SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 3/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Na „Twarze Przyszłości” złożą się sylwetki osiemdziesięciu młodych osób – między 20 a 40 rokiem życia – które w znaczący sposób wpływają na oblicze Częstochowy. Większość z nich urodziła się tutaj i od początku działała w naszym mieście. Inni przyjechali i osiedlili się na dłużej, wnosząc tak ważne spojrzenie z zewnątrz. Są też tacy, którzy zdążyli z Częstochowy wyjechać, lecz wciąż czują się mocno związani z miastem i promują je, gdziekolwiek tylko przyszło im mieszkać. W tym gronie znaleźli się artyści, sportowcy, przedsiębiorcy, animatorzy kultury itd. Łączy ich Częstochowa i jej przyszłość. Oni wyznaczą kierunek, w którym miasto będzie podążać przez kolejne lata. Jesteśmy przekonani, że zestawiając tych osiemdziesiąt osobowości, uda się nam zarysować olbrzymi potencjał, jaki drzemie w Częstochowie. Do wyboru „Twarzy Przyszłości” przyczyniła się kapituła projektu. W jej skład wchodzą: Jan Sętowski (pomysłodawca całego przedsięwzięcia, artysta, animator kultury), Katarzyna Woszczyna (Loża Częstochowska Business Centre Club), Anna Mielczarek (Centrum Obsługi Inwestora), Magdalena Fijołek (Urząd Miasta), Tomasz Florczyk (pedagog, animator kultury), Bartosz Frączek (artysta, pedagog), Aleksander Wierny (Urząd Miasta), Andrzej Zaguła (dziennikarz sportowy). Chcemy jednak, aby ten projekt miał formułę otwartą. Z biegiem czasu, do osiemdziesięciu wyjątkowych osobowości wybranych przez kapitułę, chcemy dodać ósemkę wskazaną przez mieszkanki i mieszkańców Częstochowy. Już niedługo na stronie internetowej projektu będzie można zgłaszać kandydatury, spośród których zostaną wytypowane dodatkowe osoby uznane za „Twarze Przyszłości”.


Zależy nam, żeby nie traktować tego projektu jako konkursu popularności czy wyścigu liderów. „Twarze Przyszłości” to raczej kampania społeczna, w ramach której chcemy pokazać, ilu wspaniałych młodych ludzi wiąże się z naszym miastem, mieszka tutaj i dba o to, by Częstochowa nieustanie rozwijała się i zmieniała.


Paweł Bilski - Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współzałożyciel Klubokawiarni Alternatywa 21, jednej z pierwszych w Polsce, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Specjalista w zakresie pomocy społecznej, pracy socjalnej, mediacji, negocjacji, organizacji i zarządzania pomocą społeczną. Laureat Nagrody im. Księdza Jana Kaczkowskiego.


Patrycja Pacak - W 2019 roku została Mistrzynią Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced i pierwszą kobietą z tym tytułem. Jest instruktorem szybowcowym od ponad trzech lat, a od dwóch lat prowadzi także szkolenia z akrobacji. Warto podkreślić, że jest najmłodszym członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.


Justyna Warwas - Malarka, nauczycielka akademicka (Katedra Malarstwa Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie). Zajmuje się również rysunkiem i fotografią. Kuratorka wystaw, związana z Regionalnym Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia”. Współorganizatorka Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie.


Bartłomiej Mirecki - Oddany swej pasji, utalentowany kierowca wyścigowy z Częstochowy. Mistrz Europy Centralnej, wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca II v-ce mistrza w serii Formula Renault NEC, nazywanego przedsionkiem Formuły 1.


Ana Andrzejewska - Charyzmatyczna wokalistka, która od wielu lat swoją niezwykłą barwą głosu i wielką wrażliwością podbija rynek muzyczny oraz serca nie tylko częstochowian. Największym medialnym sukcesem Any jest III miejsce w 6. edycji popularnego programu typu talent show - „The Voice of Poland”, a także Mikrofon Radia Zet. Jest ona również finalistką 12. edycji programu „Mam Talent”.


Kuba Bociąga - Podróżnik i lider częstochowskiej grupy AmperA, z którą wydał dwa albumy studyjne i koncertowe dvd. Jego projekt podróżniczy „Travel - 100 krajów przed czterdziestką” zdobywa coraz więcej zwolenników i inspiruje młodych ludzi do podróżowania. Aktualnie Kuba pracuje nad swoją pierwszą książką, którą planuje wydać na początku 2021 roku.


Łukasz Gawron - Częstochowski artysta, absolwent Wydziału Malarstwa Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Współzałożyciel grupy Monstfur oraz galerii sztuki współczesnej IRON OXIDE (współorganizuje również festiwal o tej samej nazwie). Uczestnik wystaw w Berlinie, Paryżu, Bazylei.


Karolina Kubara - Współwłaścicielka rodzinnej firmy Kubara Sp z o.o., produkującej zdrową żywność pod marką Dobra Kaloria. Pomysłodawczyni Nocy Kulturalnej w Częstochowie, której trzy pierwsze edycje (2004 - 2006 r.) zorganizowała wspólnie z grupą najbliższych przyjaciół i OPK „Gaude Mater”. W trosce o lepszy stan powietrza współtworzy zespół Częstochowa-Zielona, którego celem jest działanie na rzecz zwiększenia zazielenienia miasta i poprawy klimatu.