SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Miejski Dom Kultury i stojące przed nim drzewa
6/2019

Pobierz PDF

MIEJSKA WYCIECZKA: MIEJSKA ZIELEŃ

Dobroczynnego wpływu przyrody na nasze samopoczucie i zdrowie nie da się przecenić. Szczególnie we współczesnym świecie zdominowanym przez nowoczesną technologię i wszechobecny beton oraz plastik. Zdając sobie z tego sprawę, tworzy się zieleń miejską. Zapraszam na przejażdżkę rowerem po kilku ciekawszych z zielonych wysp Częstochowy. Zachęcam też, aby te, czasem nieoczywiste miejsca stały się naszymi stałymi punktami spędzania wolnego czasu.


PARK 1000-LECIA


Powstały w latach 70. XX w. jako miejsce regeneracji dla mieszkańców nowo powstałej dzielnicy„Tysiąclecie”. Nazwa parku oraz samej dzielnicy nawiązują do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, mających miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Park po zachodniej stronie ul. Wańkowicza i ul. Brzeźnickiej stanowi swoistą bramę na Promenadę Czesława Niemena. W jego północnej części znajduje się plac zabaw, zamknięty w okręgu, co podkreśla kształt nasadzeń. Park charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, zwieńczonymi modernistyczną architekturą kościoła pw. świętego Wojciecha.


Przejazd rowerem – 30 minut


SKWER SOLIDARNOŚCI


Powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Wypełnia przestrzeń między ul. Nowowiejskiego a ul. Śląską. Jest swoistą interpretacją idei ogrodów jordanowskich. Noszą one nazwę od swojego pomysłodawcy, krakowskiego lekarza, pedagoga i społecznika Henryka Jordana. Zainicjował on projekt zakładania ogrodów umożliwiających pozaszkolny rozwój psychiczny oraz fizyczny dzieci i młodzieży, mając na uwadze również wartości patriotyczne. Na Skwerze Solidarności, oprócz fontanny otwartej na zabawy dzieci i placu zabaw, znajduje się symbol Solidarności oraz tablica upamiętniająca uczestnictwo częstochowian w powstaniach śląskich.


Przejazd rowerem – 15 mint


PARK NARUTOWICZA


Rozciąga się między szpitalem im. Rydygiera na Zawodziu, a pomnikiem Chrystusa Braterstwa Między Narodami przy wlocie Alei Jana Pawła II do trasy DK1. Powstał w latach 30. XX w. Choć w sporej części ma charakter ogrodu angielskiego, naśladującego naturę, to wpleciono tam liczne asfaltowe alejki, z których jedna zwraca na siebie szczególną uwagę, dzięki towarzyszącym jej wysokim topolom. W środkowej części znajduje się plac zabaw, który w 2011 roku został rozbudowany przez młodzież ze Stowarzyszenia Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART oraz ich przyjaciół z Niemiec i Litwy, w ramach letniego projektu„EWOCA WORKCAMP”.


Przejazd rowerem – 15 minut


PARK PIASTÓW


Okalający rzekę Stradomkę tuż przed jej ujściem do Warty, powstał na początku ubiegłego wieku. Jego pojawienie się było związane z powstałą w okolicy przędzalnią wełny. Jej uruchomienie zawdzięczamy spółce, w którą zaangażowana była rodzina Motte. Od tego rodu nazwę wzięła się również willa (pałacyk) znajdująca się w okolicy. Teren zielony był swoistym uzupełnieniem zabudowań przyfabrycznych, a współcześnie umożliwia młodzieży rozwój sportowy. Najokazalsze drzewa, przypominające o podstawowej funkcji parkowej, znajdziemy wzdłuż Stradomki oraz ul. Krakowskiej i al. Wojska Polskiego.


Przejazd rowerem – 30 minut


PARK HANTKEGO


Znajduje się w najbliższym otoczeniu Miejskiego Domu Kultury, czyli dawnej willi Hantkego. Zarówno pałacyk, jak i park powstały na początku XX wieku jako element osiedla pracowniczego huty Hantkego. Obecny wygląd znacząco różni się od pierwotnego, a przecinająca go ulica Łukasińskiego utrudnia postrzeganie nasadzeń jako spójnej całości. Co ciekawe, najstarsze drzewa są starsze od samego parku, ich wiek określa się nawet na 150 lat


Daniel Zalejski