SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Aktorzy w strojach klaunów
9/2019

Pobierz PDF

CO WIDAĆ W TEATRZE?

31 sierpnia Teatr im. A. Mickiewicza rozpoczął nowy sezon teatralny. Jeszcze do końca roku możecie się spodziewać czterech premier – zapowiada dyrekcja. Już we wrześniu na deski częstochowskiego teatru wchodzą dwie z nich „Zaczarowany koń” i, tydzień później, „Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)”.


„Zaczarowany koń”


Chciałoby się zanucić „powróćmy jak za dawnych lat...”, ale też cofnąć się w czasie o dwa miesiące. 6 lipca, na Placu Biegańskiego, podczas festiwalu Retro odbył się koncert„Zaczarowany koń”, przygotowany przez zespół aktorski Teatru im. A. Mickiewicza. Gościnnie pojawili się tam również Artur Barciś, Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk. Na fali sukcesu, jaki odniosło tamto wydarzenie, w Teatrze im. A. Mickiewicza od 6 września będzie można oglądać spektakl muzyczny pod tym samym tytułem. W spektaklu polskie przeboje z lat 50. zaśpiewają aktorzy naszego teatru: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Maciej Półtorak, Antoni Rot. Towarzyszyć im na scenie będzie zespół Makabunda, pod wodzą Wojtka Turbiarza.


Spektakl będzie trochę się różnił od koncertu na Placu Biegańskiego, ale klimat utrzymamy – mówi dyrektor teatru Robert Dorosławski. – Nadal będzie można usłyszeć m.in. takie przeboje tamtego okresu jak „Kasztany”, „Pamiętasz była jesień”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba wyspa, jak wulkan gorąca”, znane i nieco zapomniane. Piosenki, które przetrwały swój czas, nic dziwnego, większość z nich niemalże natychmiast stawała się szlagierami. Spektakl przeplatany satyrycznymi tekstami, fragmentami starych kronik filmowych reżyserować będzie właśnie Robert Dorosławski.


„Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)”


Thomas Bernhardt i André Hübner-Ochodlo to ciekawe zestawienie osobowości scenicznych. Pierwszy to austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Drugi to polski reżyser, aktor i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, regularnie współpracujący z częstochowskim teatrem. Ochodlo postanowił zmierzyć się z tekstem Bernhardta w ramach realizacji spektaklu „Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)”. Reżyser zaprosił do współpracy przy nim aktorów Michała Kulę, Sylwię Oksiutę- Warmus, Waldemara Cudzika, Adama Hutyrę, Bartosza Kopcia. Do wybrania się na spektakl zachęca Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczna Teatru im. A. Mickiewicza: Dzięki temu, że André ma wykształcenie muzyczne, udało mu się uchwycić trudny rytm tekstu. Spektakl jest niesamowicie plastyczny, bo historia w nim opowiadana odbywa się w cyrku. To z jednej strony opowieść wzbudzająca histeryczny śmiech, a z drugiej strony każąca widzowi konfrontować się z samym sobą. To jest spektakl o władzy, o manipulacji, o tym, jak człowiek człowiekowi może stać się wilkiem. Pojawiają się tam zarówno postacie wzruszające, jak i przerażające. Zdaniem Piekorz znakomitą kreację aktorską stworzył w przedstawieniu Michał Kula, jako dyrektor cyrku, Carbaldi. Na uwagę zasługują również role wykreowane przez pozostałych aktorów, dzięki czemu przedstawienie kipi od emocji i zróżnicowanych barw, jakie niesie ze sobą igranie ludzkimi uczuciami. Premiera w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie już 14 września 2019 r.


Magda Fijołek