Twarz chłopca oświetlona na niebiesko
4/2021

Pobierz PDF

ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO

Każdego roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. W tym dniu, w ramach akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”, w wielu miejscach na całym świecie niebieski kolor staje się symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.


21 stycznia 2008 r., podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przedstawiciele państw członkowskich ustanowili dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem. Osoby ze spektrum autyzmu ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i problemy w funkcjonowaniu, w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Z uwagi na otaczające je bariery, często są zdane wyłącznie na siebie i pozostają w społecznej izolacji.


ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Jak pokazują statystyki, w Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka jedną na 150 osób.


Wszystkie organizacje zrzeszone w Porozumieniu Autyzm-Polska, w tym nasze lokalne stowarzyszenia - Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych, z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi „Daj Mi Czas”, Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu, a także Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy i Zespół Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie - serdecznie zachęcają do włączenia się w to wydarzenie organizowane także w naszym mieście. W ramach ogólnoświatowej akcji Częstochowa już po raz dziesiąty solidaryzuje się z osobami z autyzmem.


Charakterystycznym elementem tej akcji jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych oraz wyróżniających się budynków na terenie całego świata. Wśród błękitnych obiektów znalazły się dotąd między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie. W tym roku w Częstochowie na niebiesko zapalą się niektóre budynki placówek oświatowych i miejskich instytucji, niebieska iluminacja czeka nas też na Jasnej Górze.


CO MOŻNA ZROBIĆ, ABY „ ZAPALIĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”?

  • ubrać się na niebiesko lub przypiąć do stroju jakieś niebieski element, zachęcić do tego znajomych
  • 2 kwietnia o godz. 20.00 zapalić niebieskie światło w domu lub przed domem
  • zmienić swoje zdjęcie profilowe na FB na niebieskie
  • przekazać 1% podatku organizacji działającej na rzecz osób z autyzmem w naszym mieście
  • wpisać w Google hasło „autyzm” i poszerzyć swoją wiedzę na temat tego zaburzenia