SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Pomnik Louisa Amstronga i filharmonia w tle
8/2019

Pobierz PDF

MIEJSKA WYCIECZKA: Z nutą w tle

Tym razem proponuję wybrać się na miejską wycieczkę z nutą w tle. Zachęcam do poznania lub przypomnienia sobie o częstochowskich kapelach oraz miejscach i postaciach związanych z lokalnym środowiskiem muzycznym.


KOMIS PŁYTOWY – KRÓLESTWO
Aleja Najświętszej Maryi Panny 3


Dla Marcina Dworaka muzyka jest całym życiem, gra jako DJ, tworzy mixtape’y i składanki. Dawniej przesiadywał w różnych miejscowych sklepach w poszukiwaniu dobrej muzyki. Czasem były to sklepy muzyczne, innym razem komisy RTV, w którym sprzedawano również płyty.W trakcie wizyty w Holandii poznał pewną ideę, którą postanowił przeszczepić do naszego miasta. W ten oto sposób w 2003 roku otworzył komis dedykowany melomanom, którzy mogą tutaj godzinami szperać pomiędzy winylami, płytami CD i kasetami, w poszukiwaniu białego kruka. Miejsce to, dzięki swojemu unikatowemu charakterowi, jest dla nich swoistą świątynią.


Propozycja tła muzycznego do spaceru
: ŚLIWKA TUITAM

Pamiętacie hiphopowy skład Ego, wyprzedzający stylem swoją epokę? Jeden z jego członków, Śliwka Tuitam w teledysku do utworu„Selekta” przeprowadza nas przez zakamarki naszego miasta. Proponuję, abyśmy podczas wycieczki włączyli go na słuchawkach, będziemy bowiem podążali po części miejsc w nim przedstawionych. Teledysk dostępny jest w sieci – może poznacie ukazane tam miejsca?


spacerem – 10 minut


POMNIK SATCHMO
Plac Louisa Armstronga przy ul. Wilsona


Jazz cieszy się wśród częstochowian olbrzymią popularności. Dzięki festiwalom Jazztochowa i Hot Jazz Spring słychać go w OPK „Gaude Mater”, filharmonii, klubach i na ulicach! Pytać, czym byłoby nasze miasto bez jazzu, to jak zapytać, czym byłby jazz bez Louisa Armstronga. Dlatego też w 2015 roku, staraniem lokalnego środowiska muzycznego z Tadeuszem Orgielewskim na czele, stanął u nas pierwszy w Europie pomnik Satchmo, czyli Armstronga właśnie. Autor pomnika, Jerzy Kędziora, znany jest ze swoich balansujących rzeźb, stąd ta, choć na ziemi, też nie mogła być zbyt stabilna. Zatem przy wietrze nasz nowoorleański muzyk buja się, jakby jazzował specjalnie dla nas.


Propozycja tła muzycznego do spaceru: NEFRE
Skoro Satchmo nas rozbujał, może warto podtrzymać ten błogi stan... Zespół Nefre, grający muzykę z pogranicza reggae, wykorzystał przestrzeń Alei Najświętszej Maryi Panny jako plan swojego teledysku do utworu „Częstochowa”. W tekście znajdziemy wiele lokalnych wątków bliskich naszemu sercu.


spacerem – 15 minut


IV LO IM. H. SIENKIEWICZA
Aleja Najświętszej Maryi Panny 56


Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej jest Muniek Staszczyk. Przez lata był on wokalistą zespołu T.Love, powołanego do życia właśnie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, w 1982 roku, przez grupę szkolnych przyjaciół. Swój pierwszy koncert dali na własnej studniówce! T.Love w tamtych czasach tworzyli: Zygmunt (Muniek) Staszczyk, Janusz Knorowski, Dariusz Zając i Jacek Wudecki. Choć skład grupy przez lata uległ zmianie, to wątek częstochowski wciąż jest silnie promowany przez ich hit „IV Liceum”, grany regularnie od lat 80. w wielu domach i na niejednej studniówce. Armata pojawiająca się w tekście tego utworu zniknęła ze szkoły w pewnym momencie. Jednak absolwenci „Sienia” z rocznika ‚82 postanowili przywrócić ją na swoje miejsce w 2014 roku, co odbyło się z należytą pompą, czyli szkolnym koncertem pierwotnego składu T.Love!


Propozycja tła muzycznego do spaceru: AMPERA
Zespół AmperA jest aktywnym reprezentantem Częstochowy na rockowych scenach. W ich teledysku „Czwarty próg” możemy znaleźć obrazki z Parku im. S. Staszica, w którym kończy się też nasza wycieczka. Warto tu wspomnieć, że wokalista AmperY, Kuba Bociąga znany jest nie tylko z muzyki, ale również podróży. Ostatnio wyznaczył sobie zadanie, by odwiedzić 100 krajów przed swoimi 40. urodzinami. Do odhaczenia zostało mu już niewiele, więc może być on dla nas inspiracją, nie tylko muzyczną


spacerem – 10 minut


ALTANA
Park miejski im. Stanisława Staszica


Altana jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w parkach miejskich wieńczących Aleję Najświętszej Maryi Panny. Powstała w celu umilania czasu gości Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w 1909 roku, jako „pawilon dla orkiestry”. Urok tego miejsca wciąż zachwyca i nadal od czasu do czasu spełnia ono swoją podstawową, koncertową funkcję. Letnie występy muzyczne organizowane są tu, przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, w niedzielne popołudnia.


Daniel Zalejski