SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kamera na żółtym tle
10/2018

Pobierz PDF

V CZĘSTOCHOWSKI FESTIWAL FILMOWY

12 października rozpocznie się V Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”. Celem festiwalu jest między innymi ukazanie Częstochowy sprzed lat.

Pomysł zrodził się ponad 5 lat temu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego) i kontynuowany jest do dnia dzisiejszego. W tym roku organizatorzy przygotowali program, na który złożą się różne propozycje filmów, spotkań, wywiadów oraz wystaw. I tak 12 października, o g. 12.00 w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu, nastąpi otwarcie wystawy, zatytułowanej „KinoPasje Częstochowy”. Będzie tam można zobaczyć eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Częstochowie, Kina Studyjnego OKF„Iluzja”, DKF „Rumcajs”, Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Antykwarni-Księgarni „Niezależna”, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Kina Cinema City „Wolność” oraz kolekcjonerów prywatnych i Muzeum Częstochowskiego.

13-14 października impreza przeniesie się do Kina Studyjnego OKF „Iluzja”. Czekają nas tam seanse wyjątkowych filmów dokumentalnych i fabularnych. Miedzy innymi projekcja „Częstochowy, jakiej nie znamy” i „Dwóch obliczy miasta”- oryginalnego filmu ukazującego miasto sprzed sześćdziesięciu lat z ówczesnym komentarzem (14.10, godz. 19.00). Po projekcji będzie można porozmawiać o historii Częstochowy w ramach spotkania z dr. Juliuszem Sętowskim. Natomiast z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości wyświetlony zostanie film „Częstochowa lata 1918-1939” w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka (13.10, godz.16.00). Projekcja zakończy się spotkaniem z twórcami i wykładem z udziałem pracowników naukowych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Festiwalowi towarzyszyć będą również rozmowy z reżyserami, między innymi z Sylwestrem Chęcińskim, twórcą znanego filmu „Sami swoi”. W OKF zobaczymy jego etiudy filmowe: „Lato” i „Człowiek nie umiera” (13.10, godz.17.30). Kolejnym gościem będzie częstochowski reżyser Michał Tkaczyński. Organizatorzy postanowili pokazać jego film „I tak wszystko widziałam” (13.10, godz. 18.30). Powstał on w 2016 roku i ukazuje losy trzech Żydówek, które w dzieciństwie przeżyły koszmar getta. Film zmusza do refleksji, ukazuje wpływ zdarzeń z wczesnej młodości na dorosłe życie bohaterek, które nieustannie poszukują swojego miejsca.

Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć komedię „Idealny facet dla mojej dziewczyny” z 2009 roku, w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. W rolach głównych zagrali tam: Marcin Dorociński, Magdalena Boczarska, Izabela Kuna, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Tomasz Karolak. Po filmie planowane jest spotkanie z twórcami i rozmowy z publicznością (14.10, godz. 16.00).

V edycja festiwalu jest jubileuszowa i organizatorzy szykują z tej okazji jeszcze kilka niespodzianek. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Elżbieta Hak