SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 3/2020

Pobierz PDF

Plebiscyt na mecie

Żużlowiec Włókniarza Częstochowa, aktualny wicemistrz świata, najskuteczniejszy zawodnik ligowych rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski, Leon Madsen został wybrany najpopularniejszym sportowcem Częstochowy w 2019 roku.


Kolejną osobą na liście wyróżnionych zawodników był piłkarz częstochowskiego Rakowa, Tomáš Petrášek, następnie Patrycja Pacak - szybowniczka z Aeroklubu Częstochowskiego, mistrzyni świata w akrobacji. Wśród trenerów uhonorowano szkoleniowca Rakowa, Marka Papszuna, opiekunkę siatkarek Częstochowianki, Anitę Krzyczmonik, selekcjonera naszej reprezentacji oraz zespołu ligowego Włókniarza, Marka Cieślaka, szkoleniowca siatkarzy AZS 2020 Częstochowa, Pawła Tomaszewskiego oraz Paulinę Narkiewicz, sprawującą opiekę nad tenisistkami stołowymi KU AZS UJD Częstochowa.


Plebiscyt na najlepszych sportowców, trenerów i działaczy, który co roku organizuje Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie we współpracy z Miastem Częstochowa oraz redakcjami „Życia Częstochowy i Powiatu” i Telewizji
„Orion”, jest bez wątpienia miernikiem popularności poszczególnych dyscyplin sportu w naszym regionie. W Częstochowie, po ostatnich sukcesach ligowych, rej wiodą dwie specjalności - żużel i piłka nożna. Komukolwiek z przedstawicieli innych sportów
trudno zdystansować mistrzów speedway’a i futbolu.


To na bazie sukcesów i popularności medialnej tych dyscyplin kształtują się gusta kibiców i sympatyków, a co za tym idzie mieszkańców naszego miasta. A z gustami trudno dyskutować - tłumaczy wybór plebiscytowej kapituły jeden z nestorów częstochowskiego sportu, prezes WLKS Kmicic Częstochowa, Stanisław Sączek - Nie możemy jednak zapominać, że kluby z Częstochowy z powodzeniem reprezentują triatlonistki, medalistki mistrzostw Polski i świata, Alicja Ulatowska i Ewa Bugdoł. One także znalazły się w grupie laureatów naszego plebiscytu. Oprócz nich wyróżnienia powędrowały do wychowanka Rakowa Piotra Malinowskiego, siatkarki Angeli Mroczek, młodego żużlowca Jakuba Miśkowiaka, pingpongistki Roksany Załomskiej i przedstawicielki taekwondo Karoliny Dziury. Lista jest długa.


Wspomniany Sączek, działacz piłkarski Jan Bzowy oraz wieloletni prezes Budowlanych Częstochowa, Jerzy Raganiewicz zostali uhonorowani medalami „Merentibus” jako zasłużeni w działalności na rzecz Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie.


W plebiscytowym współzawodnictwie nie zapomniano także o działaczach sportowych. Bez nich sukcesów na sportowych arenach moglibyśmy się nie doczekać. Statuetki wręczono trójce działaczy - Michałowi Świerczewskiemu z Rakowa, Michałowi Świącikowi z Włókniarza oraz Grzegorzowi Kurkowi z Częstochowianki.


Wręczający laury dla najpopularniejszych prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, honorowy patron plebiscytu, docenił sukcesy nie tylko sportowców, trenerów i działaczy. Gorące słowa podziękowania skierował także do całej grupy częstochowskich sędziów siatkówki, którzy reprezentowali nasze miasto w roli rozjemców na meczach Ligi Narodów oraz podczas Klubowych Mistrzostw Świata.


Okolicznościowy tytuł „Nadziei częstochowskiego sportu” przyznano Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka”, które na parkietach reprezentuje zespół grający pod szyldem AZS 2020. Młodzi podopieczni Pawła Tomaszewskiego i Wojciecha Pudo wywalczyli tytuł mistrzów Polski kadetów i wicemistrzów Polski juniorów.


W sporcie ważne jest także pokonywanie przeciwności losu przez zawodniczki i zawodników z niepełnosprawnościami. Natalia Grzyb (LUKS Jedynka/ABRM Poczesna) oraz Przemysław Drąg i Mateusz Miśkiewicz (LKS Gol-Start Częstochowa) czynili to w ubiegłym roku z największym powodzeniem i to oni otrzymali statuetki w kategorii „Sport bez barier”.


Andrzej Zaguła