SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Trzy zdjęcia. Na pierwszym znajduje się biały materiał powieszony na sznurku. Drugie zdj. przedstawia płytę CD, w której znajdują się czarne kruki siedzące na gałęzi. Na trzecim zdj. jest odwrócona kobieta ubrana w biały materiał
3/2019

Pobierz PDF

ŚWIĘTO KOBIET SZTUKI

Tradycją stało się już, że 8 marca, w Dzień Kobiet, warto wieczorem zajrzeć do częstochowskiej Konduktorowni. Od kilku lat tego dnia odbywa się tam wernisaż wystawy „8 Kobiet”. W tym czasie artystki rządzą w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie i ich głos jest najważniejszy. Pomysłodawcą i kuratorem wszystkich edycji imprezy jest Małgorzata Stępniak. Do tej pory odbyło się 6 edycji cyklu oraz krakowska edycja specjalna. W projekcie wzięło udział ponad 50 artystek.

Pomysł na zorganizowanie zbiorowej wystawy, prezentującej sztukę tworzoną przez kobiety powstał kilka lat przed tym, gdy odbyła się pierwsza edycja cyklu „8 Kobiet”. Inspiracją był po prostu film, z którego został zaczerpnięty tytuł, w reżyserii François Ozona z 2002 r. Wybór daty wernisażu na 8 marca każdego roku i zaproszenie do udziału w wystawie 8 artystek wydał mi się rzeczą oczywistą
– opowiada pomysłodawczyni cyklu, Małgorzata Stępniak.

Wystawa jest okazją do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń, co skutkuje powstaniem nowych, ciekawych projektów. Od samego początku ideą „8 Kobiet” było, by wystawa była wolna od jakichkolwiek odniesień i kontekstów. Od początku też prezentuje ona sztukę tworzoną szczerze, z autentycznej potrzeby serca. Jest programowo neutralna. Autorki wybierają prace, które w danej chwili są dla nich najważniejsze. Dodatkowo każdorazowo wydawany jest katalog z analitycznym tekstem krytycznym i reprodukcjami prac artystek.

Pod koniec ubiegłego roku w Galerii Zofii Weiss w Krakowie miała miejsce specjalna edycja „8 kobiet”. Wernisaż wystawy odbył się 14 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę podjęcia przez grono profesorów - pod przewodnictwem rektora Wojciecha Weissa uchwały - o przyjęciu kobiet na studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wernisaż łączył się również z obchodami 200-lecia ASP w Krakowie. W wystawie wzięły udział artystki związane z tą uczelnią: Tamara Berdowska, Anna Jagodova, Anna Karpowicz-Westner, Małgorzata Lazarek, Julita Malinowska, Małgorzata Stępniak, Mariola Wawrzusiak, Ewa Zawadzka. Wystawa była bardzo dużym wydarzeniem i zgromadziła liczną publiczność, a odbyła się pod patronatem honorowym Rektora ASP prof. Stanisława Tabisza.

W VII częstochowskiej edycji wystawy „8 kobiet” wezmą udział wybitne, utytułowane artystki, z ogromnym dorobkiem artystycznym. Będą to: Izabela Kita, Sabina Lonty, Krystyna Misiak, Halina Nowicka, Ewa Rosiek-Buszko, Alina Sibera, Mira Skoczek-Wojnicka, Katarzyna Zawierucha. Każda edycja wystawy prezentuje twórczość 8 artystek wybranych według innego klucza. Na przykład jedna z edycji była pokazem sztuki abstrakcyjnej, inna prezentowała tkaninę artystyczną i papier unikatowy, jeszcze inna malarki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tegoroczna, siódma już edycja przedstawia różnorodną twórczość wybitnych artystek. Mimo oczywistych różnic, zarówno w treści jak i w formie, wszystkie prezentowane dzieła cechuje pewna lekkość, delikatność i spokój – dodaje kuratorka.

oprac. af