SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kolejna ósemka Twarzy Przyszłości
1/2021

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy wystartowaliśmy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm. W tym numerze przedstawiamy ostatnią ósemkę „Twarzy Przyszłości” - tym razem wyłonioną przez kapitułę projektu spośród kandydatur nadesłanych przez częstochowian.


Anna Fogtman - Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida. Studiowała biotechnologię i biologię molekularną na Uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Współpracuje z pracownią technologii wielkoskalowych Corelab Polskiej Akademii Nauk. Swoją przygodę z lotami załogowymi na Księżyc rozpoczęła 1 listopada 2017 r., kiedy dołączyła do Zespołu Medycyny Kosmicznej Europejskiego Centrum Astronautów, Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tam, jako „Crew Exploration Scientist”, zajmuje się opracowywaniem strategii ochrony zdrowia europejskich astronautek i astronautów – tych, którzy polecą na Księżyc w ciągu najbliższych lat. Koordynuje także projekty naukowe z zakresu biologii i medycyny kosmicznej. Współpracuje z międzynarodowymi agencjami kosmicznymi, opracowując wspólne plany budowy stacji kosmicznej na orbicie Księżyca.


Katarzyna Przybyła - Architekt i naukowiec. Ukończyła IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, a następnie studia architektoniczne na Politechnice Śląskiej i Politechnice Wrocławskiej (z wyróżnieniem). Obecnie prowadzi badania i pracuje nad rozprawą doktorską na temat współczesnych możliwości i perspektyw kształtowania podwodnych habitatów mieszkalnych. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych, m.in. w Nowym Jorku i Paryżu (Institut de France). Jej projekt był również częścią wystawy głównej „Design and Utopia: From Manifesto to Action” w ramach festiwalu Abierto Mexicano de Diseno. Został on pokazany w sekcji dotyczącej kryzysu klimatycznego („Climate Emergency”). Wystawa była rodzajem przeglądu idei, materiałów i produktów, w jakich projektanci, architekci i artyści upatrują nadziei na rozwiązanie problemów środowiskowych i społecznych.


Michał Liberda - Absolwent Politechniki Częstochowskiej, pionier druku 3D w Polsce, inżynier, konstruktor (twórca m.in. serii drukarek 3D Golem), wynalazca (m.in. robotów pomiarowych dla PCz), programista, konsultant technologiczny i technik 3D na planie filmu „Konstruktor”. Ma własną drukarnię 3D, obecnie największą w Częstochowie, a jedną z czołowych w Polsce. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu technologii addytywnych oraz druku 3D, a także wykłady i prezentacje na uczelniach, w szkołach i przedszkolach. Pomysłodawca i inicjator „Mecenatu Druku”, wspierającego charytatywnie nowatorskie projekty. W ramach tej inicjatywy powstały m.in. proteza dłoni oraz egzoszkielet. Aktywnie wspierał również służby medyczne i mundurowe w walce z pandemią koronawirusa, przekazując nieodpłatnie przyłbice ochronne, wytworzone na drukarkach 3D własnego projektu i konstrukcji.


Agnieszka Włodarczyk - Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii z nadzorem kardiologicznym w Górnośląskim Centrum Medycznym.


Cyprian Baszyński - Trębacz, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożyciel i lider zespołu NSI Quartet. W kierunku muzyki klasycznej kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie i na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Po pierwszym roku studiów jego zainteresowania zwróciły się jednak w stronę jazzu. Choć to właśnie NSI Quartet jest głównym polem artystycznej działalności Cypriana, nie stroni on od udziału w innych muzycznych przedsięwzięciach. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z: Leszkiem Możdżerem, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, Nikolą Kołodziejczykiem, Wojtkiem Mazolewskim. Wziął udział w wielu produkcjach telewizyjnych i radiowych. Uczestniczył w licznych festiwalach na całym świecie. W swoim dorobku ma już kilka świetnie przyjętych przez publiczność i krytykę jazzową płyt. Jest też zwycięzcą wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów jazzowych, takich jak „Jazz Nad Odrą” i „Jazz Juniors”.


Paulina Taranek - Absolwentka wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, łącząc obie techniki z innymi mediami. Laureatka konkursów malarskich, m.in. konkursu National Geographic „Maluję, co widzę – symbol miasta w stylu Picassa”, w ramach którego stworzyła interpretację symbolu Krakowa - „Lajkonik”. Praca promowała w Polsce serial National Geographic „Geniusz: Picasso”. Paulina realizuje również prace konserwatorskie i restauratorskie obiektów sakralnych, muzealnych oraz dzieł sztuki z kolekcji prywatnych. W 2020 r. przeprowadziła konserwację i restaurację kolekcji prac częstochowskiej artystki Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Uczestniczyła w projektach konserwacji i restauracji malowideł ściennych takich obiektów, jak Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Opactwo Cystersów w Lubiążu, Łazienki Królewskie w Warszawie czy Hotel Stary w Krakowie. Swoją twórczością chętnie wspiera charytatywne akcje w Częstochowie.


Maciej Klekowski - Drugi w historii Częstochowy szachowy arcymistrz. W szachy nauczył się grać w wieku pięciu lat, a od pierwszej klasy szkoły podstawowej zaczął uczęszczać do klubu szachowego UKS Hetman Częstochowa. Swój pierwszy medal (srebrny) w seniorskich Mistrzostwach Polski zdobył w 2012 r. Jest też wicemistrzem Polski seniorów (2015 r.), mistrzem Polski w szachach szybkich (2016 r.), dwukrotnym wicemistrzem Polski w szachach błyskawicznych (2012 r. ,2019 r.), trzykrotnym akademickim mistrzem Polski (2014 r., 2016 r., 2017 r.), mistrzem Polski w szachach szybkich (2020 r.) oraz pierwszym w historii internetowym mistrzem Polski (2020 r.). Gra w wielu zagranicznych ligach: niemieckiej, włoskiej, tureckiej, słowackiej oraz czeskiej. W roku 2019 otworzył w Częstochowie szkołę szachową, w której pomaga innym rozwijać szachowe umiejętności.


Michał Rot - Polski pianista młodego pokolenia. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą: II nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz nagroda dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i zagranicą. Jego specjalnością jest szeroko pojęta kameralistyka. Współtworzy m.in. duet kameralny z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą oraz duet z mezzosopranem Joanną Rot. Ma na koncie 6 płyt. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL