SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

4 młode biegaczki na bieżni
11/2021

Pobierz PDF

SETNY JUBILEUSZ BUDOWLANYCH

Niemal dokładnie 100 lat temu, w grudniu 1921 r. powołano do życia Częstochowski Klub Sportowy Orlęta. W latach powojennych Orlęta stały się fundamentem Częstochowskiego Klubu Sportowego Budowlani, mocno zakorzenionego w działalności Zrzeszenia Sportowego Związkowiec. Pod nazwą CKS Budowlani Częstochowa klub oficjalnie zaczął występować od roku 1957. Trzeba pamiętać, że w tamtym okresie najważniejszą sekcją wcale nie byli lekkoatleci. Po laury ligowe sięgali bowiem piłkarze nożni. W CKS-ie uprawiano także boks, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, a nawet hokej.


W ostatnim półwieczu Budowlani zapisali jednak piękną kartę sukcesów w królowej sportu, stając się klubem sprofilowanym na lekkoatletykę. To w Budowlanych po wielkie sukcesy sięgała Małgorzata Rydz, dwukrotna olimpijka z Barcelony (1992 r.) i Atlanty (1996 r.) oraz multimedalistka mistrzostw kraju w biegach na średnich dystansach (16 złotych krążków).


Obecnie Budowlani znani są przede wszystkim ze świetnej pracy z lekkoatletyczną młodzieżą. Działamy w takim zakresie, na jaki pozwalają nam nasze finanse. Uczestniczymy w wielu imprezach regionalnych i ogólnopolskich, organizujemy zgrupowania. Corocznie przygotowujemy też dwie ważne imprezy zapisane w kalendarzu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki: Złotą Milę Częstochowy i Memoriał Artura Szymy oraz Artura Ociepy – wylicza obecny prezes Budowlanych, Czesław Lamch. Tegoroczna Złota Mila Częstochowy i wspomniany Memoriał były ważnymi, sportowymi akcentami obchodów 100-lecia klubu. Część oficjalną, pozasportową, zaplanowano na 10 grudnia br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.


To będzie taka historyczna lekcja, bo połączona z prezentacją zdjęć i artykułów o największych dokonaniach naszego klubu – wyjaśnia Lamch. – Chcemy również przypomnieć te postacie Budowlanych, które przez wiele lat działalności zapracowały na nasz wielki szacunek. Budowlani przygotowują także publikację książkową będącą podsumowaniem ich stuletniej działalności. Ukaże się ona w przyszłym roku. W klubie po cichu marzą także o tym, aby na zbliżające się igrzyska w Paryżu (w 2024 r.) dotarł jeden z najlepszych polskich chodziarzy, Jakub Jelonek. Od kilku lat jest on znów związany z Częstochową, w której oprócz odbywania regularnych treningów, pracuje jako nauczyciel w IV LO im. Henryka Sienkiewicza.


Andrzej Zaguła

Fot. Waldemar Deska