SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Zbiór kolorowych kwadratów namalowanych farbą
1/2019

Pobierz PDF

CARA W DZIAŁANIU

Zdolnych i pomysłowych ludzi w Częstochowie nie brakuje. Dzięki wsparciu takich organizacji jak Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego ich praca może nie tylko zyskać na rozmachu, ale też trwale zapisać się na kulturalnej mapie miasta.

Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego (CARA) funkcjonuje przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Organizacja została powołana przede wszystkim po to, by wspierać - jak sama nazwa wskazuje - osoby podejmujące amatorską działalność artystyczną.To dobra okazja do tego, by osoby utalentowane, którym brakuje środków, mogły zrealizować swoje pomysły i pokazać je szerszej publiczności. A o tym, że dzięki wsparciu CARA udało się zrobić wiele znakomitych rzeczy, świadczy chociażby długa lista dofinansowanych przedsięwzięć, której niewielki fragment przedstawiamy poniżej.

Do CARA można wnioskować w ośmiu kategoriach: plastycznej, muzycznej, tanecznej, teatralnej, filmowej, fotograficznej, literackiej i interdyscyplinarnej, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią niszę dla siebie. I tak wśród sztandarowych przykładów jest mnóstwo projektów plastycznych, np. wystaw m.in. Haliny Rozsadnik, Anity Grobelak czy Lecha Grochulskiego. Godny uwagi jest „Typograficzny tramwaj”, kolorowo przemieszczający się po częstochowskich torowiskach. Przy czym trzeba pamiętać, że dzięki wsparciu CARA odmalowano powstały w 2012 roku projekt Cezarego Łopacińskiego „Czytaj ten tramwaj”, przy wykonaniu którego pomagali mu Łukasz Soszyński i Łukasz Piskorek. Działania towarzyszyły Festiwalowi Dekonstrukcji Słowa Czytaj! w 2012 i 2014 roku, promując przy okazji czytelnictwo w mieście. Podobnie było w 2015 roku z literackim muralem przy al. Wolności 79, inspirowanym wierszem Tadeusza Peipera „Miasto”, w którego malowanie poza Emilią Dudziec zaangażowali się jeszcze: Agata Lankamer, Magdalena Kanawka, Agata Ziaja, Martyna Kosiarz, Anna Kiszka, Cezary Łopaciński, Przemysław Piekarski, Grzegorz Marcisz, Szymon Golis i Maciej Polak.

Tak się składa, że mural wspomnianych artystek, Emilii Dudziec i Agaty Lankamer, zatytułowany „XO =:O ;>” i namalowany na ścianie Miejskiej Galerii Sztuki, choć powstał w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej ARTeria w 2016 roku, parę tygodni później został „ożywiony” przez Marcina Puchalskiego, dzięki wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość aplikacji muralARt, która została dofinansowana przez CARA. Podobnych operacji ożywiania obrazów dokonuje też Wojciech Kołsut, angażujący do działań młodzież, w efekcie czego powstają widowiskowe przedstawienia, łączące taniec, aktorstwo, muzykę, plastykę.

W przypadku literatury dofinansowanie CARA umożliwiło publikację np. tomu wierszy „Czułość” Barbary Strzelbickiej (2014), powieści „Czasem słońce, czasem dres” Mateusza Szkopa (2010), antologii wierszy „By widzieć za siebie… Spojrzenie 2” (2008), czyli zbioru wierszy z Turnieju Jednego Wiersza. Poza licznymi spotkaniami autorskimi, przy wsparciu CARA zorganizowano wiele edycji Turnieju Jednego Wiersza oraz analogiczną wersję dla piszących prozę, czyli Turniej Jednego Opowiadania. Obie imprezy motywują środowiska twórcze do aktywności, tym bardziej, że owocem tych działań są nierzadko wydania książkowe lub wystawy literacko-plastyczne, jak chociażby w przypadku zorganizowanej w 2018 roku wystawy wielokrotnego laureata TJW - Antoniego Borkowskiego.

Z kolei Manufaktura Książki, wyjątkowy interdyscyplinarny projekt zainicjowany przez Agnieszkę Batorek, służy przygotowaniu specjalnych książek dotykowych dla dzieci niewidomych czy słabowidzących, a że odbywa się w formie konkursu - to nie tylko dzieci zyskują większy dostęp do nowych książek, lecz uczestnicy mogą spróbować swoich sił w ich tworzeniu i wygrać atrakcyjne nagrody.

Całość warto uzupełnić jeszcze projektami muzycznymi, na czele których znajdują się np. sesje muzyczne „Totalna Improwizacja”, czy też zapoczątkowany przez Anitę Grobelak w 2009 roku przegląd „Debiuty from Poland”, dający muzycznym amatorom szansę na występ przed szerszą publicznością. W zestawieniu znajdziemy też Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Muzyce Rockowej, organizowany w częstochowskiej SP nr 38 im. Ludwika Zamenhofa, podczas którego młodzież sprawdza muzyczną wiedzę. Trzeba jeszcze pamiętać o dofinansowaniu powstania albumów muzycznych zespołów takich, jak np. Wolność Ptaków Drażni Drzewa czy Ampera, a także realizacji teledysków, jak chociażby w przypadku grupy Wszystko Jasne, prezentującej klip „BLASK” - promujący płytę „Ostatni Dzień Lata”, której premierę zaplanowano na początek 2019 roku.

To jednak nie wszystko. Przywołane przykłady to nieliczna reprezentacja dofinansowanych projektów, ponieważ CARA wspiera corocznie kilkadziesiąt osób. Warto więc skorzystać z okazji i zrealizować, być może odkładane na później, artystyczne marzenia. Zainteresowani mogą szukać szczegółów na stronie internetowej Ośrodka Promocji Kultury: gaudemater.pl. Zwłaszcza, że już wkrótce ruszy nabór wniosków na 2019 rok. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

Michał Wilk