Ekran komputera z napisem "Budżet Obywatelski"
1/2021

Pobierz PDF

BUDŻET OBYWATELSKI PO RAZ SIÓDMY

Decyzją częstochowianek i częstochowian do realizacji w 2021 roku pójdzie 139 zadań – 12 ogólnomiejskich i 127 dzielnicowych. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 24,5 tys. osób. Wyniki pokazują, że naszymi wyborami kierowała w ogromnym stopniu empatia wobec innych, troska o bezpieczeństwo i miłość do czworonogów.


Sytuacja epidemiczna sprawiła, że cała procedura – w tym głosowanie – odbywała się wyłącznie online. Z prawa do głosowania na – ich zdaniem – najpotrzebniejsze w naszym mieście inwestycje i pomysły mogły skorzystać wszystkie częstochowianki i częstochowianie powyżej 13. roku życia. Nasz Budżet Obywatelski jest więc najbardziej demokratyczną, najbardziej dostępną i ,,włączającą” najszersze grupy społeczne procedurą, w jakiej można uczestniczyć w Częstochowie. W 7. edycji BO swoje głosy oddało ponad 24,5 tys. osób. Łatwość korzystania z platformy online sprawiła też, że w tym roku oddano bardzo niewiele głosów nieważnych.


Do rozdysponowania było łącznie niemal 9,5 mln zł z miejskiego budżetu. Najwięcej głosów oddały mieszkanki i mieszkańcy Mirowa – frekwencja wyniosła tam 24,17 proc. Tym samym zdobyli dla swojej dzielnicy dodatkową sumę 81 482 zł, na którą składają się niewykorzystane „końcówki” ze środków na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów przypadło dzielnicy Kiedrzyn (22,79 proc.), a podium aktywności w głosowaniu zamknęło Błeszno – frekwencja wyniosła tam 20,26 proc. Z kolei najmniej chętnie głosowały osoby z dzielnicy Podjasnogórska (6,97 proc.). Ponad połowa oddających głosy – 55 proc. – to kobiety. Najchętniej głosowały mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy w wieku 36-49 lat; w dalszej kolejności – osoby w wieku 60+ oraz młodzi do 25. roku życia.


W zestawie zadań ogólnomiejskich największe poparcie otrzymało zadanie pn. ,,Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska”, którego koszt szacowany jest na 260 tys. zł. Poprawi się więc ,,schroniskowa” codzienność czworonogów – zwłaszcza tych starszych, z mniejszymi szansami na adopcję – a także bezpieczeństwo pracy opiekujących się nimi wolontariuszy. Kolejne zwycięskie zadanie to ,,Budowa boiska Victorii Częstochowa z nawierzchnią sztuczną” – jego koszt ocenia się na 1,1 mln zł. Skorzysta z niego zwłaszcza młodzież uczęszczająca na zajęcia sportowe i treningi. Zadanie ,,Walczymy z Covid-19 – respiratory dla szpitala miejskiego” znalazło się w kategorii ogólnomiejskiej na 3. miejscu, z szacunkowym kosztem w wysokości 550 tys. zł.


Dzięki tej edycji mocne wsparcie pójdzie też do Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego – zadanie ,,Nowoczesna Biblioteka dla Częstochowy” znalazło się na wysokim, 4. miejscu. Ma podnieść komfort korzystania z trzech dużych placówek bibliotecznych w centrum miasta poprzez zakup nowości wydawniczych i wyposażenia. Jego przewidywany koszt to 254 tys. zł. Decyzją głosujących, V LO im. A. Mickiewicza wzbogaci się o nowoczesną pracownię informatyczną. Pod względem liczby uzyskanych głosów ten pomysł znalazł się na 5. miejscu; jego realizacja ma kosztować 67 tys. zł. W dalszej kolejności pod względem uzyskanego poparcia znalazły się ogólnomiejskie zadania: ,,Częstochowianie pomagają zwierzętom – darmowa sterylizacja psów i kotów posiadających właścicieli” (31 tys. zł), ,,Remont i doposażenie sali gimnastycznej w SP 26” (25 tys. zł), ,,Zakup umundurowania dla OSP Częstochowa-Gnaszyn” (43,5 tys. zł), ,,Dodanie Częstochowy do Google Transit” (brak kosztów) oraz ,,Bramki do rugby na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym” (14,5 tys. zł). Listę zwycięskich projektów ogólnomiejskich zamykają zadania służące pieszym i rowerzystom (zwiększeniu ich widoczności), a więc: ,,Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych” na pl. Daszyńskiego (750 zł) oraz ,,Poprawa bezpieczeństwa skrzyżowania ul. Krakowska, Kanał Kohna” (800 zł).


Jeśli chodzi o zadania dzielnicowe, zrealizowane zostaną aż 4 projekty dotyczące zagospodarowania zieleni – park w dzielnicy Brzeziny, rewitalizacja miejskiego parku na Parkitce, parki kieszonkowe na Rakowie i Wrzosowiaku. Częstochowska Biblioteka Publiczna zostanie doposażona nie tylko w ramach zadania ogólnomiejskiego, ale także aż 10 zadań dzielnicowych – dzięki temu wzbogacą się filie biblioteczne w całym mieście. Widać ogromne poparcie głosujących dla inicjatyw na rzecz zwierząt i zadrzewienia. W 14 dzielnicach odbędą się akcje darmowej sterylizacji psów i kotów, budki lęgowe dla ptaków pojawią się w parkach i na skwerach w Częstochówce-Parkitce, dzielnicy Podjasnogórskiej, na Północy, w Śródmieściu i na Zawodziu. Z kolei na Stradomiuzamontowane zostaną budki dla jerzyków – ptaków wspierających nas w walce z uciążliwymi komarami. Poparcie zdobył też projekt dosadzenia drzew na Rakowie.


Szczegółowych informacji na temat zadań wybranych do realizacji w 7. edycji BO w Częstochowie, a także dokładnych statystyk (dotyczących m.in. udziału poszczególnych dzielnic w głosowaniu), można szukać na stronie www.czestochowa.budzet-obywatelski.eu .


Marcin Breczko