SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografia obrazu na sztaludze, obrazów na ścianie i zdjęcie kobiety w masce
4/2019

Pobierz PDF

OKNO OTWARTE NA SZTUKĘ

Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że w dawnym sklepie plastycznym przy Alei Najświętszej Maryi Panny 57 znajduje się siedziba Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego oraz galeria, w której cyklicznie odbywają się wernisaże i wystawy. Kto jeszcze jej nie odwiedził, może to zrobić już dziś, albo w ostatni piątek miesiąca wybrać się na otwarty „Artystyczny piątek”, by przy kawie porozmawiać z plastykami i obejrzeć ich prace.


Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie istnieje od 9 lutego 1945 roku. Od 74 lat zrzesza profesjonalnych artystów plastyków, wspiera działania miłośników sztuki i jej młodych adeptów oraz edukuje mieszkańców w tym zakresie. Obecnie do częstochowskiego ZPAP należy 86 profesjonalnych artystów.


Pierwszy ZPAP powstał z inicjatywy samych artystów w 1911 roku w Krakowie i przez lata był dla nich wsparciem i szansą na dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz okazją do wspólnych wystaw. Z czasem, w trakcie trudnych okupacyjnych lat, bywał jedynym miejscem, gdzie udawało się znaleźć odrobinę normalności. Posiadanie związkowej legitymacji było przepustką do pracy, tylko jej właściciele mogli kupować materiały i tworzyć nawet w czasie trudnej wojennej rzeczywistości. W latach 80. XX w. artysta po raz kolejny stał się jednostką społecznie niepożądaną, a wszystkie organizacje i stowarzyszenia zostały rozwiązane. Jednak Związek przetrwał i po dziś dzień funkcjonuje z sukcesem w większości miast i okręgów w kraju. Przez te lata nie obyło się oczywiście bez mniejszych i większych zmian. ZPAP mu- siał dostosować się do potrzeb odbiorcy, rynku sztuki i wielu innych zewnętrznych czynników. Jedne oddziały robiły to chętniej, inne nie chciały otwierać się na współczesność. Częstochowski okręg ZPAP poradził sobie ze zmianami bardzo dobrze, a dzisiaj sam je proponuje.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego, dość wymagającego od- biorcy. Stawiamy na wiele dodatkowych działań, bo same wystawy to za mało. Z determinacją rozwijamy na przykład zapoczątkowany przez poprzednią prezes, Urszulę Łyko-Katus projekt „Okna otwarte na sztukę”
- wylicza Krzysztof Kamil Malewicz, nowy prezes ZPAP w Częstochowie. – Prowadzimy warsztaty wakacyjne, kierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale często cieszące się zainteresowaniem także rodziców, jak choćby te, na których wykonywano własnoręcznie etui na telefon. Takie zajęcia pozwalają docenić sztukę, stworzenie czegoś oryginalnego własnoręcznie, zamiast zakupu w galerii handlowej rzeczy masowo produkowanych. I to jest właśnie idea spotkań warsztatowych.

Szerokiej publiczności dedykowane są z kolei „Artystyczne piątki” - autorski pomysł Malewicza. Takie otwarte, bezpłatne spotkania w galerii ZPAP to świetna okazja do poznania artystów należących do Związku - wypicia z nimi kawy, dyskusji o sztuce - ale również próba zmierzenia się z działaniem artystycznym. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wykonywali własnoręcznie maski karnawałowe. „Artystyczny piątek” jest przedsięwzięciem cyklicznym - zaplanowanym na każdy ostatni piątek miesiąca, na godzinę 19.00. Frekwencja na pierwszym spotkaniu dowodzi, że w Częstochowie są ludzie, których sztuka żywo interesuje.

Częstochowską galerię ZPAP odwiedzają artyści-amatorzy, fotografowie, studenci, ale może tu zajrzeć każdy. Galeria jest czynna codziennie do godziny 18.00 oraz w soboty do 14.00. Krzysztof Kamil Malewicz z przyjemnością przyjmuje gości, z którymi przy filiżance kawy albo herbaty chętnie rozmawia o sztuce i daje im przestrzeń, aby przez kilka minut mogli „po- być” z dziełem sam na sam. Zatrzymać się, zwolnić, dotknąć sztuki. Niebawem, dla odwiedzających siedzibę ZPAP dostępna będzie biblioteczka z katalogami i książkami dotyczącymi szeroko pojętej sztuki. Każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie to instytucja, która ma za sobą już kilka dekad działalności, ale wciąż się zmienia, odpowiadając na potrzeby miłośników sztuki oraz wymogi edukacji artystycznej w szkołach, która dziś, w powszechnym odczuciu, pozostawia wiele do życzenia. Przestrzeń otwarta, zachęcająca do dyskusji o sztuce jest tak- że w naszym mieście bardzo potrzebna. ZPAP doskonale to czuje i rozumie.


Sylwia Góra