SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Dzieci na spotkaniu autorskim w altanie w parku 3 maja
9/2019

Pobierz PDF

BAJKOWY WRZESIEŃ

Tradycyjnie już, jesienią Biblioteka Publiczna w Częstochowie zaprasza na Festiwal Bajki, czyli kilkudniowe święto literatury dziecięcej i młodzieżowej. Od 18 do 21 września czekają nas warsztaty, spotkania, wykłady, z bajką w tle. Będzie to doskonała okazja, dla starszych i młodszych, do zabawy, nauki i bliższego spotkania z książką.


Festiwal w tym roku zacznie się od spotkań dla pedagogów i rodziców w Bibliotece Główna (al. NMP 22). 18 września, o godz. 10.00 rozpocznie się tam wykład założycielki i prezes Fundacji Czas Dzieci, pomysłodawczyni i realizatorki Literackiego Ostrego Dyżuru oraz festiwali literatury dziecięcej - Agnieszki Karp-Szymańskiej. Opowie ona o roli książki w kształtowaniu przyszłego uczestnika kultury. Następnie, o godz. 12.00, członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O. zaproszą na warsztaty z zakresu sztuki opowiadania, wszystkich tych, którzy szukają pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do opowiadania o tym, co przeczytały, czy przeżyły. Festiwalowa środa zakończy się uroczystym ogłoszeniem wyników konkursów: literackiego na opowiadanie o bibliotece i plastycznego „Żabka czyta”(godz. 17.00).


Czwartek, 19 września, to dwa spotkania z wyjątkowymi pisarkami. Do Filii nr 8 (ul. Księżycowa 2) zawita Renata Piątkowska, autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci (np.: „Szczęście śpi na lewym boku”, „Z przy słowiami za pan brat”, „Lemoniadowy ząb”, „Dziadek na huśtawce”, „Paluszki”, „Wieloryb”, „Twardy orzech do zgryzienia”). Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w marcu 2016 r. dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Natomiast gościem Filii nr 6 (ul. Orkana 56 A) będzie Ewa Nowak, specjalistka od literatury dla młodzieży. Ma ona na koncie takie hity czytelnicze, jak„Yellow Bahama w prążki”, „Wszystko tylko nie mięta”, „Diupa”, „Bardzo biała wrona”, „Dwie Marysie” czy „Pajączek na rowerze”.


Z kolei w piątek, 20 września, młodzi czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Joanną Olech w Filii nr 2 (ul. Orlik-Ruckemanna 35/37). Autorka kultowej już „Dynastii Miziołków” (lektury szkolnej z ludzką twarzą) jest również absolwentką ASP i ilustratorką. W związku z tym może ona pochwalić się zarówno Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, jak i wyróżnieniem w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Od 2007 roku pisarka jest członkiem zarządu Sekcji Polskiej IBBY (International Board on Books for Young People) – międzynarodowej organizacji, która zajmuje się promowaniem literatury dziecięcej i młodzieżowej. Równolegle, w Filii nr 14 (ul. Norwida 17/21) odbywać się będzie spotkanie z Agnieszką Frączek, która w książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze między innymi o homonimach („Kanapka i innych wierszy kapka”), homofonach („Jedna literka, a zmiana wielka”) i przysłowiach („Gdzie przy słowie jest przysłowie”). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi („Byk jak byk, Złap byka za rogi”). Autorka stworzyła także serię książek logopedycznych. Wszystkie czwartkowe i piątkowe spotkania rozpoczną się o godz. 17.00.


Szósta edycja Festiwalu Bajki zakończy się w sobotę, 21 września, w Parku im. S. Staszica Literackim Piknikiem (godz.11.00 – 16.30). W programie m.in. spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Grupa Studnia O., animacje i zabawy prowadzone przez Teatr Jednej Miny oraz zajęcia plastyczne dla całych rodzin. W tym dniu będzie można także spotkać się z honorowym gościem tegorocznej edycji
Festiwalu – Andrzejem M. Grabowskim – autorem telewizyjnych programów dla dzieci, książek oraz piosenek i scenariuszy filmowych, takich jak„Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”.


Tegoroczna edycja Festiwalu Bajki została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.


oprac. af