SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

4/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Ania Wójcik - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie i Akademii im. Jana Długosza. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, tworzeniem instalacji oraz działaniami w przestrzeni publicznej. Współtworzy pracownię artystyczną „11 Listopada” w Warszawie oraz studio projektowe „Studium Lepiej”. Na początku 2019 r. została laureatką międzynarodowej nagrody Amazing Women za projekt „Oddychacz”. Otrzymała stypendium od francuskiej Fundacji Orange na badania i rozwój swojego wynalazku, narzędzia terapeutycznego. Prototyp produktu stworzyła w trakcie projektu Maker Women w 2018 w Fablab powered by Orange w Warszawie, którego była uczestniczką.


Hanna Zbyryt - Od najmłodszych lat występowała na deskach częstochowskiego teatru i współpracowała z takimi reżyserami, jak Jarosław Kilian, Adam Hanuszkiewicz, Marek Perepeczko. Tańczyła w Teatrze Tańca w Częstochowie i trenowała wokal pod kierunkiem m.in. Maureen Scott w Londynie. Rezultatem było uzyskanie dyplomu PWST we Wrocławiu oraz Studium Choreograficznego w Krakowie - kierunek Taniec Współczesny. Jest współzałożycielką profesjonalnego Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem, gdzie gra i reżyseruje . Ponadto przez ostatnie dwa lata współpracuje na stałe z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zagrała tu dwie główne role w głośnych spektaklach „Czyż nie dobija się koni?” i „Królowa Śniegu”.


Julia Nowicka - Swoją przygodę z siatkówką rozpoczęła w III klasie Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie. Jej pierwszymi osiągnięciami na arenie ogólnopolskiej były: brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek w siatkówce plażowej w 2012 r. oraz srebrny i brązowy medal Halowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w latach 2013 i 2014. Była wtedy zawodniczką Klubu SPS Politechnika Częstochowska oraz kadry województwa śląskiego. Od 2017 r. gra w Profesjonalnej Lidze Siatkówki Kobiet, przez dwa lata w barwach BKS Stal Bielsko-Biała, a obecnie KS Budowlani Łódź. W maju 2018 r. zadebiutowała w reprezentacji Polski seniorek.


Michał Rorat - Pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Urodził się w Złotoryi, a do Częstochowy przyjechał w 2003 r. aby rozpocząć naukę na Wydziale Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej. I od tej pory jest związany muzycznie oraz mentalnie z naszym miastem. Występował na takich festiwalach, jak m.in.: Sopot Top Trendy, KFPP OPOLE, Festiwal im. Jana Kiepury - Krynica Zdrój, Klaipeda Castle Jazz Festival (Litwa), Crest Jazz Festival (Francja). Współpracował z takimi gwiazdami jak m.in.: Zbigniew Wodecki, Grażyna Brodzińska, Wojtek Pilichowski, Olek Klepacz, Muniek Staszczyk i Robert Janowski. Od 2011 r. współpracuje z częstochowskim teatrem.


Michał Wysłocki - Od początku kariery związany z Kancelarią Sadkowski i Wspólnicy, w której dziś jest Dyrektorem Działu Prawa Imigracyjnego. Jako pełnomocnik reprezentuje polskich i zagranicznych pracodawców oraz cudzoziemców w postępowaniach legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce. Jako ekspert Business Centre Club reprezentuje interesy polskich pracodawców w toku konsultacji społecznych, wywierając wpływ na kształt przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Laureat nagrody publiczności w organizowanym przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji konkursie Złote Wachlarze 2018, za działania promujące uregulowane migracje zarobkowe w sektorze biznesu. Współorganizator Tygodnia Gospodarczego w Sejmie RP w 2019 roku.


Piotr Ptak - W 2018 roku, jako lider zespołu PCz Rover Team, został zwycięzcą prestiżowych międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Związany z projektem łazików marsjańskich na Politechnice Częstochowskiej od 2013 roku. Pracuje w Częstochowskim Centrum Inżynieryjnym w ZF Group, jako inżynier elektronik, gdzie projektuje układy elektroniczne dla systemów bezpieczeństwa w branży Automotive. Jest także w trakcie studiów doktoranckich na Politechnice Częstochowskiej, w ramach których opracowuje zaawansowany system intuicyjnej kontroli manipulatorów z zastosowaniem technologii haptycznej.


Przemysław Kowalski - Całe jego życie jest związane z Częstochową i marzy, żeby tak pozostało. Większość tego, co dobre, spotkało go w harcerstwie. Swoją przygodę z tą organizacją rozpoczął w wieku 13 lat i trwa ona nieprzerwanie do dziś. W harcerstwie poznał żonę, przyjaciół i ludzi, którzy nieustannie go inspirują. Pełnił funkcję na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim, ale najważniejsze zadania realizował i realizuje w Częstochowie. Tu był zastępowym, drużynowym, liderem zespołów instruktorskich. Promuje nasze miasto i region podczas międzynarodowych imprez skautowych czy harcerskich wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim. Obecnie pracuje jako animator lokalny dzielnicy Ostatni Grosz.


Sarius - Pochodzący z Częstochowy utalentowany raper i wokalista. Na rynku muzycznym zadebiutował w 2013 roku i od tamtego momentu konsekwentnie buduje swoją pozycję na scenie, a przełomowym krążkiem okazał się dla niego „Antihype”, który został wydany w jego własnym labelu. Płyta w recenzjach i opiniach słuchaczy zyskała bardzo dobre oceny, niejednokrotnie lądując na podium podsumowań 2017 r. oraz „pokrywając się złotem”. Kolejny album „Wszystko co złe” również spotkał się z przychylnością słuchaczy, otrzymując wyróżnienie platynowej płyty. Aktualnie Sarius promuje swój najnowszy materiał, czyli „Pierwszy Dzień Po Końcu Świata”.


Odwiedź stronę: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL