SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunek mężczyzny w żółtym podkoszulku i napis e/FKA
8/2021

Pobierz PDF

e/FKA jest alternatywą

W ostatni sierpniowy weekend (27-29 sierpnia) w Częstochowie odbędzie się Festiwal Kultury Alternatywnej e/FKA. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie ulica Mielczarskiego. To pierwsza tego typu impreza organizowana przez Fundację Oczami Brata.


Miejsce organizacji festiwalu jest ściśle związane z otwartą tutaj w 2016 r. Klubokawiarnią Alternatywa 21, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Od momentu powstania Klubokawiarni, ulica Mielczarskiego stała się przestrzenią wielu działań społecznych i kulturalnych. Tym razem staną tu plenerowe sceny, a część bardziej kameralnych imprez odbywać się będzie w samym lokalu. Na koncerty organizatorzy wybrali natomiast teren parkingu za „Konduktorownią” przy ul. Piłsudskiego.


Program Festiwalu Kultury Alternatywnej „e/FKA” obfituje w przeróżne wydarzenia z zakresu teatru, literatury i muzyki. Na sam koniec wakacji czeka nas: parada, pięć spektakli, dziewięć koncertów, odsłonięcie dwóch murali i instalacji artystycznej oraz inne mniejsze, ale równie ciekawe wydarzenia artystyczne - mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata i dyrektor artystyczny festiwalu.


W sumie w Festiwalu Kultury Alternatywnej uczestniczyć ma ok. 150 artystów. W organizacji będzie pomagać kilkudziesięciu wolontariuszy.


Nasz festiwal będzie miał charakter kameralny. Nie chcemy gromadzić tłumów w jednym miejscu, dlatego skonstruowaliśmy program tak, żeby każdy i w każdym wieku znalazł coś dla siebie – zdradza rzecznik prasowy festiwalu, Artur Bratek.


Pierwszego dnia imprezy na szczególną uwagę zasługuje Festiwalowa Parada, która przejdzie z placu Biegańskiego, Alejami NMP, ulicą Piłsudskiego na ulicę Mielczarskiego. W tym samym dniu na małej scenie wystąpi Zagi - nagrodzona trzema złotymi płytami ZPAV - kompozytorka i autorka tekstów, która pisze dla siebie, ale również dla innych artystów. Interesująco zapowiada się też muzyczny Projekt Leśmian Moniki Bubniak i Przemysława Książka. Łączy on brzmienia syntezatorów, inspirowane housem i techno, z wierszami Bolesława Leśmiana. Na koniec dnia zagra Max Bravura, niezależny zespół ze Śląska, prezentujący materiał ze swojej najnowszej płyty „Too Bravura”. Specjalnie na festiwal przygotowywana jest premiera spektaklu „Cebula” z Iwoną Chołuj, Pauliną Kajdanowicz, Pawłem Bilskim, Szymonem Kowalikiem i Adamem Machalicą. Finałem festiwalowego piątku będzie odsłonięcie instalacji artystycznej Szymona Motyla.


Na co wybrać się w drugim dniu festiwalu? Dzieci z pewnością nie przegapią występu CeZika, który kiedyś zdobył rozpoznawalność coverami przebojów śpiewanymi od tyłu, a dziś pisze niezwykle popularne w internecie utwory dla dzieci. Natomiast ci trochę starsi wybiorą się zapewne na koncert Limboski solo act – występ piosenkarza i gitarzysty dwukrotnie nominowanego do Fryderyków.


Festiwalowa niedziela przyniesie nam m.in. spotkanie ze znanym i lubianym aktorem - Arturem Barcisiem, spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza „Łysa śpiewaczka” oraz zupełnie nowy projekt muzyczny Pospieszalski&Kafel.


Szczegółowy program e/FKA znajdziecie na profilu FB Festiwalu oraz w kalendarium na naszej stronie.


Fundację Oczami Brata w organizacji festiwalu wspierają Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, częstochowskie teatry – Teatr im. Adama Mickiewicza i Teatr Nowy, a także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urząd Miasta Częstochowy, które imprezę dofinansowały.


Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu Kultury Alternatywnej będzie wolny.


Magda Fijołek