SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Pisarz Graham Masterton w koszulce Medalikonu i grafika przedstawiająca maskę gazową
8/2019

Pobierz PDF

FANTASTYKA Z DRESZCZYKIEM

Fani szeroko rozumianej fantastyki już po raz szósty będą mieli w wakacje swoje małe święto. Medalikon to największy konwent w Częstochowie, będący efektem połączenia sił różnych środowisk fanowskich z naszego miasta. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia, w budynku IV LO im. H. Sienkiewicza. Motywem wiodącym tej edycji będzie horror, a gościem specjalnym światowej sławy pisarz Graham Masterton!


Masterton to jeden z najpopularniejszych pisarzy grozy. Debiutował w 1976 r. powieścią „Manitou”, która błyskawicznie stała się bestsellerem i przyniosła mu olbrzymią popularność. Książka szybko też doczekała się ekranizacji (za kamerą stanął William Girdler) i otworzyła cały cykl powieściowy, który dziś składa się już z ośmiu tomów. W Polsce Masterton zdobył masową popularność na początku lat 90. XX w., gdy młode wydawnictwa zalały księgarnie gatunkową literaturą z Zachodu. Czytelników nie odstraszały ani niechlujne wydania, ani pstrokate okładki w wybitnie złym guście. Zdarza się, że do dziś te tomy zajmują honorowe miejsce w księgozbiorach fanów horrorów.


Masterton napisał łącznie blisko 60 powieści grozy, lecz jego dorobek literacki jest znacznie większy. To autor wielu poradników seksuologicznych, zbiorów opowiadań, powieści sensacyjnych, obyczajowych i historycznych. Pisarz był wielokrotnie nagradzany, między innymi jego„Kostnica” zdobyła nagrodę Special Edgar, przyznawaną przez Mystery Writers of America, „Zwierciadło piekieł” zostało wyróżnione Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books, a za „Wizerunek zła”, jako jedyny pisarz niefrancuski, zdobył Prix Julia Verlanger.


Autor „Rytuału” bardzo lubi Polskę i jest z nią związany rodzinnie. Fascynują go nasze dzieje, coraz częściej umieszcza fabuły swoich historii właśnie tutaj. Dlatego też Masterton stara się regularnie przyjeżdżać do Polski. Uczestnictwo w Medalikonie będzie jego pierwszą wizytą w naszym mieście. Oczywiście literackich gości będzie na konwencie więcej. Pojawi się między innymi Jacek Komuda, spec od Rzeczypospolitej szlacheckiej i fantastycznych wariacji na jej temat oraz Paweł Majka, który kilka tygodni temu wydał drugi tom serii „Berserk”, dziejący się w postapokaliptycznej Częstochowie. Stawkę literackich gości Medalikonu uzupełnią Rafał Cuprjak, Daniel Nogal, Johnny Walker i Simon Zack.


Oczywiście spotkania z autorami to tylko wycinek atrakcji częstochowskiego konwentu. Program Medalikonu wypełniony będzie prelekcjami, warsztatami, panelami dyskusyjnymi i konkursami z zakresu szeroko pojętej fantastyki, sf, historii, baśni, horroru, mangi i anime.W tym roku nie zabraknie również profesjonalnego bloku cosplay z cenionym w całej Polsce konkursem, bloku gier planszowych, elektronicznych, RPG oraz LARP, wiosek tematycznych i pokazów grup rekonstrukcyjnych. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie: medalikon.czest.pl.


Medalikon to impreza zarówno dla tych, którzy od lat interesują się fantastyką, jak i tych, którzy tę przygodę chcą dopiero zacząć. Jest to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś nowego o swojej ukochanej książce, filmie, serialu, grze oraz poznać ludzi, którzy mają podobne pasje. Zgodnie z dewizą „od fanów dla fanów”, na konwencie zawsze panuje rodzinna atmosfera. W końcu w XXI wieku popkultura łączy nas wszystkich, a fantastyka i horror stały się dziś niezwykle ważną jej częścią.