SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Logotyp Festiwalu Czytaj
11/2018

Pobierz PDF

CZYTAJ I DZIAŁAJ

Biblioteka Publiczna im dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie zaprasza w listopadzie na mały suplement do tegorocznej edycji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Akcja „Czytaj i działaj!” to pakiet kilkunastu warsztatów, z których mogą skorzystać miłośnicy szeroko rozumianych zabaw słowem.

17 listopada do wspólnego tworzenia autorskich książek kucharskich zaprosi Ania Wójcik, doskonale znana w Częstochowie artystka wizualna. Uczestnicy jej warsztatów wspólnie zastanowią się, czy Napoleon Bonaparte lubił ziemniaki? Narysują rozmaryn, wykreują własne litery i przede wszystkim będą łączyć plastyczne środki wyrazu, tak jak łączy się smaki w trakcie przyrządzania posiłków. Z kolei koneserzy ładnie skrojonych liter nie mogą przegapić, 18 listopada, warsztatów z projektowania krojów pisma dla początkujących z Cezarym Łopacińskim. Będzie to wyjątkowa okazja, by poznać proces i metody projektowania krojów pisma, podstawy ich digitalizacji oraz przekonać się, na czym polega dystrybucja fontów. Dopełnieniem tych graficznych zabaw ze słowem będzie spotkanie 19 listopada z Olą Cieślak, popularną graficzką, projektantką i ilustratorką. Jej warsztaty „Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? /od gestu do formy” będą poligonem prawienia sobie komplementów w wymyślonych językach. Uczestnicy zajęć zmierzą się z ideą „książek do zrobienia” oraz sprawdzą, na ile jest możliwy powrót do komunikacji bez słów, za pomocą gestów, rysunkowych plam i kresek - w oparciu o emocje i intuicję.

W listopadowym pakiecie zajęć coś dla siebie znajdą również adepci sztuki pisarskiej. Dwudniowe (19 i 26 listopada) warsztaty prozatorskie przeprowadzi Anna Cieplak, pisarka, laureatka nagród Conrada i Gombrowicza. Jej zajęcia dotyczyć będą budowania przestrzeni w prozie i zakończą się stworzeniem przez uczestników autorskich tekstów. 22 listopada do Częstochowy przyjedzie również Magdalena Kicińska, redaktorka działu Rzeczywistość w Piśmie Magazynie Opinii i laureatka Grand Press 2017. Jej warsztaty reporterskie będą skierowane do osób rozpoczynających lub prowadzących twórczość literacką non-fiction. Natomiast o poezji i muzyce będzie można 25 listopada porozmawiać z Paprodziadem, współtwórcą zespołów: Łąki Łan, Dziady Kazimierskie i November Project. Jego warsztaty Pióro Pala to propozycja dla przyszłych autorów tekstów piosenek, ale także przyszłych pisarzy, którzy lubią myśleć i tworzyć nieszablonowo.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też tradycyjnych czytajowych warsztatów teatralnych. Tym razem poprowadzi je 24 listopada Marcin Ciężki, pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego aktor, reżyser, pedagog, laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych. Zaproponuje on zajęcia z ruchu scenicznego, dykcji, budowania napięcia dramatycznego oraz z umiejętności tworzenia etiud teatralnych. Finałem całego projektu będzie natomiast spotkanie z Szymonem Motylem, twórcą wielu zadziwiających instalacji artystycznych pojawiających się w przestrzeni miejskiej Częstochowy, ale także Warszawy, Cieszyna czy Torunia. 1 grudnia poprowadzi on warsztaty rzeźbiarskie, podczas których wtajemniczy uczestników w niezwykłą technikę tworzenia rzeźb z taśmy klejącej i stworzy razem z nimi interaktywną instalację inspirowaną literaturą.

Na powyższe zajęcia mogą zapisywać się wszyscy chętni, powyżej szesnastego roku życia, poprzez formularze na stronie: festiwalczytaj.pl

Oczywiście nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Specjalnie dla nich warsztaty teatralne przeprowadzi 19 listopada Adam Hutyra (zapisy: tel. 534 009 883). Pracownia ZetPe-Te 27 listopada pokaże najmłodszym, jaką frajdą jest własnoręczne tworzenie ilustracji do ulubionych bajek (zapisy: tel. 34 3643412). Natomiast 28 listopada Bajki - Rozrabiajki zmienią bibliotekę w literacki plac zabaw (zapisy: tel. 534 009 883).

Dodatkowo warsztatom towarzyszyć będą dwie inicjatywy. Po pierwsze, 23 i 24 listopada, w jednej z filii bibliotecznych odbędzie się Game Jam, czyli 24 godzinny turniej tworzenia gier komputerowych. Natomiast do 10 grudnia można w bibliotece składać prace w konkursie na projekt i wykonanie książki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących „Manufaktura książki”. Szczegółowe informacje dotyczące turnieju, konkursu i poszczególnych warsztatów można znaleźć na stronach: biblioteka.czest.pl oraz festiwalczytaj.pl.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Czytaj i działaj!” odbywać się będą w częstochowskich bibliotekach. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

oprac