Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Fotografia, zakwalifikowana do finału 14. edycji "Klimatów Częstochowy", Wojciecha Woszczyka "Balansując niebo?- przedstawiające balansującą rzeźbę Jerzego Kędziory i błyskawicy
11/2021

Pobierz PDF

KLIMATY CZĘSTOCHOWY WRACAJĄ PO TRZYLETNIEJ PRZERWIE

19 listopada, w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica poznamy zwycięzców 14. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”.


Mamy za sobą długą przerwę, bowiem trzynasta edycja Klimatów odbyła się w 2018 r. Kolejny rok upłynął na pracy nad międzynarodowym konkursem Biennale Fotografii Ulicznej Moment, który miał być organizowany zamiennie z Klimatami. Jednak rok 2020 przyniósł pandemię i lockdown. Prawie wszystkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Zostaliśmy zamknięci w domach, czekając na lepsze czasy.


Pomimo tego, że Covid-19 wciąż nie odpuszcza, Wydział Kultury, Promocji i Sportu zdecydował o organizacji w tym roku „Klimatów Częstochowy”. W ciągu paru miesięcy wpłynęło 361 zdjęć 88 uczestniczek i uczestników konkursu. Jury w składzie: Łukasz Kolewiński, Kamil Pawlik, Piotr Kras oraz Jarosław Respondek, do wystawy pokonkursowej wybrało 27 prac 16 autorów.


Jaki obraz miasta wyłania się na zgłoszonych fotografiach? Jest inaczej niż zwykle. W całym zestawie finałowych zdjęć czuć atmosferę pandemii. Oczywiście nie tak dosłownie, chociaż w kadrach nie brakuje symbolu „zarazy XXI wieku” – wszechobecnych maseczek. Mgła, dystans, zamknięcie, konfrontacja, niepokoje społeczne, a nawet pioruny pokazują nam, że ostatnie wydarzenia będziemy długo pamiętać. Trzeba stwierdzić, że jedną z wartości „Klimatów Częstochowy” – gdy obserwuje się je na przestrzeni lat - jest to, że są niezwykle trafną ilustracją czasów, w których żyjemy.


Adam Markowski

Fot. Wojciech Woszczyk, „Balansując niebo” - praca zakwalifikowana do finału 14. edycji „Klimatów Częstochowy”