SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama wydarzenia i geometryczna kompozycja graficzna
11/2019

Pobierz PDF

ŻYWIOŁY WSPÓŁCZESNOŚCI, ŻYWIOŁY PRZESZŁOŚCI

Czy sztuka współczesna to właściwe narzędzie do podróży w przeszłość? Czy za jej pomocą można mierzyć się z klasycznymi problemami filozoficznymi i diagnozować współczesne społeczeństwo? Na te pytania spróbują odpowiedzieć artyści, których prace złożą się na wystawę „ELEMENTA artis”. Będzie można ją podziwiać od 15 do 30 listopada w częstochowskiej Konduktorowni.


Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Według wielu teorii socjologicznych to kolejny etap rozwoju społecznego po erze społeczeństwa przemysłowego. Nasza epoka często określana jest również mianem postnowoczesnej, ponowoczesnej lub poprzemysłowej. Symbolami tych czasów stały się kultura instant, pochwała konsumpcji i życie w natychmiastowości. W odpowiedzi na taki stan rzeczy wiele środowisk intelektualnych i artystycznych świadomie zwraca się w kierunku ponownej analizy pierwotnych koncepcji filozoficznych, ale w nowym, współczesnym ujęciu. Wystawa „ELEMENTA artis” wpisuje się w ten aktualny trend intelektualny i społeczny, prezentując jednocześnie dokonania artystyczne kilku pokoleń twórców w różnorodnych dziedzinach sztuki. Punktem wyjścia dla wystawy „ELEMENTA artis” jest filozoficzna teoria żywiołów obecna w naszej cywilizacji od starożytności (Tales z Miletu, Heraklit, Platon, Arystoteles), poprzez średniowieczną alchemię, dalej dokonania Paracelsusa, Joachima Bechera, Roberta Boyle’a aż do Kartezjusza. Warto również zwrócić uwagę na obecność pokrewnych teorii w kulturze chińskiej, japońskiej i hinduizmie. Nadrzędnym celem wystawy jest uzmysłowie - nie odbiorcom głębokiego kryzysu wartości, w jakim znalazło się nasze społeczeństwo oraz próba wskazania możliwości alternatywnej egzystencji, skoncentrowanej bardziej na przeżyciu duchowym.


Podczas„ELEMENTA artis” swoja prace pokażą: Sylwester Ambroziak, Tomasz Górnicki, Piotr Kaniecki, Jerzy Kędziora, Jarosław Koziara, Artur Przebindowski, Michał Puszczyński, Małgorzata Stęniak, THESEUS, Lech Twardowski. Kuratorzy wystawy - Piotr Głowacki i Szymon Parafiniak - zapraszają na wernisaż 15 listopada o godz. 19.00.