SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kolejna ósemka Twarzy Przyszłości
12/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Katarzyna Linke - wielokrotna laureatka ogólnopolskich festiwali słowa. Od 2016 r. jest związana z Teatrem nieoczywistym, z którym zrealizowała spektakle prezentowane podczas Nocy Kulturalnej czy w ramach projektu „Aleje - tu się dzieje!”. Częstochowskiej publiczności dała się również poznać, występując między innymi podczas dwóch ostatnich edycji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Zagrała w spektaklu „Wariat i zakonnica” Teatru Niezależnego Tlen. Współpracowała z Babińcem Literackim. Wzięła udział w projekcie „Heartbeats”, czyli Jednodniowym Muzeum Miłości im. Haliny Poświatowskiej. W ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie teatru powstał jej monodram w reżyserii Marka Ślosarskiego, zatytułowany „Dziewięć sekwencji z życia matki” - spektakl został doceniony na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.


Dawid Duma - studiuje projektowanie ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureat konkursów modowych. Stypendysta w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Prace Dawida były publikowane w takich magazynach, jak „Noizz”, „Viva Moda”, „Kmag”. Współtworzył kolekcję dla domu mody Maison Anoufa, prezentowaną podczas Fashion Week w Paryżu. Inspiruje go ulotność chwili, eklektyzm, minimalizm, turpizm. Marzy o pracy dla Yohiego Yamamoto i tworzeniu autorskiej marki.


Klaudia Trzepizur – Clödie - obdarzona drapieżnym i niecodziennym głosem rockowa wokalistka i frontmenka zespołu Clödie. Jej wykonania coverów oraz autorskich piosenek osiągają milionowe wyświetlenia na YouTube. Szerszej publiczności dała się poznać w IV edycji programu „The Voice of Poland”. Początkiem jej popularności w Polsce i poza granicami kraju był również singiel „GO!”, czyli propozycja do Krajowych Eliminacji Konkursu Eurowizji oraz akustyczna wersja utworu „Zombie” z repertuaru The Cranberries, mająca już ponad 25 mln wyświetleń na YT. Clödie nieustannie tworzy i publikuje nowe dokonania artystyczne, koncertuje oraz bierze udział w polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Zbiera coraz większą rzeszę fanów.


Łukasz Piskorek - absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Projektant graficzny, specjalizujący się w kreowaniu wizerunków marek oraz projektowaniu okładek książek. Od 2013 r. współtworzył pracownię projektową Fajne Chłopaki w Łodzi. Obecnie - w studiu brandingowym Fuse Collective. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, między innymi, co roku, w zestawieniu tygodnika „Polityka” za najlepsze okładki książkowe oraz w konkursie Polish Graphic Design Awards. Nominowany do nagrody KTR w kategorii design. Współtworzył pierwsze identyfikacje wizualne Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” (wraz z Cezarym Łopacińskim) oraz Festiwalu Sztuki Współczesnej „Arteria”. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i grupowych.


Olka Szczęśniak - urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie stand-uperka oraz organizatorka imprez komediowych w Polsce i za granicą. Na scenie od 2013 r. Zaczynała w krakowskiej grupie Comedy Lab. W Częstochowie prowadzi stałą scenę „Stand-up Profanum”. Co miesiąc zapraszani są tu najlepsi komicy z kraju. Jest pomysłodawczynią i główną organizatorką ogólnopolskiej trasy „Stand-up Skład”, w której brała udział czołówka polskiego stand-upu. Nagrała również 25-minutowy materiał dla platformy Netflix. Występowała w telewizji, m.in u Kuby Wojewódzkiego w TVN.


Piotr Deska - jest fotografem outdoorowym. Wspinanie się po skałach pobliskiej Jury stało się w młodzieńczych latach jego prawdziwą pasją. Swój pierwszy aparat dostał od taty i od tego momentu obie aktywności – wspinanie i fotografia – funkcjonują u niego w symbiozie. Kilka lat temu porzucił pracę etatową i postanowił spróbować swoich sił jako zawodowy fotograf. Skupia się na tematyce związanej z outdoorem, rejestrując na matrycy aparatu ludzi pełnych pasji, robiących to, co ich uszczęśliwia. Jego prace publikowane są w branżowych magazynach na całym świecie oraz wyróżniane i nagradzane w konkursach fotograficznych (m.in.: Red Bull Illume 2019, CVCE Photo Contest w 2019 i 2020 roku, Memorial Maria Luisa w 2019 i 2020 roku, czy Polska Pełna Przeżyć - organizowanym przez National Geographic).


Zuzanna Suliga - dziennikarka, absolwentka VII LO im. M. Kopernika oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Z wykształcenia politolog. Od 2009 r. związana z częstochowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej. Obok aktualności kulturalnych interesuje ją też to, co minęło: dawne zespoły, kultowe kluby i imprezy. Historii tych ostatnich w dużej mierze dedykowane było przedsięwzięcie „Brzmienia Częstochowy” (dodatek do częstochowskiej „Wyborczej”, realizowany przy współudziale lokalnych pasjonatów). Chętnie angażuje się w organizację i promowanie akcji charytatywnych. Wśród wydarzeń, które współorganizowała, znalazły się akcja „Do zaczytania” oraz zbiórki na rzecz Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie. Od 2003 r. wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; w 2017 r. została wyróżniona medalem z okazji 25-lecia WOŚP.


Piotr Fik - częstochowianin, absolwent IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie, w której pełni funkcje – Kierownika ds. Doskonalenia Zawodowego oraz Koordynatora ds. Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Mediacji i Edukacji Prawnej. Mediator Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, członek Rady Konsultacyjnej Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Nauczyciel akademicki - asystent w Zakładzie Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych. Autor wielu publikacji naukowych i dydaktycznych z zakresu prawa i postępowania cywilnego, prawa autorskiego, prawa międzynarodowego oraz prawa gospodarczego.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL