SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Geometryczna kompozycja graficzna składająca się z kół, w których znajdują się symbole tj. postać człowieka, apteczka, strzykawka,  tabletka itp.
12/2018

Pobierz PDF

CZĘSTOCHOWSKA ENERGIA W NAUCE

Częstochowskie uczelnie mają spory wpływ na naukę. Rozwiązania powstające między innymi na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza są nagradzane podczas ważnych wydarzeń naukowych, mają też szansę na pojawienie się w powszechnym użyciu.

Na początku 2019 roku, w Katowicach, odbędzie się Śląski Festiwal Nauki. Jednym z organizatorów jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Trzecia edycja ŚFN odbędzie się pod hasłem „Energia”, a UJD będą reprezentowali naukowcy między innymi z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.

To doskonała okazja do przedstawienia naukowych osiągnięć, a Uniwersytet ma powody do dumy. Wystarczy przypomnieć, że w październiku 2018 roku, podczas 12. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków IWIS – największej w Polsce, a trzeciej co do wielkości w Europie międzynarodowej wystawy promującej osiągnięcia naukowe, wynalazki i innowacje – międzynarodowe jury przyznało najlepszym polskim rozwiązaniom 14 platynowych oraz 47 złotych medali. Wśród nich znalazły się również te z UJD.

Platynowy medal otrzymał zespół dr hab. Barbary Morzyk-Ociepy, prof. UJD za nowe związki, możliwe do wykorzystania jako leki przeciwnowotworowe o mechanizmie działania
innym od obecnie stosowanych, co pozwala zmniejszyć szkodliwe skutki uboczne terapii. Z kolei mgr Monika Lewańska, zajmująca się wykorzystaniem nanotechnologii w walce z komórkami nowotworowymi, zdobyła srebro. Tak samo uhonorowano innowację z zakresu produkcji leków przeciwgrzybiczych, środków ochrony roślin i żywności przed pleśnią. Projekt preparatu o właściwościach substancji nietrawionych przez nasz organizm, pobudzający wzrost pożytecznych bakterii naturalnie występujących w naszym organizmie, prowadzony przez zespół dra hab. Janusza Kapuśniaka, prof. UJD, otrzymał medal brązowy.

Podnoszący poziom bezpieczeństwa pracowników narażonych na promieniowanie jonizujące czytnik OSL Helios – wynalazek zespołu dra hab. Arkadiusza Mandowskiego, prof. UJD – dokonujący pomiaru tego promieniowania otrzymał złoty medal i jest już na etapie wdrażania. Złoto i jedno z nielicznych wyróżnień Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego zdobył projekt baterii, do produkcji których można wykorzystać nowe związki chemiczne otrzymane na UJD. Komercyjne zastosowanie baterii na bazie nanorurek węglowych, badanych przez zespół dra hab. Wojciecha Ciesielskiego, prof. UJD, zwiększy bezpieczeństwo użytkowania baterii, sprawi, że czas magazynowania energii będzie dłuższy, a czas ładowania krótszy, w porównaniu do obecnie dostępnych baterii litowo-jonowych.

Znaczenie dla środowiska ma też nagrodzony srebrnym medalem projekt zespołu dra Piotra Rychtera, dotyczący specjalnej substancji przeznaczonej do oznaczania opakowań biodegradowalnych, co ułatwi segregowanie ich spośród innych odpadów. Równie nowatorski jest pomysł na urządzenie chłodnicze wytwarzające chłód dzięki energii pochodzącej z ciepła. Prototyp opracowany przez zespół dra hab. inż. Jarosława Krzywańskiego, prof. UJD otrzymał srebrny medal i specjalne wyróżnienie od Global Exhibitions z Arabii Saudyjskiej.

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza podejmuje więc szereg działań mających na celu komercjalizację wyników badań. Nawiązuje współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w ramach studiów dualnych, łączących naukę z pracą zawodową – w przyszłym roku akademickim w tym zakresie zrealizuje dwa kierunki: Innowacyjne Technologie i Nowoczesne Materiały oraz Język Niemiecki w obrocie gospodarczym. Powołał spółkę celową JDU Innovations sp z o.o. oraz organizuje spotkania KIS Technology Open Day, w których uczestniczą przedstawiciele różnych środowisk. Dzięki temu obserwujemy współpracę nauki z biznesem w celu rozwoju nie tylko wiedzy, lecz też wdrażania opracowanych technologii i udoskonalania ludzkiego życia. Więcej informacji na stronie: ujd.edu.pl.

Michał Wilk