SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kadry z komiksu: Hans Kloss, wilki na pobojowisku rycerzy i mundurowy w telewizji
4/2019

Pobierz PDF

KOMIKSOWA HISTORIA POLSKI

Wystawa „Historia Polski według komiksu” skierowana jest do całych rodzin. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Nauczycielem i przewodnikiem jest tutaj komiks, ponieważ nieszablonowa podróż poprzez dzieje Polski przeprowadzona jest w rytm kadrów z najlepszych polskich opowieści graficznych - zarówno tych klasycznych, jak i powstałych współcześnie. Czyli fanów polskiego komiksu czeka tu dodatkowa frajda. Wystawa autorstwa Wojciecha Łowickiego odwiedziła już wiele miast w Polsce, a 3 kwietnia zawita do Muzeum Częstochowskiego.

„Historia Polski według komiksu” ma ambicje czegoś nauczyć (faktów, dat), ale chce również w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokazać. Zamiast nudzić podręcznikowym podejściem, wplata ważne daty i nazwiska w kontekst komiksowych historii. A jest do czego sięgać, bo w tym roku obchodzimy Stulecie Polskiego Komiksu i przez ten okres w dorobku polskich twórców zebrało się naprawdę wiele obrazkowych opowieści.


Odwiedzając wystawę, poznamy mity i legendy, na których wyrosła słowiańska kultura, oraz zobaczymy, jak obrastały one w wierzenia spisane później w klechdach. Prześledzimy jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Dowiemy się więcej o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o„Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych.


Oprac. af