SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wojowie w gęstwinie leśnej (rekonstruktorzy, członkowie stowarzyszenia Pera Sudinoi ? Synowie Jaćwieży) oraz groty strzał
5/2021

Pobierz PDF

ZAPOMNIANI WOJOWNICY

W maju Muzeum Częstochowskie zaprasza na kolejną podróż w czasie. Tym razem jej bohaterami będą Jaćwingowie.


Wystawa „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Kuratorem wystawy jest dr Marcin Engel, archeolog prowadzący prace badawcze nad jaćwieskimi ośrodkami grodowymi na Mazurach Wschodnich.


Jaćwież to historyczna kraina, położona pomiędzy Wielkimi Jeziorami Mazurskimi na zachodzie i środkowym biegiem Niemna na wschodzie. Ekspozycja przybliża zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Pozostawili po sobie w krajobrazie Jaćwieży elementy architektury obronnej, a militarny charakter kultury tego ludu dodatkowo potwierdzają najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży.


Na wystawie prezentowane są pochodzące z badań elementy uzbrojenia (miecze, groty oszczepów), elementy końskich uprzęży, biżuteria, imponujące opisy architektury obronnej, wzbogacone o zdjęcia prezentujące malowniczy krajobraz tamtejszych grodzisk. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Stosowane w ostatnich dziesięcioleciach nowoczesne metody rozpoznania pozwalają w nowym świetle ujrzeć bogactwo, kulturę materialną i duchową mieszkańców terenów jaćwieskich oraz przeszłość regionu.


Wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” można oglądać w Muzeum Częstochowskim, w Pawilonie Wystawowym w Parku im. S. Staszica od 14 maja 2021 r.