SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowe roboty
2/2021

Pobierz PDF

Jeszcze więcej Lema

Na rok 2021 zapowiada się wielka przygoda z science fiction. Z okazji Roku Stanisława Lema OPK „Gaude Mater” i Filia nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie zapraszają do czytania arcydzieł Mistrza i wspólnej zabawy.


W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema - najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. Jego książki były tłumaczone na 49 języków i sprzedały się łącznie w 40 milionach egzemplarzy. Wychowały kilka pokoleń młodych ludzi, wciąż masowo rozbudzają wyobraźnię i bawią. Zarażają też nienasyconą ciekawością świata i uczą konsekwentnego zadawania pytań: „co jest dalej?”, „gdzie są granice?”, „po co gnać do przodu?” itd. Obchody setnych urodzin Mistrza stały się jeszcze bardziej sprawą ogólnonarodową w momencie, gdy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając poczesne miejsce pisarstwa autora „Solaris” w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.


Lem ma wyjątkową pozycję w panteonie polskich pisarzy. Z jednej strony jest w gronie największych ambasadorów naszej literatury na świecie. Jego książki do dziś doskonale się sprzedają i są czytane, a on sam stał się bezdyskusyjnym autorytetem. Z drugiej strony - jego proza to w większości fantastyka, gatunek, który przez dekady był traktowany przez naszą krytykę z pobłażliwością. Na różne sposoby próbowano tłumaczyć tę sprzeczność. Najczęściej traktowano Lema jako geniusza, który wyrasta ponad sztampę, od środka rozrywa schematy literatury popularnej i w jądrze swojej prozy ukrywa mocny filozoficzny przekaz. Sam Lem, z czasem, też przyjmował podobną pozę. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie dzięki kosmicznej scenerii i przygodowym tropom fabularnym jego literatura mogła osiągnąć masową „skalę rażenia”, wciągając miliony czytelników w futurystyczno-filozoficzne wizje.


W Częstochowie do obchodów Lemowskiej rocznicy zapraszają Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Filia nr 7 Biblioteki Publicznej. Organizatorzy przygotowują pakiet atrakcji, który towarzyszyć nam będzie przez cały rok. Przede wszystkim jednak zachęcają do wspólnego czytania książek Mistrza. Na każdy miesiąc proponują konkretny tytuł – w styczniu było to „Solaris”, a następnie: w lutym „Kongres futurologiczny”, w marcu „Powrót z gwiazd”, w kwietniu „Pamiętnik znaleziony w wannie”, w maju „Bajki robotów”, w czerwcu „Eden”, w lipcu „Śledztwo”, w sierpniu „Niezwyciężony”, we wrześniu „Wysoki Zamek”, w październiku „Cyberiada”, w listopadzie „Pokój na ziemi” i w grudniu „Opowieści o pilocie Pirxie” - a w ostatni czwartek każdego miesiąca zapraszają na spotkanie, w ramach którego będzie można o danej książce podyskutować. W styczniu było to wydarzenie wirtualne, prowadzone na platformie Zoom, ale organizatorzy mają nadzieję, że z biegiem czasu uda się realizować spotkania w formule twarzą w twarz.


Czemu nadal warto czytać dziś Lema? Opowiada o tym Elżbieta Kulik, kierowniczka Filii nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie: Nieczęsto można powiedzieć o powieściach, utrzymanych w konwencji „twardej” fantastyki naukowej lat 60. czy 70. ubiegłego wieku, że wciąż zaskakują aktualnością i różnorodnością. A taka jest właśnie twórczość Lema. Naukowa pasja, intelekt, humor i niesamowita wyobraźnia pisarza, powołały do życia zachwycające i świetnie skonstruowane światy. Natomiast wplecione w fabuły refleksje dotyczące człowieka przyszłości, pozwalają współczesnemu czytelnikowi spojrzeć na gwałtownie zmieniający się świat i nasze miejsce w nim, z nieco innej perspektywy.


Oprócz dyskusyjnego klubu książki, organizatorzy planują na Rok Lema jeszcze wiele atrakcji: spotkania autorskie, gry, konkursy, projekcje filmowe, wydarzenia ze świata sztuk wizualnych itd. Program cały czas jest konstruowany i otwarty. Każdy miłośnik twórczości Mistrza może zaproponować coś od siebie. Platformą wspólnych spotkań „spod znaku Lema” jest grupa na FB „Rok Lema w OPK Gaude Mater”: https://www.facebook.com/groups/2715173552129488. Tam też można szukać wszystkich aktualnych wiadomości o planowanych w Częstochowie wydarzeniach związanych z Rokiem Stanisława Lema.


af