SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowa żabka w koronie
9/2021

Pobierz PDF

FESTIWAL DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW

Przed nami 7. edycja Festiwalu Bajki. Spotykamy się w dniach 16-18 września. Festiwal ten jest już stałą pozycją na mapie częstochowskich imprez i odpowiedzią na problem wciąż zmniejszającego się czytelnictwa.


Głównymi uczestnikami Festiwalu Bajki są najmłodsi odbiorcy kultury, wśród których organizatorzy chcą wzbudzić zainteresowanie książką i zaszczepić potrzebę korzystania z zasobów bibliotecznych, a tym samym zachęcić do systematycznego kontaktu z lekturą. Bo czytanie jest fajne! Dlatego w programie tegorocznej edycji Festiwalu nie może zabraknąć tak lubianego przez małych i dużych Literackiego Pikniku, któremu towarzyszyć będą: kiermasz książek wydawnictw dziecięcych, artystyczne malowanie buzi, tworzenie balonowych stworków, wystawa prac plastycznych.


Oprócz gier i zabaw Festiwal Bajki ma w programie jeszcze inne atrakcje dla całych rodzin. Między innymi spotkanie z Elżbietą Pałasz, autorką opowiadań dla dzieci i bajek, w których baśniowość przeplata się z realiami współczesnego życia. Opowie ona o dziecięcej literaturze poruszającej temat inności. Gościem Festiwalu będzie także Tomasz Małkowski – pedagog, historyk, autor podręczników szkolnych do historii oraz książki „O Kamilu, który patrzy rękami”. Dla dzieci i ich rodziców interesująco zapowiada się również spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak – bibliotekarką, kulturoznawczynią, autorką książki dla dzieci „ŁysOlka i Długowłosy”, a także spotkanie z Joanną Łajdanowicz – kierowniczką jednej z wrocławskich filii bibliotecznych.


Na Festiwalu Bajki nie może oczywiście zabraknąć warsztatów! W tym roku będą to warsztaty ilustratorskie z Anną Grzyb – ilustratorką, graficzką, autorką ilustracji do książki Tomasza Samojlika „Tarmosia”, a także warsztaty rodzinne z Natalią Talarek – graficzką, ilustratorką, właścicielką pracowni plastycznej Tęczówka Studio.


W ostatnim festiwalowym dniu wystąpi też Teatr Nieoczywisty ze swym nowym przedstawieniem „Pinokio”, a zwieńczeniem Festiwalu będzie spotkanie z Agatą Romaniuk – reporterką, autorką serii książek dla dzieci o „Kociej szajce”. Festiwalowi towarzyszą, jak zawsze, konkursy - tym razem będą to konkurs literacki na wiersz „O bibliotece” (dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat) i konkurs plastyczny „Biblioteka – moje miejsce” (dla dzieci w wieku 7-10 lat).


Partnerem tegorocznej edycji Festiwalu Bajki jest Fundacja PZU.


Plan Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: biblioteka.czest.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/bibliotekaczestochowacom/bibliotekaczestochowa