SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Młodzi artyści z Zespołu Tanecznego SPLOT, Dziecięco-Młodzieżowej Rewii AKCENT oraz Artystycznego Zespołu Tanecznego KONTRA na scenie
10/2021

Pobierz PDF

WYCHOWYWANIE PRZEZ TANIEC

Ekspresja taneczna jest dla najmłodszych czymś zupełnie naturalnym i spontanicznym. Jest jednym z najprostszych i najbardziej intuicyjnych sposobów wyrażania emocji. W Częstochowie funkcjonuje kilka zespołów tanecznych, które pomagają ujarzmić tę młodzieńczą energię. Przekuć ją w prawdziwą pasję oraz wprowadzić dzieci i młodzież w świat wielkiej sztuki.


Zespół Taneczny SPLOT

www.facebook.com/splot.czestochowa


Częstochowski Zespół Taneczny SPLOT to już ponad 40 lat tradycji. Został założony w roku 1978 przez Wandę Tkacz. Początkowo grupa spotykała się w nieistniejącym już Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Pułaskiego, dziś swoją siedzibę ma przy ul. Kilińskiego 154. Od 1994 r. kierownictwo zespołu objęła Joanna Głód-Knop. Przez te wszystkie lata SPLOT wprowadził w świat tańca kilka pokoleń młodych częstochowian. Nie tylko uczył kroków, chorografii i zachowania się na scenie, ale przede wszystkim uwrażliwiał na przeżycia estetyczne i wychowywał poprzez taniec do kontaktu ze sztuką.


Wychowankowie zespołu w ramach swoich zajęć odbywają podróż po wielu tanecznych stylach i technikach. Fundamentem jest taniec jazzowy, ale przeplatany jest on z elementami tańca klasycznego, modern, show dance. Kluczowe są również ćwiczenia z zakresu gimnastyki artystycznej i akrobatyki, które przygotowują organizm do wyzwań fizycznych, jakie regularnie stają przed młodymi artystami na scenie. Nad wszystkim czuwają doświadczeni instruktorzy, którzy dzięki bogatemu doświadczeniu i zaangażowaniu wytrenowali wielu mistrzów Polski, Europy i Świata.


Taniec to opowieść o radości, bólu, łzach, uśmiechu, strachu, tęsknocie, rozterkach i wielkiej odwadze. O miłości do tańca, o tańcu w różnych odsłonach, tańcu tańczonym w uniesieniu, tańcu przyjacielu, tańcu najgorszym wrogu i tańcu leku na wszystko, nawet na starość - opowiada Joanna Głód-Knop. - Nasi podopieczni uwielbiają pracę w zespole, bo wiąże się to zarówno z ciężką pracą, jak i kupą śmiechu, zabawą, wyjazdami na turnieje, radością z wygrywania, płaczem po porażce, z przyjaciółmi, pasją, kondycją, zdobywaniem nieprzeciętnych umiejętności... Można długo wymieniać.


Oczywiście trudno byłoby tu wymienić wszystkie sukcesy, jakie udało się przez te lata osiągnąć tancerzom SPLOTU. Zdobyli oni mnóstwo nagród w ramach prestiżowych zawodów, m.in. siedem Mistrzostw Świata Federacji WADF (w kategoriach: Jazz dzieci, Jazz Senior, solo Show Dance, solo modern, solo balet), II miejsce Grupy Dzieciaków z Zespołem Downa na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Mogielnicy (konkurowały z „normalnymi” zespołami), nagroda „Najsympatyczniejszej Formacji” na V Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych im. Marianny Kiszkurno, Grand Prix na XII Festiwalu Tańca Piotra Galińskiego w Wiśle, II miejsce na Krajowych Mistrzostwach Polski Federacji IDO w solo balet, kilkanaście pierwszych miejsc na ogólnopolskich turniejach tanecznych. W 2021 r. zespół uzyskał nominację do Mistrzostw Świata Federacji IDO formacji dziecięcej Balet Point oraz zajął III i IV miejsce w kategorii solo balet point na KM IDO.


Dziecięco-Młodzieżowa Rewia AKCENT

rewia-akcent.pl


AKCENT powstał w roku 1994 w Szkole Piosenki i Tańca w Częstochowie, pod kierownictwem Krzysztofa Fibicha - muzyka, pedagoga, dyplomowanego nauczyciela tańca, choreografa i dyrektora artystycznego zespołu. Priorytetem zawsze był tu bardzo różnorodny repertuar, w którym mieściły się zarówno tańce inspirowane różną tradycją narodową (taniec polski, irlandzki, rosyjski, węgierski, amerykański itd.), jak również choreografie zbudowane na bazie tańca współczesnego, jazzowego, baletu czy elementów broadwayowskich i musicalowych.


W pracy z dziećmi wykorzystuje się wiele twórczych form i metod stymulujących rozwój, odkrywających talent i kreatywność myślenia. Wykorzystując przeróżne style i techniki taneczne, można między innymi w sposób naturalny kształcić poczucie rytmu, prawidłową postawę i elastyczność ruchu dzieci. Konstruując program edukacji tanecznej, wziąłem pod uwagę możliwości i zdolności uczennic: trzeba rozwijać taneczne zainteresowania dzieci. Stale zwracać uwagę na ich możliwości percepcyjne, dostosowywać metody, na bieżąco korygować szczególnie techniczną stronę kroków i figur tanecznych. W trakcie nauki tańca należy obserwować wszelkie przejawy aktywności twórczej dzieci, ponieważ skutkiem takich działań jest wytwarzanie czegoś nowego: tańca, ekspresji ruchowej, wartości estetycznych. Bo nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się - i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi - jak taniec. Dlatego sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak tylko są w stanie się w to zaangażować – mówi Krzysztof Fibich.


Przed ponad 25 lat działalności pod okiem założycieli i instruktorów zespół nie tylko wykształcił setki młodych tancerek i artystek, ale zaprezentował też ponad 800 koncertów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami m.in. w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, Łotwie czy w Niemczech. AKCENT należy także do World Dance Sport Federation – Światowej Federacji Tańca Sportowego.


Kandydatka na tancerkę w Rewii AKCENT nie jest osobą o określonych cechach i charakterze. Każda jest inna i nie ma reguł, zasad dotyczących sposobu bycia, jeżeli chce tańczyć. Aczkolwiek musi posiadać kilka przydatnych cech i umiejętności np. sprawność fizyczną, smukłą sylwetkę, prezencję, dobre poczucie rytmu, odwagę oraz zainteresowanie tańcem, muzyką i śpiewem. Tancerka nie może wyjść na scenę i patrzeć w podłogę, nie może w trakcie występu stanąć, bo zapomniała układu - musi wówczas improwizować. Nasze tancerki to normalne, zwyczajne dziewczyny bez cech gwiazdorskich, które muszą wykazywać się dosyć silnym charakterem, przyjmować krytykę oraz mieć silną wolę, aby dążyć do doskonałośc
i – dodaje dyrektor artystyczny zespołu.


Zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia między innymi podczas Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, Międzynarodowego Festiwalu Współczesnego Tańca Estradowego we Lwowie, Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych w Małogoszczu, Europejskiego Festiwalu Twórczości Młodych „Europa bez granic” oraz Światowego Festiwalu Kultur w Berlinie.


Artystyczny Zespół Taneczny KONTRA
www.kontra.czest.pl


Najmłodszy w tym zestawieniu jest Artystyczny Zespół Taneczny KONTRA. Został on powołany w 2004 r. przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „AKORD”. Przez siedemnaście lat działalności dał się już poznać z jak najlepszej strony i ma swoje osiągnięcia (członkowie zespołu zdobywali laury m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Sulmierzycach, Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych „Radomsko Open”, Międzynarodowym Opolskim Festiwalu Tańca, Festiwalu Tańca „Na dwie i cztery nogi” w Boguszowicach, Turnieju Tanecznym Street Dance Competition, Ogólnopolskim Konkursie Tańca „Jazz Dance Częstochowa”). Obecnie w zespole tańczy około 145 dziewczynek w wieku od 5 do 19 lat, w których edukację, nie tylko artystyczną, zaangażowani są instruktorzy oraz rodzice.


Zespół został powołany do życia przez grupę rodziców, pasjonatów tańca. Dzieci uwielbiają uczyć się rożnych technik tańca, im większa różnorodność, tym lepiej. Dlatego Stowarzyszenie organizuje dla naszych podopiecznych liczne warsztaty ze sławnymi, znanymi choreografami ze świata tańca. Pomysły na choreografie i kostiumy są zawsze omawiane i uzgadniane przez instruktorów – mówi kierująca
zespołem Magdalena Kokot. - Wspólna pasja, zaangażowanie, liczne spotkania i wyjazdy sprzyjają integracji grup oraz nawiązywaniu przyjaźni. Tancerki prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne na imprezach w całej Polsce. Mają za sobą sporo sukcesów i wyróżnień. „Małe gwiazdy” mają też na swoim koncie występy dla TVP. Zespół angażuje się także w działania charytatywne, organizując coroczne koncerty dla chorych dzieci.


We wrześniu br. Zespół KONTRA zaprezentował w Filharmonii Częstochowskiej spektakl muzyczno- -taneczny „W 80 dni dookoła świata”. Dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na rzecz częstochowskiego Hospicjum dla dzieci.


af


full-HEADER_FACEBOOK_102021.jpg