SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kosmiczne zdjęcie galaktyk
CGK 12/2019

Pobierz PDF

Z głową w gwiazdach

Częstochowskie planetarium funkcjonuje w ramach Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Wystartowało pierwszego dnia astronomicznej jesieni 2006 roku i od tej pory konsekwentnie zabiera starszych i młodszych w wirtualne podróże w kosmos. Spełnia ważną rolę w przygotowaniu studentów do pracy pedagogicznej oraz umożliwia dzieciom, młodzieży szkolnej i wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w pokazach astronomicznych.


Seanse planetaryjne odbywają się przy alei Armii Krajowej 13/15, praktycznie w każdą środę o godz. 18.00. Mogą na nie przyjść wszyscy ciekawi wszechświata. Grupy zorganizowane, a tych jest sporo, mają możliwość umówienia się na pokaz w godzinach dopołudniowych od poniedziałku do piątku. W planetarium można zobaczyć nie tylko częstochowskie rozgwieżdżone niebo, wolne od skażenia miejskim oświetleniem, ale również oglądać niebo z dowolnego miejsca na Ziemi lub z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym czy galaktyce. Cała wiedza o wszechświecie, jaką dzisiaj posiada ludzkość, może być udostępniana widzom w atrakcyjny i ciekawy sposób. Istnieje możliwość oglądania ciał niebieskich „oczami” sond kosmicznych i obserwatoriów orbitalnych. Można podziwiać wszechświat w ultrafiolecie, podczerwieni, zakresie radiowym i promieniowaniu rentgenowskim. Planetarium gwarantuje podróże przez galaktyki z dowolną prędkością i zapewnia frajdę z oglądania płynnie zmieniającego się „kosmicznego krajobrazu”.


Tradycyjnie w grudniu, z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w repertuarze pokazów pojawia się „Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej”. To podróż 2000 lat wstecz do Betlejem, by odnaleźć naukowe wyjaśnienie niezwykłego fenomenu na nieboskłonie, który wskazywał drogę Trzem Królom. W jej ramach uczestnicy prześledzą możliwe daty narodzin Chrystusa i zapiski o niecodziennych zjawiskach astronomicznych, które miały miejsce w tamtym okresie. Spróbują ustalić, które z nich mogły być na tyle charakterystyczne, by prowadzić mędrców w ich trudnej podróży przez pustynię - od Babilonu aż do samego Betlejem, by tam oddać hołd nowo narodzonemu Królowi. Ta nowoczesna próba wyjaśnienia bożonarodzeniowej historii zauroczy i zafascynuje każdego widza, niezależnie od wieku.


Repertuar Planetarium to 11 filmów tematycznych, a wkrótce poszerzy się on o kolejne, nowe pokazy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To szansa, by odkryć, jakie cuda kryje przed nami kosmos i przekonać się, jakimi kolorami on się mieni. Zbadać słońce, odkryć kosmiczne pokłady lodu i zrozumieć zasadę funkcjonowania teleskopu. Seanse urozmaicane są autorskimi pokazami nieba. W Planetarium istnieje możliwość, by bez względu na aktualne warunki pogodowe zobaczyć na kopule obraz nieba z gwiazdami, planetami, mgławicami, Drogą Mleczną. Oczywiście organizowane są również pokazy nieba z ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Ostatnio była to obserwacja tranzytu Merkurego na tle Słońca, który miał miejsce 11 listopada. Więcej szczegółów dotyczących działalności częstochowskiego planetarium można znaleźć na stronie: www.kino-sferyczne.pl.


Marek Nowak