SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Logo grupy ATINA i abstrakcyjne obrazy Anity Grobelak
8/2019

Pobierz PDF

NACZYNIA POŁĄCZONE

Historia sztuki na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać historią artystów indywidualistów. Ekscentryków, z którymi trudno współpracować, co jednocześnie świadczy o ich wyjątkowości, geniuszu. Picasso, Warhol, a na polskim podwórku Kantor czy Nowosielski – każdy o nich słyszał. Jednak, kiedy przyjrzeć się historii sztuki nieco uważniej, bez trudu zobaczymy, że to jednocześnie historia najróżniejszych grup i wspólnot. Artyści bardzo często poszukiwali sojuszników w swojej walce o miejsce sztuki w ich czasach. I to się nie zmieniło. Przykładem takiej potrzeby jest powstała w 2018 roku grupa ATINA.


Uformowany w pierwszych dniach istnienia grupy człon tworzą artyści działający w różnych obszarach sztuki, a ideą ich łączącą jest pasja tworzenia i kreatywność. Oprócz „tradycyjnych działań” nakierowanych na organizację wystaw indywidualnych, grupowych, tematycznych, konkursów, plenerów, sesji warsztatowych, warsztatów artystycznych, pragniemy wykraczać poza sferę tradycyjnie pojmowanej kreacji plastycznej, „ocierając się” o inne dyscypliny sztuk. Możliwość współdziałania poprzez kreację collective, nie zatracając ego – oto nasz koncept, do którego współtworzenia zapraszamy innych – przekonuje Anita Grobelak, założycielka ATINY. Udało się jej do tej pory zaprosić do współpracy całkiem spore grono artystów związanych nie tylko z Częstochową, ale także m.in. Katowicami, Krakowem, Łodzią, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem czy Zamościem.


Grupa ma już za sobą wspólną wystawę „Naczynia połączone - Generacje 2019” w Częstochowie, „Gradacja żywiołów II - ziemia i woda. Międzynarodowy plener artystyczny Opuzen - Surfflow 2019” w Chorwacji, jeszcze w sierpniu czeka ich plener artystyczny w Rynie, międzynarodowy plener artystyczny„Lwowskie klimaty” we Lwowie, a we wrześniu „Atina wielopoziomowa” - wystawa zbiorowa grupy w Kórniku. Koniec roku także będzie obfitował w przygotowania i wydarzenia. Przed grupą finalizacja projektów dofinansowanych przez Urząd Miasta Częstochowy: X Free Art. Fest from Poland. Festiwal Sztuki Niezależnej, VI Peron Częstochowa, VI Ogólnopolski konkurs „Zobacz Częstochowę”, a także rozpoczęcie przygotowań do kolejnej edycji projektu „Stop!Smog”, którego inicjatorem jest Jerzy Buzek.


Dla nas, jako odbiorców sztuki, przekłada się to z pewnością na zwiększenie częstotliwości wydarzeń związanych ze sztukami wizualnymi w naszym mieście, ale też szerszą ofertą na tym polu. Choć sztuka w Częstochowie ma się całkiem nieźle, to jest jeszcze sporo miejsca dla nowych, świeżych i ciekawych inicjatyw.


W dzisiejszych czasach nie dziwi także potrzeba zrzeszania się. Z nieco bardziej przyziemnych kwestii można z pewnością wymienić potrzebę marketingową. Nie od dziś wiadomo, że w grupie często drzemie większa siła przebicia. Po drugie - w zespole czasem po prostu lepiej się pracuje. Na co dzień nie zawsze mamy szansę na zweryfikowanie tego, co robimy, przedyskutowanie pewnych kwestii i wątpliwości z innymi profesjonalistami. Kolektyw daje taką możliwość i bardzo często wpływa na spotęgowanie wrażliwości i twórczości konkretnych artystów. Nie trzeba chyba wspominać, że wszyscy uczymy się całe życie, również od siebie wzajemnie i bardzo często w takim twórczym środowisku napędzamy się do pracy, mobilizujemy. I na koniec, Anda Rottenberg w książce „Sztuka w Polsce 1945-2005” pisała także o grupie jako swoistym naczyniu -„inkubatorze talentu”. Gdyby być bardzo wnikliwym i porozmawiać z artystami starszego i młodszego pokolenia, może się okazać, że każdy z nich miał w pewnym stopniu do czynienia z jakąś grupą czy wspólnotą artystyczną. I bez względu na to, czy było to lepsze, czy gorsze doświadczenie, z pewnością odcisnęło jakiś ślad.


Pozostaje nam z ciekawością przyglądać się dalszemu rozwojowi i działaniom grupy ATINA. Wierzę, że może nam ona jeszcze sporo zaproponować i nie raz nas zaskoczyć.


Sylwia Góra