SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rozkładana książka Bartosza Zaskórskiego
10/2019

Pobierz PDF

SPOSOBY WIDZENIA

Patrzysz, oglądasz, widzisz, a może po prostu się gapisz? – pytają autorzy wystawy „Przestań się gapić!”, której wernisaż rozpocznie się 11 października o godzinie 18.00, w Miejskiej Galerii Sztuki.


Wystawa to zwieńczenie pomysłu Dominika Cierpiała. Zaprosił on do współpracy dwudziestu kilku autorów, których łączy w zasadzie jedno – ukończyli studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie. Natomiast forma, materiał, tematyka to już spektrum zupełnie różnych spojrzeń na rzeczywistość. Ten wielogłos ma być jednak największą siłą wystawy. W końcu każdy z nas poprzez własne wybory i doświadczenia inaczej kształtuje swoje życie, inaczej odbiera świat, inaczej go rozumie i inaczej się komunikuje. Młoda sztuka od dawna szuka swojego języka do opisu rzeczywistości. Próbuje ją tłumaczyć zarówno odbiorcom, widzom, przechodniom, jak i samym artystom.


Zaangażowanie w codzienność. Opowiadanie się za tym, co ma znaczenie, co jest dla nich ważne. Dokładne, uważne rozglądanie się. Dostrzeganie tego, co uwiera, boli. To wszystko odzwierciedla się w koncepcjach formalnych i języku, jakim posługują się młodzi artyści - nieważne, czy to rysunek, grafika, malarstwo, instalacje, fotografia, poezja, muzyka, sztuka konceptualna czy też performance. Podczas październikowej wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki widz nie będzie tylko biernym „oglądaczem” czy „podglądaczem”, ale zostanie obdarzony mocą sprawczą. Będzie nie tylko oglądał, ale też słuchał i czytał prace z wykorzystaniem elementów interakcyjnych.


Mocny, prowokacyjny tytuł wystawy „Przestań się gapić!” ma zmusić widza nie tylko do patrzenia, ale też zobaczenia, zrozumienia i działania. Artyści nie chcą pozostawić go obojętnym. Nasza wystawa to wezwanie do przeciwdziałania spojrzeniom pozbawionym refleksji. Sprzeciwienie się myślom pozbawionym wątpliwości. Apel o zaprzestanie biernego oglądania tylko z jednej perspektywy. Zachęta do spojrzenia ze zrozumieniem na to, co obce. Sprzeciw wobec piewcom jedynej słusznej prawdy, wykreowanej przez nich samych. Prośba o zrozumienie przeszłości i teraźniejszości, by dzięki wyciągniętym wnioskom budować lepszą przyszłość. Ukazanie naszych spojrzeń na nas, na was i na nich. Zwrócenie uwagi na to, jak często obserwujesz i jak często jesteś oceniany. Pamiętaj, że patrzysz na spojrzenia 23 osób, na pracę 23 par rąk i efekt działań 23 umysłów. Dlatego Przestań się gapić! Przestań się tępo wpatrywać! Przestań się przyglądać, przestań podglądać! Przestań oceniać! Przestań śledzić! - podkreśla Dominik Cierpiał.


Wernisaż wystawy będzie połączony ze słuchowiskiem Bartosza Zaskórskiego. Oprócz niego na wystawie pojawią się prace autorów takich jak: Aleksandra Jakubczak, Dominik Cierpiał, Joanna Matuszczyk, Marlena Czajkowska, Katarzyna Kostrzejowska, Marta Raźniewska czy Tomasz Stachnik.


Polska młoda sztuka ma coraz więcej do powiedzenia, a wysłuchanie jej opowieści i zobaczenie, jak artyści rozumieją i opowiadają rzeczywistość, może nam otworzyć oczy na wiele kwestii, o których istnieniu dotychczas nie mieliśmy pojęcia!


Sylwia Góra