Trzy obrazy Tomasza Sętowskiego
6/2021

Pobierz PDF

IMAGINARIUM

"Imaginarium” to jubileuszowa wystawa Tomasza Sętowskiego w Muzeum Częstochowskim, przygotowana z okazji 60. urodzin artysty i 40-lecia jego pracy twórczej. Zaprezentowane zostaną na niej prace z lat 2000–2020. Ekspozycję będzie można zobaczyć w częstochowskim Ratuszu od 11 czerwca do 29 sierpnia.


„Imaginarium” to niezwykły świat Tomasza Sętowskiego, fantastyczna podróż po krainie realizmu magicznego. Podróż, która pobudza zmysły i otwiera pole naszej wyobraźni. Wchodząc w przelane na płótno światy Sętowskiego, uczestniczymy w niezwykłej rzeczywistości, w której spotykają się jawa ze snem. Odkrywamy zaczarowane, kolorowe, podwodne światy, nieziemskie planety, zaginione horyzonty czy niesamowite harmonijne architektoniczne formy. Poznajemy porażające swą pięknością i siłą kobiety oraz broniących ich honoru rycerzy. Dajemy się uwieść magicznym historiom. Poddając się artystycznej narracji częstochowskiego malarza, podążamy za nim przez bezkresne horyzonty wyobrażeń. Z radością zatapiamy się w magicznej czasoprzestrzeni, pełnej feerii barw i niezwykłych, wyimaginowanych postaci.


Na wystawie będzie można zobaczyć takie prace artysty, jak: „Wszystko w Jej Mocy”, „Wrota wiedzy”, „Czekając na Posłańca”, „Architekt Przyszłości”, „Światowy Iluzjonista”, „Cztery Oblicza Leonarda”, „Beyond Magic”, „Tree Planet”, „Światło Gwiazd Odbija Blask”, a także rzeźby z brązu oraz wykonane w technice autorskiej (szamotuł złocony). Ekspozycji towarzyszyć będzie jubileuszowy album „Imaginarium. Sętowski 60/40” - wydany przez wydawnictwo „Melanż” i prezentujący najciekawsze prace twórcy, wykonane w różnych technikach (obrazy olejne, gwasze, rzeźby, murale), a także rysunki, szkice robocze oraz zdjęcia z jego prywatnego archiwum.


TOMASZ SĘTOWSKI - urodził się w Częstochowie w 1961 roku. Absolwent Wydziału Plastyki częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Tworzy w nurcie nazywanym realizmem magicznym. Pracuje i mieszka w rodzinnej Częstochowie oraz w Sopocie. W roku 2005 rozpoczął współpracę z nowojorską CFM Gallery, gdzie jego prace są prezentowane obok płócien Salvadora Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Obrazy prezentuje również w innych miastach USA, m.in. San Francisco, Santa Fe. W latach 2006–2008 z powodzeniem wystawiał swe prace w Emiratach Arabskich, m.in. w Burj Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirates Towers. Dzieła Tomasza Sętowskiego (obrazy, rysunki, rzeźby) były prezentowane w trzech albumach: „Teatr Magiczny” (2001 r.), „Muzeum Wyobraźni” (2003 r.), „Dream Factory” (2017 r.), które ukazały się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa MUZA S.A. Autor wielu plakatów, okładek wydawnictw muzycznych, okładek prasowych, kalendarzy. Laureat licznych nagród, odznaczony również brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, nadanym w 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca Muzeum Wyobraźni – prywatnej galerii będącej atrakcją turystyczną Częstochowy.


Anna Krakowian