SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Projektanka Joanna Ambroz trzymająca swój plakat
CGK 12/2019

Pobierz PDF

STYPENDYŚCI: Joanna Ambroz

Joanna Ambroz to absolwentka częstochowskiego „Plastyka” i katowickiej ASP. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy. Specjalizuje się w tworzeniu publikacji, plakatów i malarskich ilustracji. Jej książka „Cięcie — włosy ludu polskiego” została wydana przez Wydawnictwo BOSZ. Rozmawiamy z nią o miejskich przewodnikach, zamiłowaniu do książek i sile sprawczej sztuki.


Adam Florczyk: Jesteś absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, ze słabością do książek. Zarówno Twój dyplom licencjacki, jak i magisterski przyjęły właśnie formę książkową. Dlaczego akurat taką? Co takiego uwodzicielskiego jest w książkach dla artystki wizualnej?


Joanna Ambroz: W książce dużo się mieści. Jest to medium, w którym jest tyle samo miejsca na moje przemyślenia, jak i na refleksję odbiorcy. Bardzo ważny jest dla mnie pierwiastek ludzki w sztuce – chcę, aby z moją twórczością można było wchodzić w dialog, aby odpowiadała na problemy i niepokoje w sposób czytelny. Książka pozwala mi na równoczesne pielęgnowanie zamiłowania do sztuki oraz
projektowania graficznego.


Jakiś czas temu miałaś okazję pracować przy tworzeniu dwóch swoistych przewodników po Katowicach i Częstochowie. Możesz coś więcej opowiedzieć o tych projektach?


Obydwie książki są o mieście, ale z dwóch zupełnie innych perspektyw. „Nasze Miasto Często/chowa” to sentymentalna opowieść mieszkańców uwypuklająca ścieżki, które dla nas, częstochowian, są życiem codziennym. Publikacja, którą koordynowała i wydała Julita Paprotna, jest dla mnie śladem naszej współczesnej historii oraz możliwością oddania hołdu „naszemu miejscu” oraz budynkowi Dworca PKP, który umieściłam na okładce. „Ogarnij Miasto Katowice” to z kolei subiektywny przewodnik po interesujących katowickich miejscach, w których można spędzić dobrze czas, patrząc na to miasto sponad linii wzroku. Stworzyłam w nim ilustracyjnie przystanki, które kojarzą mi się z czasem studiów.


W ramach Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy planujesz przygotować serię plakatów i pocztówek z charakterystycznymi miejscami naszego miasta. Czego możemy się na nich spodziewać?


Będą tam przypomnienia o codziennych-niecodziennych miejscach, kilka wspomnień z przełomu XX i XXI wieku oraz potwierdzenie tego, że nasza architektura to warte uwagi zjawisko.


Ostatnio można odnieść wrażenie, że stałaś się specjalistką od plakatu społecznego. Myślisz, że sztuka może jeszcze zmieniać świat? Czy dzisiaj w świecie hałasu wizualnego, plakat zaangażowany ma szansę przedrzeć się do odbiorcy ze swoim komunikatem?


Plakat wychodzący do ludzi ma możliwość przypomnienia o różnych aspektach życia i może skłonić do refleksji nad nimi. Jeżeli coś się pokazuje i o tym mówi, to zaczyna to funkcjonować w świadomości społecznej. Odpowiadając na pytanie, czy sztuka może jeszcze zmienić świat, powiem, że cały czas go zmienia. Na co dzień otaczamy się przedmiotami, nad którymi pracują twórcy - artyści i projektanci dbający, aby żyło się lepiej, łatwiej i ładniej. W końcu sztuka nie jest tylko tym, co widzimy w galeriach – każda rzecz ma swoją formę, za jaką stoi osoba, która przemyślała i wdrożyła jej funkcje estetyczne i praktyczne.


Pod koniec zeszłego roku zostałaś stypendystką Fundacji LOTTO, jako jedna z dwóch absolwentek ASP. Nie masz wrażenia, że dziś młodych artystów rzadko docenia się za ich postawę społeczną, że mało kto wymienia ich w gronie osób, które już za chwilę będą decydować o kształcie naszych miast, państw, świata?


Może to kwestia tego, że sztuka jest w jakiś sposób marginalizowana, jeżeli chodzi o postawy społeczne. Może świat sztuki nie potrzebuje na tym polu pochwał, a i tak będzie robić swoje. A może chodzi o bardziej przyziemną sprawę – artyści nie wiedzą, że mogą starać się o nagrody, takie jakie zaproponowała Fundacja Lotto oraz Totalizator Sportowy i stanąć w jednym szeregu z osobami studiującymi prawo, medycynę czy nowe technologie.


Szczegóły dotyczące stypendiów twórczych i artystycznych Prezydenta Miasta Częstochowy można znaleźć na stronie www.czestochowa.pl, w zakładce: kultura/ stypendia, konkursy, nagrody.