu można znaleźć na stronie internetowej szkoły: zsanders.eu.


mw